Mistrzostwa Warmii i Mazur w zaprzęgach konnych
W zespole pałacowym w Galinach koło Bartoszyc odbędą się w sobotę 19 maja mistrzostwa Warmii i Mazur w zaprzęgach konnych. Do rywalizacji zgłosiło się 15 par.
W zespole pałacowym w Galinach koło Bartoszyc odbędą się w sobotę 19 maja mistrzostwa Warmii i Mazur w zaprzęgach konnych. Do rywalizacji zgłosiło się 15 par.
Miejsce rywalizaji jest niezwykłe. W Galinach, oprócz renesansowego pałacu spełniającego obecnie funkcję hotelu i otaczającego go parku, znajduje się także folwark. A w nim stadnina koni i klub jeździecki.
Stadnina Koni Galiny powstała w 1998 roku. W tym celu zaadaptowano część zabytkowej folwarcznej zabudowy. Na początku stado składało się z 12 klaczy matek i 1 ogiera. Rozpoczęto hodowlę. Obecnie w stadninie znajduje się ponad 80 koni w różnych grupach wiekowych, które należą do ras: trakeńska, holsztyńska i westfalska.
Zobacz też inne aktualne imprezy w regionie, wejdź:
Warmia w natarciu - V Warmiński Kiermas Tradycji Dialogu Zabawy
Rasa trakeńska powstała w XIII wieku w Prusach Wschodnich, czyli za czasów panowania Zakonu Krzyżąckiego. Krzyżacy dużą wagę przywiązywali do hodowli koni. W 1772 roku król Fryderyk Wilhelm I założył Królewską Stadninę Wschodniopruską w Trakenach - stąd nazwa rasy. Znalazły w niej miejsce nie tylko konie kawaleryjskie, ale także gospodarskie. Stadnina przeszła w ręce syna króla - Fryderyka Wielkiego i wówczas rasę trakeńską odświeżono sprowadzając rasy koni hiszpańskich, neapolitańskich, czeskich i angielskich, a 100 lat później wprowadzono także konie czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej. W wyniku potyczek wojennych konie trakeńskie rozproszyły się po Śląsku i całych Niemczech, a rasa bardzo na tym ucierpiała. Dopiero w 1919 roku ostatnie z koni powróciły do rodzimej stadniny. W 1947 roku powołano Zrzeszenie hodowców i miłośników konia gorącokrwistego pochodzenia trakeńskiego.
Koń holsztyński to jedna z najstarszych ras hodowanych na terenie Niemiec. Historia rasy sięga trzynastego stulecia. Od średniowiecza w klasztorze Uetersen hodowano ciężkie, mocne konie marszowe, udoskonalane przez dolew krwi koni orientalnych, neapolitańskich i hiszpańskich. W XVI wieku ten duży, silny koń stał się znany w różnych zakątkach Europy, a zwłaszcza w Hiszpanii, we Włoszech, Francji i Danii. Podczas wojen napoleońskich rasa bardzo ucierpiała. Dopiero około roku 1850 rasę holsztyńską uratowano wprowadzając krew koni pełnej krwi angielskiej. W 1891 roku założono Holsztyński Związek Hodowlany. Obecnie Holsztyn jest głównym ośrodkiem hodowli koni sportowych w Niemczech.
Koń westfalski to niemiecka gorącokrwista rasa konia domowego pochodząca z Westfalii z połączenia konia trakeńskiego, hanowerskiego i konia pełnej krwi angielskiej. Tradycja hodowli koni w Westfalii sięga czasów starożytnych kiedy hodowano tam konie do jazdy wierzchem i zaprzęgiem. Nadreńsko-westfalska hodowla koni zimnokrwistych istniała tam do czasów II wojny światowej. Po wojnie zaczęto hodować konie gorącokrwiste. W Warendorf od 1826 r. znajduje się stado ogierów, w którym dawniej hodowano konie przeznaczone dla kawalerii.
Zawody w Galinach rozpoczną się w sobotę 19 maja o godz. 11.00. Wstęp wolny.
Komentarze