Mikrowyprawy - coraz popularniejszy sposób spędzania wolnego czasu

Mikrowyprawy - coraz popularniejszy sposób spędzania wolnego czasu

Każda podróż, niezależnie, czy przebywamy w większej grupie, czy też nie, potrafi być wyjątkowa, jeśli odpowiednio ją zaplanujemy. Coraz popularniejszą formą poznawania i odkrywania nowych miejsc są mikrowyprawy, które szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród blogerów, influencerów, ale również coraz częściej wśród zwykłej grupy turystów. Czym są mikrowyprawy i jaka idea im przyświeca? O tym poniższy artykuł.

Są takie dni, że każdy chce choć na chwilę oderwać się od szarej codzienności i siedzenia w domu. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od chęci i pomysłów na wyjazdy w miejsca, które chcemy odwiedzić. Nie da się ukryć, że najbardziej popularną formą są rodzinne wycieczki jednodniowe lub spacery, ale również coraz częściej - mikrowyprawy, którym chcemy poświęcić nieco więcej uwagi.


Zastanawiasz się, jak będzie wyglądało podróżowanie w 2022 roku? Sprawdź: Trendy turystyczne w 2022 roku. Jak będziemy wypoczywać i gdzie podróżować?


Czym są mikrowyprawy?


Mikrowyprawy stanowią niejako trend podróżowania, który staje się coraz popularniejszy. To niezwykły sposób na wyłączenie się i poznanie wielu wspaniałych miejsc. Do mikrowypraw należy zaliczyć kilkugodzinne lub jednodniowe wyjazdy.



fot. howtosurviveoutdoorschool / pixabay.com, CC0

Zgodnie z definicją, która została przedstawiona przez Alastaira Humphreys’a - znanego zagranicznego podróżnika, mikrowyprawy to podróże, które nie wymagają czasu, pieniędzy, sprzętu, ani odpowiednich przygotowań. Są to w związku z tym tak zwane “podróże na spontanie”.


Warto zaznaczyć, że mikrowyprawy stają się trendem obecnym w turystyce i są stylem życia. Wystarczy zapakowanie plecaka z niezbędnymi rzeczami i wyruszenie przed siebie. Każde miejsce może być warte uwagi. Nie trzeba w związku z tym jechać za granicę, czy popularne turystycznie miejsce. Przygoda może czekać na nas za rogiem, w pobliskim lesie lub miejscowości, która znajduje się tuż obok nas. W tym wszystkim wystarczy odpowiednie nastawienie do życia i przekonanie, że to, co znajduje się w pobliżu nas, może okazać się niezwykle interesujące.


Nie da się ukryć, że wiele osób żyje w przekonaniu, że krótkie i bliskie podróże to bardzo często strata czasu i pieniędzy. To błędne opinie, bo do tego właśnie sprowadza się idea mikrowypraw. Ważne jest również to, by każda, nawet najmniejsza podróż była pełna wspomnień i niezwykłych przeżyć, związanych z odkrywaniem niezwykłych miejsc. O mikrowyprawach mówimy wtedy, gdy chcemy oderwać się od codzienności, spędzić czas na łonie natury, czy poznać naszą najbliższą okolicę.


Mikrowyprawy mogą przyjąć naprawdę rozmaite formy. Sprawdź koniecznie:


Najlepsze miejsca na wakacje dla grzybiarzy. Gdzie na grzyby?

Popularne trasy spacerowe po lasach w Polsce

Najlepsze miejsca na wakacje dla wędkarzy. Gdzie na ryby?


Jaka idea przyświeca mikrowyprawom?


Zasada w tym przypadku jest prosta - poznać to, co nas otacza i spędzić wspaniały czas. Ot tak, po prostu. Na mikrowyprawy możemy wybrać się wspólnie z rodziną, znajomymi lub samotnie. O tej formie podróżowania mówimy również w przypadku wycieczek rowerowych. Jeśli mamy dzień lub kilka godzin wolnego, w ten właśnie sposób możemy nauczyć się czegoś nowego, pobyć z najbliższymi nam osobami i przede wszystkim “naładować nasze akumulatory”. Mikrowyprawy stanowią w związku z tym element naszego hobby, związanego z podróżowaniem i element przyjemności, której każdy z nas tak bardzo potrzebuje. Istotne wszystkim jest również to, że mikrowyprawy dają wszystko, co dają wielkie wyprawy i jednocześnie nie obciążają nas kosztami: kredytami, zbyt długą nieobecnością w domu, czy zbyt długim ryzykiem - co podkreśla polski podróżnik, Łukasz Długowski. Ważne jest, by ciągle odkrywać najbliższą przestrzeń i potrafić patrzeć na nią “świeżym spojrzeniem”, nie popadając przy tym w rutynę. Mikrowyprawy dają szansę na nabranie perspektywy, dystansu do codzienności, przypomnienie sobie tego, co jest dla nas ważne.


Mikrowyprawy sposobem na podróżowanie podczas pandemii?


Idea mikrowypraw stanowi trend obecnego podróżowania podczas pandemii. By tego typu wycieczka doszła do skutku, nie trzeba wiele. Wystarczy zabrać ze sobą kilka niezbędnych rzecz, wsiąść w samochód lub na rower i wyruszyć przed siebie. W takim przypadku, jesteśmy zdani na odkrywanie miejsc, które znajdują się tuż obok nas. Czy czas pandemii sprzyja mikrowyprawom? Na pewno tak. Bo każdy poszukuje ustronnych miejsc, a jednocześnie ciekawych. Ważne jest też w tym wszystkim ograniczenie kontaktu międzyludzkiego. Mamy w związku z tym całość, która przyświeca idei mikrowypraw. Bo ta forma podróżowania to kieszonkowe ekspedycje, które można zrobić wszędzie, często po naszej pracy, w jedną noc lub dzień, nie poświęcając przy tym wszystkim ani jednego dnia naszego urlopu.


Sprawdź również: 


7 najpiękniejszych tras na spływy kajakowe

Gdzie na rowery? 6 najlepszych szlaków rowerowych w Polsce


Które miejsca są najlepsze na mikrowyprawy i jaką formę może przybrać ten element podróżowania?


Na mikrowyprawę możemy wybrać się tak naprawdę wszędzie. Wszystko jest przede wszystkim uzależnione od tego, gdzie mieszkamy. W pobliżu naszego miasta lub miejscowości na pewno znajduje się las, parki narodowe, ciekawe zabytki, jeziora czy innego typu miejsca z licznymi spacerami.


Nie jest powiedziane, że osoby, które mieszkają w atrakcyjnym turystycznie regionie, mają najlepiej. Bo w każdym miejscu możemy odkryć coś naprawdę niezwykłego.


Na mikrowyprawy możesz wyruszyć np.:


  • do pobliskiego lasu;

  • nad pobliskie jezioro;

  • do ciekawych miejsc, w których panuje ograniczony ruch turystycznych;

  • do opuszczonych miejsc z bogatą historią;

  • do pobliskich wiosek;

  • na szlaki turystyczne;

  • w góry;

  • do większych ośrodków miejskich;

  • do pobliskich parków narodowych;


Poznaj:


5 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce

Idealne pomysły na jednodniowe wycieczki w Polsce

Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

5 najpiękniejszych wsi w Polsce


W tym wszystkim warto również podkreślić, że mikrowyprawy mogą przyjąć naprawdę rozmaite formy. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że uczestniczymy w mikrowyprawie. Do tego trendu podróżowania, należy zaliczyć przede wszystkim:


  • wizytę w muzeum;

  • rodzinny piknik zorganizowany poza miastem;

  • spacer z najbliższymi nam osobami;

  • wycieczkę rowerową;

  • odkrywanie zakamarków naszej okolicy;

  • odpoczynek na działce;

  • wyjazd pod namiot;

  • spływ kajakowy;

  • wyjazd na grzybobranie lub wędkowanie;

  • spędzanie czasu w lesie lub pobliskim parku;

  • podróż przed siebie;

  • zwiedzanie zabytków;

  • podziwianie atrakcji przyrodniczych;





Mamy nadzieję, że podczas trwającej pandemii skorzystasz z tej formy podróżowania. Mikrowyprawy przynoszą naprawdę wiele korzyści, nawet jeśli poznajesz najbliższą okolicę. Najważniejsze są przede wszystkim chęci i otwartość na poznawanie tego, co najpiękniejsze.




Następny artykuł Odpocznij na zielonych...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!