Mniej znane atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jura Krakowsko-Częstochowska jest popularnym regionem pełnym ciekawych zakątków i atrakcji. Turyści odwiedzają to miejsce dla pięknych Zamków Szlaku Orlich Gniazd, charakterystycznych ostańców oraz innych walorów przyrodniczych. W okolicy warto jednak poszukać także innych ciekawych zakątków. Oto mniej znane atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej!
Jura-Krakowsko-Częstochowska to interesująca kraina geograficzna zachwycająca turystów na wiele sposobów. Osoby decydujące się na urlop w okolicy stawiają przede wszystkim na zwiedzanie słynnych zamków m.in. w: Olsztynie, Bobolicach, Mirowie, Podzamczu czy Smoleniu. Duże znaczenie dla urlopowiczów ma także piękna przyroda reprezentowana przez Ojcowski Park Narodowy, niepowtarzalną Pustynię Błędowską oraz liczne ostańce o charakterystycznych kształtach. To przede wszystkim o tych atrakcjach Jury Krakowsko-Częstochowskiej wspomina się najczęściej i najchętniej. Tymczasem planując urlop w okolicy, warto uwzględnić także mniej znane i rzadziej odwiedzane miejsca! Oto kilka zakątków w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, o których należy pamiętać!
Mstów
Jeżeli chcemy odwiedzić mniej znane zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej, możemy zdecydować się na krótki wypad do Mstowa. Ta niewielka miejscowość położona jedynie 13 kilometrów od Częstochowy, jest bardzo ciekawym miejscem. Jedną z jej zalet jest malownicze i atrakcyjny położenie na północnym krańcu jury, nad samą rzeką Wartą. Niepozorny Mstów jest cichą i spokojną miejscowością oferująca przyjemne warunki do spacerów oraz ucieczki od turystycznego zgiełku. To także jedno z najstarszych miast w całym regionie! Mstów prawa miejskie otrzymał już w 1297 roku, za czasów Bolesława Wstydliwego. Długie dzieje miejscowości sprawiają, ze dziś możemy zobaczyć tu kilka ciekawych zabytków!
Najciekawszym obiektem znajdującym się na terenie miasta jest średniowieczny Klasztor Kanoników Regularnych, będący jednym z pierwszych ośrodków zakonnych na terenie naszego kraju, który zachował się do dziś! Początki klasztoru sięgają już XII-XIII wieku, kiedy to przybyli z Wrocławia zakonnicy założyli to swoją filię. Wtedy też wzniesiony został romański kościół, a na przestrzeni kolejnych lat cały klasztor został ufortyfikowany. Niestety budynek poważnie ucierpiał podczas najazdu Szwedów. Obecnie w miejscu tym możemy zobaczyć barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzisiejszy późnobarokowy wygląd świątynia zyskała w XVIII wieku. Kościół oraz klasztor otaczają XVII-wieczne warowne mury z dziewięcioma basztami.
W Mstowie możemy zobaczyć także pozostałości zespołu drewnianych stodół pochodzących z XIX wieku oraz zabytkową kaplicę cmentarną św. Wojciech wybudowaną w 1620 roku. Zaglądając tutaj podczas urlopu, warto zobaczyć także Skałę Miłości – piękny jurajski ostaniec wznoszący się nad samą Wartą.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Złoty Potok
Kolejne ciekawe i mniej znane miejsca Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajdziemy w Złotym Potoku oraz okolicy. Piękniej położona miejscowość znajduje się w sercu Jury, jedynie 29 kilometrów od Częstochowy. Co możemy zobaczyć w Złotym Potoku? Wśród najciekawszych atrakcji miejscowości możemy wymienić klasycystyczny Pałac Raczyńskich znajdujący się w zabytkowym parku miejskim i położony nad malowniczym stawem. Niedaleko pałacu znajdziemy kolejną miejscową perełkę, czyli dwór Krasińskich. Swego czasu mieszkał tu Zygmunt Krasiński wraz ze swoją rodziną. Obecnie dworek stanowi siedzibę Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego.
Do mniej znanych okolicznych atrakcji Jury Krakowkso-Częstochowskiej warto zaliczyć także Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku. Klimatyczne miejsce ma na celu ochronę cennej przyrody – w tym źródliskowy odcinek rzeki Wiercicy wraz z okolicznymi wzgórzami i wapiennymi ostańcami. Rezerwat oferuje także atrakcyjne warunki do wycieczek pieszych oraz rowerowych. Udając się na wyprawę do rezerwatu, warto zobaczyć przede wszystkim dwie charakterystyczne formy skalne, czyli Diabelskie Mosty oraz Bramę Twardowskiego!
Atrakcyjne noclegi w Złotym Potoku oraz okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy Złotego Potoku
Żarki
Kolejnym mniej znanym miejscem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej są Żarki. Ta niewielka miejscowość może pochwalić się między innymi świetnymi warunkami do wypoczynku. Na turystów czeka tu przyjemna cisza i spokój. Dzięki swojemu malowniczemu położeniu Żarki zachęcają także do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Spędzając czas w tej urokliwej miejscowości, warto zobaczyć kilka miejscowych atrakcji. Dużą zaletą okolicy jest charakterystyczne, faliste ukształtowanie terenu z licznymi wapiennym ostańcami oraz kompleksami leśnymi. Aktywni turyści powinni zdecydować się na wycieczkę na wzniesienia: Serwin, Parchowotka oraz Kuesta Jurajska, z których rozciągają się piękny widok jurajskiego krajobrazu!
W samych Żarkach czeka na nas kilka naprawdę ładnych zabytków. Podczas spaceru po mieście zobaczymy między innymi: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, ruiny strażnicy Przewodziszowice z XIV wieku, kościół św. Szymona i Judy Tadeusza z 1522 roku oraz drewniany kościół św. Barbary z XVII wieku. W miejscowości znajdziemy także ciekawe ruiny kościoła św. Stanisława z 1782 roku, kamienne stodoły z końca XIX wieku oraz pozostałości zespołu dworskiego Korycińskich z XVIII wieku.
Atrakcyjne noclegi w Żarkach i okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Komentarze