Międzynarodowy Dzień Foki. Gdzie można je spotkać w Polsce?

Międzynarodowy Dzień Foki. Gdzie można je spotkać w Polsce?

Czy zdarzyło Ci się podczas urlopu nad morzem zaobserwować kiedykolwiek foki? Pomimo tego, że występują tylko w określonej części Morza Bałtyckiego, to ich spotkanie wcale nie jest takie trudne. W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Foki, postanowiliśmy zaprezentować te miejsca, które można zaobserwować te przyjazne ssaki. Gdzie warto się wybrać?

Wielkimi krokami zbliża się sezon letni, czyli ten czas, kiedy to domki nad morzem i pozostałe kategorie obiektów będą cieszyć się największym zainteresowaniem turystów. Statystyki pokazują, że to właśnie ta część Polski cieszy się największym zainteresowaniem podczas Majówki, czy w momencie, kiedy rozpoczynają się wakacje.


Turyści doceniają panujący tu klimat i atrakcje turystyczne nad morzem. Największe oblężenie przeżywają przede wszystkim te największe i najpopularniejsze miejscowości. Decydując się na spokojny urlop nad morzem, bardzo często podczas spacerów, można natrafić na foki na plaży. Okazuje się, że ich populacja nad Bałtykiem liczy około 30 tysięcy osobników. Z racji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Foki, postanowiliśmy zaprezentować miejsca w Polsce, w których można zaobserwować te przyjazne ssaki.


Poznaj: TOP 25 miejsc nad polskim morzem. Gdzie się wybrać?


Międzynarodowy Dzień Foki - kiedy wypada i w jakim celu został ustanowiony?


Międzynarodowy Dzień Foki obchodzony jest 22 marca każdego roku i ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację populacji fok na całym świecie oraz promowanie ich ochrony i przetrwania.


W ramach obchodów Dnia Foki organizowane są różnego rodzaju akcje i wydarzenia, takie jak wystawy, prelekcje, pokazy filmów i konkursy dla dzieci. Z takiej propozycji mogą skorzystać turyści, którzy wybrali apartamenty nad morzem. Celem tych działań jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń, jakie stoją przed fokami, a także zachęcenie do działań na rzecz ochrony tych zwierząt.



fot. suju-foto / pixabay.com, CC0

A co powiesz na obserwację ptaków? Sprawdź: Birdwatching - nowy trend w polskiej turystyce. Gdzie go praktykować?


Obchody Międzynarodowego Dnia Foki są również okazją do przypomnienia o konieczności ochrony siedlisk fok oraz wprowadzenia ścisłych regulacji dotyczących polowań i połowów ryb, które stanowią podstawowe źródło pożywienia dla fok.


Warto podkreślić, że Międzynarodowy Dzień Foki nie jest tylko okazją do świętowania, ale przede wszystkim do podjęcia działań mających na celu ochronę tych wspaniałych zwierząt i ich środowiska naturalnego.


Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Foki miały miejsce 22 marca 1982 roku. 


Gdzie można obserwować foki w Polsce?


Wydawać by się mogło, że najprostszą odpowiedzią będą ogrody zoologiczne w Polsce. Oczywiście, występują również w naturalnym środowisku, a także w specjalnie przeznaczonym ku temu miejscu, które znajduje się na samym końcu Polski.


Pamiętaj, że w przypadku zauważenia foki na plaży nad morzem, należy utrzymać dystans, nie polewać zwierzęcia wodą, ani nie próbować spychać go z powrotem do morza. Po zauważeniu leżącej na piasku foki, dobrze jest zadzwonić pod numer Stacji Morskiej 601889940 lub Błękitnego Patrolu WWF 795536009. Po otrzymaniu zgłoszenia uprawnione osoby przyjadą na miejsce i podejmą odpowiednią akcję ratunkową, sprawdzając od razu stan zdrowia foki. W większości takich przypadków, foki wychodzą na plażę po prostu, by odpocząć i następnie wracają do wody. Jednak nie należy bagatelizować problemu, jeśli akurat zauważycie tego morskiego ssaka podczas spaceru po plaży.


Poznaj: Najlepsze miejsca w Polsce do obserwacji dzikich zwierząt


Są miejsca w Polsce, w których obserwacja fok będzie tylko i wyłącznie przyjemnością. Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad tym, gdzie się wybrać, to skorzystaj z naszych podpowiedzi.


  • Miejsce do obserwacji fok w ich naturalnym środowisku


Jeśli zaplanowałeś urlop nad morzem i Twój wybór padł na kwatery i pokoje Mierzeja Wiślana, to warto odwiedzić rezerwat przyrody Mewia Łacha, w którym można obserwować foki w ich naturalnym środowisku.



fot. aja84 / gettyimages.com, CC0

Są takie dni, kiedy to jednocześnie przebywa tu nawet blisko 600 osobników, które wypoczywają nad Ujściem Wisły. Dla każdego, kto chce zobaczyć foki na własne oczy, organizowane są specjalne rejsy, których koszt to 60 zł od osoby. Kutry zachowują bezpieczną odległość - tak, by nie zakłócić spokoju fok.


Sprawdź: Przekop Mierzei Wiślanej. Jak wpłynie na polską turystykę?


Jeśli natomiast chcesz odwiedzić rezerwat osobiście, to pamiętaj, że należy się tu poruszać tylko po specjalnie wytyczonym szlaku. Za samowolne chodzenie po zamkniętym terenie grożą kary.


Sprawdź noclegi na Mierzei Wiślanej:



Chatka Stegienka

Chatka Stegienka

Stegienka, ul. Stegienka

Domki Stegienka
Fryderyk

Fryderyk

Krynica Morska, ul. Lotników

Wille Krynica Morska 10



  • Fokarium w Helu - specjalnie zorganizowane miejsce do obserwacji fok


Szczególnie popularnym miejscem nad morzem, które kojarzy się z fokami, jest z pewnością fokarium w Helu. Każdy, kto wybrał domki na Półwyspie Helskim, koniecznie powinien odwiedzić to miejsce.


Fokarium w Helu to popularny punkt turystyczny na polskim wybrzeżu, gdzie można zobaczyć foki na żywo oraz poznać ich życie i zwyczaje. Fokarium znajduje się w porcie rybackim w Helu i jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można z bliska obserwować foki. Jest to niezwykle popularne miejsce, gdy weźmie się pod uwagę atrakcje turystyczne na Półwyspie Helskim.



fot. RagnarPhoto / gettyimages.com, CC0

Więcej informacji o atrakcjach znajdziesz tutaj: Największe atrakcje na Półwyspie Helskim


Fokarium powstało w 1991 roku i od tamtej pory stało się jednym z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych na polskim wybrzeżu. W fokarium znajdują się specjalne baseny, w których utrzymywane są foki, a także pomieszczenia edukacyjne, w których odbywają się prezentacje i wykłady dla odwiedzających.


W fokarium można zobaczyć dwie gatunki fok - fokę pospolitą oraz fokę szarą. Zwiedzający mogą obserwować foki podczas karmienia oraz podczas zabaw i ćwiczeń, które odbywają się w basenach. Oprócz tego w fokarium organizowane są różnego rodzaju wydarzenia i pokazy dla dzieci i dorosłych.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Helu:





Pamiętaj, że foki są zwierzętami bardzo wrażliwymi na zakłócenia środowiska naturalnego, w związku z czym są objęte ochroną prawną. Zbliżanie się do nich na odległość mniejszą niż 100 metrów jest zabronione i może skutkować wysokimi karami.

Następny artykuł Nowa podziemna atrakcja na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!