Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich 2022. Które z nich warto zobaczyć?

Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich 2022. Które z nich warto zobaczyć?

Podczas praktycznie każdego wakacyjnego wypoczynku nad morzem, oprócz samego plażowania, najczęściej decydujemy się na odkrywanie wyjątkowych atrakcji i zabytków. Do tej kategorii śmiało można zaliczyć latarnie morskie, które stanowią nie tylko system nawigacyjny na Bałtyku, ale również miejsce, które jest chętnie odwiedzane przez turystów. W najbliższy weekend, 20-21 sierpnia 2022, w Świnoujściu i Niechorzu, będzie można je zwiedzić całkowicie za darmo!

Latarnie morskie to bez wątpienia wyjątkowe symbole, które znajdziemy w wielu popularnych miejscowościach regionu. Nie tylko wyznaczają drogę statkom na Bałtyku, ale również są chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski, a nawet i Europy. Niektóre z nich można śmiało zaliczyć do kategorii zabytków. Podczas Międzynarodowego Dnia Latarni Morskich, który odbędzie się w sobotę i niedzielę 20-21 sierpnia 2022, będziemy mogli całkowicie za darmo odwiedzić latarnię morską w Świnoujściu, która została wybudowana w 1854 roku i latarnię morską w Niechorzu, która została oddana do użytku w 1866 roku.


W czym tkwi wyjątkowość Międzynarodowego Dnia Latarni Morskich?


Turyści, którzy zdecydowali się na nocleg w Świnoujściu i Niechorzu, podczas nadchodzącego weekendu, będą mogli wiele powodów do radości. Całkowicie za darmo będzie tu można odwiedzić pewnego rodzaju symbole tych nadmorskich miejscowości, czyli latarnie morskie.



fot. nitka_zaplatana / AdobeStock, CC0

Wydarzenie to odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Latarni Morskich, który jest organizowany w Polsce od 2001 roku i zawsze odbywa się w trzecią niedzielę sierpnia. Inicjatorem jest to brytyjskie Stowarzyszenie Latarników. Organizatorem tego wydarzenia, które w najbliższy weekend odbędzie się na Pomorzu Zachodnim, jest Stowarzyszenie Miłośników Latarni Morskich. 


Oprócz samego zwiedzania, organizowane są tu liczne wydarzenia towarzyszące. Będzie można m.in. zwiedzać te latarnie nocą, nawiązać łączność radiową z latarnikami z całego świata, spotkać się z królem mórz - Neptunem, poobserwować zachód słońca z wysokości 70 metrów, czy też podziwiać wspaniały teatr ognia i występu artystów na scenach.


Warto przypomnieć, że wszystkie te imprezy i wydarzenia, które odbywają się w ramach święta latarni morskich są bezpłatne. Także wstęp na wieżę latarni w Świnoujściu i Niechorzu. Szczegółowy program imprezy na obydwóch zachodniopomorskich latarniach, w których obchodzone jest święto dostępny jest na stronie internetowej latarni.


Planujesz odkryć pozostałe 13 latarni morskich, które są aktywne nad polskim morzem. Koniecznie sprawdź treść tego artykułu: Pomysły na polskie wakacje. Szlakiem morskich latarni.


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Świnoujściu:





Najważniejsze informacje o latarniach w Świnoujściu i Niechorzu


Latarnia morska w Świnoujściu to bez wątpienia jedna z najbardziej popularnych tego typu budowli na całym polskim wybrzeżu i wyjątkowa atrakcja Świnoujścia. Jest o niej głośno, przede wszystkim w dniu 2 maja, kiedy to każdego roku, w Dniu Flagi Państwowej, rozwieszana jest największa biało-czerwona flaga, której powierzchnia wynosi 500 m2, a waga to około 100 kg.



fot. neufal54 / pixabay.com, CC0

Latarnia w Świnoujściu została wybudowana w 1854 roku, a pierwsze światło rozbłysło na niej w dniu 1 grudnia 1857. Jest to najwyższy ceglany obiekt tego typu na świecie i najwyższa latarnia na polskim wybrzeżu - jej wysokość wynosi 67,7 m. Obiektem zarządza Urząd Morski w Szczecinie, a ruchem turystycznym od 2001 roku Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich w Szczecinie. Na jej szczyt prowadzi 308 schodów i znajduje się w dzielnicy Warszów miasta Świnoujście.


Zobacz również: Wakacje w Świnoujściu. 7 najciekawszych atrakcji w mieście!


Nieco niższa, ale równie w pełni wyjątkowa jest latarnia morska w Niechorzu. Uroku dodaje jej bez wątpienia fakt, że jest zlokalizowana na wysokim klifowym brzegu. Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Kikut (około 30 km na zachód), a Latarnią Morską Kołobrzeg (około 34 km na wschód).





Została wybudowana w roku 1866. Jej wysokość to 45 metrów. Latarnia jest administrowana przez Urząd Morski w Szczecinie i jest udostępniona do zwiedzania. Jest jedną z atrakcji turystycznych gminy Rewal, a z jej tarasu widokowego można podziwiać panoramę wybrzeża rewalskiego.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Niechorzu:





Warto skorzystać z możliwości darmowego zwiedzania latarni morskich, szczególnie jeśli w dalszym ciągu wypoczywacie na Pomorzu Zachodnim!



Następny artykuł Nie tylko góry. Gdzie warto...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!