Atrakcje
- Promenada – to nadmorski pasaż – miejsce, w którym skupia się całe wakacyjne życie Międzyzdrojów. Można tu wypić piwo, spotkać znaną gwiazdę czy zobaczyć występy rozmaitych zespołów muzycznych, aktorów, tancerzy. W pobliżu hotelu Amber Baltic znajduje się polska aleja gwiazd, gdzie na chodniku znajdują się odciśnięte dłonie znanych gwiazd polskiego kina i teatru – pamiątka po odbywającym się tu corocznie Festiwalu Gwiazd. Przy pasażu znajduje się także park zdrojowy im. Fryderyka Chopina - z fontannami, ławeczkami i stylowymi lampami oraz Miejski Dom Kultury, w którym organizowane są koncerty, przedstawienia i inne imprezy kulturalne. W jego piwnicach mieści się dyskoteka Scena, której największą atrakcją jest obrotowy parkiet. Za Domem Kultury znajduje się Gabinet Figur Woskowych, w którym oprócz znanych sław możemy zobaczyć różne wystawy tematycznie związane z filmem.
- Molo – jest dłuższe niż przedwojenne – po rozbudowie ma 395 m długości. Poprzednie molo otwarte 100 lat temu miało 300 m. Dziś przed molem znajduje się pasaż handlowy, a pod nim bardzo popularna, czynna cały rok dyskoteka Paradise. Na końcu funkcjonuje przystań dla turystycznych statków, które wypływają stąd do Świnoujścia i nadmorskich miejscowości niemieckich.
- Międzyzdrojska plaża – przez znawców i bywalców nadmorskich kurortów uznawana jest za jedną z najlepszych w Polsce. Nie jest zbyt szeroka, lecz jakość piasku rekompensuje wszystko... Znajdują się tu wypożyczalnie sprzętu morskiego (rowery, deski windsurfingowe, skutery wodne, itp.), zjeżdżalnie wodne oraz knajpki i budki gastronomiczne. Tu także odbywają się wieczorne seanse w czasie festiwalu filmowego.
- Woliński Park Narodowy – powstał w 1960 r. na 4844 ha w najpiękniejszej i najstarszej części wyspy Wolin, pochodzącej sprzed ok. 12 tys. lat. Lasy – przede wszystkim bukowe i sosnowe – stanowią 90% powierzchni parku. Reszta to liczne polodowcowe jeziorka, najwyższe w kraju wybrzeże klifowe i nadmorskie wydmy. W ścisłych rezerwatach chronione są m.in. buczyna pomorska, wiciokrzew pomorski, roślinność klifowego wybrzeża oraz krajobraz klifowy.
- Szlaki turystyczne Parku Narodowego
czerwony – wzdłuż morza,
zielony – nad Jeziora Warnowskie,
niebieski – do Lubina i Karnocic. Liczne punkty widokowe oraz rezerwaty przyrody. - Rezerwat żubrów – powstał w 1976 roku jako obiekt turystyczno-dydaktyczny.
- Kawcza Góra – piękna trasa spacerowa we wschodniej części miasta z możliwością zejścia schodami na plażę.
- Jezioro Turkusowe w Wapnicy – zatopiona kopalnia kredy. Ze względu na turkusową barwę wody oraz malownicze strome brzegi stanowi rezerwat krajobrazowy parku. W najgłębszym miejscu ma ono 21 metrów głębokości.
- Klify – strome, najwyższe w Polsce wybrzeże morskie (do 90 m n.p.m.) silnie niszczone przez abrazję morską (ubytki lądu do 1 m rocznie).
- Zielonka – wzniesienie w Lubiniu - najatrakcyjniejszy punkt widokowy w Parku. Panorama rozlewisk Starej Świny oraz widok na wody Zalewu Szczecińskiego.
- Grodno – jezioro w Parku, w kształcie gwiazdy, z malowniczą wysepką. Z uroczyskiem w Grodnie związana jest legenda o Steńce z Kamienia.
Jezioro Czajcze koło Warnowa – malownicze jezioro polodowcowe w kształcie podkowy. Na półwyspie duży Wydrzy Głaz oraz grodzisko z XIV wieku. - Jezioro Czajcze koło Warnowa – malownicze jezioro polodowcowe w kształcie podkowy. Na półwyspie duży Wydrzy Głaz oraz grodzisko z XIV wieku.
- Wzgórze Gosań – najwyższe w Polsce wzniesienie (95 m n.p.m) leżące bezpośrednio nad morzem. Na miejsce dociera się przez malownicze wzgórza porośnięte stuletnimi bukami i dębami. Z góry rozciąga się widok na wody Zatoki Pomorskiej i Międzyzdroje. Z Międzyzdrojów można tu dojechać samochodem - trasa Międzyzdroje-Wisełka, gdzie znajduje się parking.
- Wyrzutnie rakiet V3 – stanowiska artyleryjskie V3 znajdują się na wzgórzach miejscowości Wicko i pochodzą z czasów II wojny światowej, są to fundamenty podłoża luf (30 m długości) dalekonośnych dział, którymi hitlerowcy zamierzali z Francji ostrzeliwać Londyn. Dotrzeć możemy tam pieszo niebieskim szlakiem lub samochodem w kierunku Lubina.
Historia
Historia miasta sięga XII w., kiedy to na tym terenie istniały dwie osady należące do biskupstwa w Kamieniu – Międzyzdroje są malowniczą miejscowością nadmorską położoną na Wyspie Wolin. W XV w. określa się je jedną nazwą Misdroige. Do początku XVIII w. Międzyzdroje były małą wsią rybacką, której intensywny rozwój rozpoczyna się w I połowie XIX w., kiedy to w Europie modny stał się odpoczynek nad morzem. Od 1830 r. do Międzyzdrojów zaczynają przyjeżdżać kuracjusze. Na plaży urządzono oddzielne dla pań i panów łazienki i nad morzem zaczęła powstawać zabudowa willowa. Na zlecenie belgijskiego kupca Lejeune w 1860 r. zbudowano Dom Zdrojowy i założono park. Powstało drewniane molo, które po przebudowie w 1906 r. miało 360 m długości, kawiarnię na głowicy i przystań dla statków spacerowych. W 1899 r. do Międzyzdrojów doprowadzono kolej łączącą osadę ze Szczecinem i Świnoujściem. To sprawiło, że liczba letników znacznie wzrosła, zwiększyła się także liczba stałych mieszkańców. W 1939 r. mieszkało tu ok. 4 tys. osób. W czasie II wojny światowej nie było większych zniszczeń, ale później, przejęte przez Fundusz Wczasów Pracowniczych wille i pensjonaty, latami nieremontowane, popadły w ruinę. Teraz Międzyzdroje powoli odzyskują dawny blask.
Międzyzdroje są malowniczą miejscowością nadmorską położoną na Wyspie Wolin.