Miejsca pamięci w polskich górach. Gdzie dokładnie się znajdują?

Miejsca pamięci w polskich górach. Gdzie dokładnie się znajdują?

Zbliża się Święto Zmarłych - dzień zadumy i refleksji nad naszym życiem. Tego dnia odwiedzamy te nieco mniejsze, jak i największe cmentarze w Polsce, ale także różnorodne miejsca pamięci. Wiele z nich znajduje się w polskich górach, w których śmierć ponieśli ratownicy górscy, turyści, czy też osoby, które profesjonalnie zajmują się wspinaczką górską. Poznajmy miejsca pamięci, które znajdują się w polskich górach.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że góry to żywioł, który w połączeniu z trudnymi warunkami pogodowymi i wymagającymi szlakami turystycznymi, stanowią ekstremalnie ciężką trasę, na której pokonanie decydują się niektórzy doświadczeni miłośnicy gór. Okazuje się jednak, że czasem i ta najłatwiejsza trasa, może okazać się tą najtrudniejszą, gdy mamy do czynienia z gwałtownymi burzami, lawinami skalnymi lub śnieżnymi, czy innego typu żywiołami, które mogą pojawić się w polskich górach.

 

 

fot. Krale / pixabay.com, CC0


Z jednej strony, góry to niezwykły klimat i piękne widoki górskie, ale z drugiej strony również pewne niebezpieczeństwa, które mogą doprowadzić do śmierci. Jest to o tyle ważne, że właśnie teraz, tuż przed Świętem Zmarłych, powracamy do tych tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w bliższej, jak i nieco dalej przeszłości. Właśnie tym największym tragediom, które rozegrały się w Tatrach, Karkonoszach lub w innych regionach górskich, poświęcono specjalne miejsca pamięci, które warto odwiedzić nie tylko podczas Wszystkich Świętych.


Zobacz również: TOP 5 zabytkowych polskich cmentarzy. Które z nich warto odwiedzić?


Poznaj najważniejsze miejsca pamięci w polskich górach


Tak się składa, że październik i cała jesień to ten moment, kiedy większość z nas decyduje się na noclegi w górach. Korzystamy ze sprzyjającej pogody, odkrywamy liczne atrakcje i zabytki i gdy pogoda na to pozwoli - zdobywamy popularne szczyty górskie w Polsce. Podczas naszych wędrówek możemy zaobserwować liczne, specjalne miejsca, które upamiętniają tragiczną śmierć ratowników, turystów, czy miłośników wspinaczek górskich. To właśnie miejsca pamięci, które znajdują się w polskich górach. A gdzie dokładnie?


  • Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór pod Osterwą


To miejsce pamięci, znajdujące się w limbowym lesie, nad Popradzkim Stawem i u stóp Osterwy. Założycielem tego symbolicznego miejsca pamięci był czeski taternik i malarz Otakar Štáfl. Otwarcie miało miejsce w 1940 roku, a zgromadzone zostały tu tablice rozsiane po Tatrach, które zostały ustawione w różnych punktach tego regionu górskiego przez najbliższych osób, które poniosły tam śmierć. Obecnie znajduje się tu blisko 400 tablic, na których wygrawerowanych jest 498 nazwisk słynnych taterników, himalaistów, a także zwykłych turystów, dla których Tatry okazały się barierą nie do pokonania.

 

 

fot. slawjanek / AdobeStock, CC0


Na Skali Himalaistów, znajdują się tu tablice, które zostały poświęcone pamięci czołowych polskich himalaistów. A są to: Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Piotr Morawski, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Miejsce jest łatwo dostępne, dlatego warto je odwiedzić podczas urlopu w górach.


Przeczytaj koniecznie: Tatry Słowackie - bardziej dzika, rozległa i spokojna część Tatr


  • Symboliczny cmentarzyk Ofiar Gór w Karkonoszach


Z Tatr przenosimy się w Karkonosze, w których to, na wysokości około 1300 m n.p.m., w górnej części Kotła Łomniczki, na urwistym stoku u podnóża Kopy, znajduje się symboliczny cmentarzyk Ofiar Gór. Zauważy go każdy turysta, który podąża czerwonym szlakiem z Karpacza na Śnieżkę.

 

 

fot. magdagalkiewicz / AdobeStock, CC0


Ideą powstania tego miejsca pamięci w polskich górach była śmierć trójki jeleniogórskich himalaistów w 1979 roku podczas wyprawy na Annapurnę i rok później kolejnego w Karkonoszach. Uroczyste otwarcie tego cmentarzyka miało miejsce 10 sierpnia 1985 roku. Na skałach znajdują się tablice metalowe upamiętniające ofiary nie tylko Karkonoszy. Można je tu umieścić, po uzyskaniu zgody Rady Cmentarzyka.


Już dziś sprawdź noclegi w Karpaczu:





  • Miejsce pamięci ofiar Rohaczy i Tatr Zachodnich


Kolejne z wartych odwiedzenia miejsc pamięci w górach, znajduje się na stromej łące, zlokalizowanej bezpośrednio nad parkingiem na Zwierówce. Łąka posiada wygląd amfiteatru, oddzielona od parkingu pasem lasu, z południową wystawą zachwyca widokiem na grań Rohaczy. Najważniejsze, że można tu dotrzeć o każdej porze roku i w każdych warunkach atmosferycznych.


Znajduje się tu kapliczka i tablice z nazwiskami ofiar gór, umieszczone na 23 głazach. Uroczyste otwarcie tego symbolicznego miejsca pamięci, miało miejsce 26 czerwca 2010 roku, kiedy to odsłonięto pierwsza tablicę pamiątkową Ofiar Rohaczy.


Sprawdź również: Tatry - najpopularniejszy region górski w Polsce. Gdzie i co zobaczyć?


  • Miejsce pamięci na Wiktorówkach w Zakopanem


Decydując się na nocleg w Tatrach, dobrze będzie wybrać się do Zakopanego, w którym warto odwiedzić kolejne miejsce pamięci, związane z górami, które znajduje się na Wiktorówkach. Główne motto tego szczególnego miejsca to: “Pamiętam - Tęsknię - Czekam”. Ten symboliczny cmentarz zlokalizowany jest tuż obok Kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach”. Na dwupoziomowym murze znajduje się 119 tablic, które upamiętniają tych, którzy zginęli w górach, ale też osoby, które zmarły śmiercią naturalną, ale ich osoby są ściśle związane z górami.

 

 

fot. Nocowanie.pl


Znajdziemy tu tablice poświęcone m.in. Władysławowi Klamerusowi, Jerzemu Hajdukiewiczowi, Stanisławowi Matei i Januszowi Kubicy, Andrzejowi Zawadzie, czy Maciejowi Berbece. To jedna z atrakcji turystycznych w Zakopanem.


Zobacz oferty noclegów w Zakopanem:





  • Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku


Na sam koniec postanowiliśmy zaprezentować nie symboliczne miejsce pamięci, ale prawdziwy cmentarz, na którym spoczywają najbardziej zasłużone osoby, związane z Tatrami i Zakopanem. Mowa tu oczywiście o cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, który został założony w drugiej połowie XIX w. przez księdza Józefa Stolarczyka pierwszego proboszcza zakopiańskiego.

 

 

fot. Nocowanie.pl


Tuż obok cmentarza, znajduje się zabytkowy i najstarszy kościół w Zakopanem - kościółek p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej.


Na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, spoczywają m.in. Jan Długosz, Kornel Makuszyński, Tytus Chałubiński, Stanisław Marusarz, czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer, a także Władysław Orkan i ks. Józef Stolarczyk. To jeden z punktów obowiązkowych podczas pobytu w Zakopanem.


Oto najlepsze noclegi w Tatrach:





Głęboko wierzymy w to, że w najbliższych dniach, wizyta w tych miejscach nabierze szczególnego charakteru. Podczas górskich wędrówek, pamiętajmy o tych, którzy polegli w starciu z tak wymagającym żywiołem.



Zdjęcie główne: fot. AdobeStock, CC0

Następny artykuł Sylwester 2024/2025 w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!