Modernizacja Twierdzy Boyen w Giżycku

Modernizacja Twierdzy Boyen w Giżycku

Jak informuje giżycki Urząd Miasta, dzięki unijnym dotacjom dwa kolejne budynki zabytkowej Twierdzy Boyen zostaną zmodernizowane i przystosowane do nowych funkcji. Dawna wozownia i laboratorium prochowe będą zaadaptowane na pawilon wystawowy oraz muzeum broni.

Twierdza Boyen to jedna z największych atrakcji turystycznych w Giżycku. Dzięki środkom pozyskanym z dotacji Unii Europejskiej będzie wzbudzać jeszcze większe zainteresowanie wśród turystów. Z europejskich funduszy zostaną wyremontowane laboratorium prochowe, które po modernizacji będzie pełniło funkcję muzeum broni, oraz wozownia. Zostanie ona miejscem wystaw i prezentacji historycznych pojazdów.

Władze miasta uspokajają wszystkich, którzy obawiają się zatarcia historycznego charakteru Twierdzy Boyen. Jej remont ma na celu wyeksponowanie elementów architektury oraz nadanie budynkowi nowoczesnych funkcji, a nie całkowite przebudowanie. Projekt modernizacji obejmować będzie również zagospodarowanie otoczenia dawnej wozowni i laboratorium prochowego, a także zakupienie wyposażenia ułatwiającego zwiedzanie Twierdzy Boyen przez zagranicznych turystów, którzy nie znają języka polskiego.

Remont Twierdzy Boyen przewidziano na dwa lata, a jego zakończenie planowane jest na 2014 rok.

 

W tej XIX-wiecznej budowli obronnej mieści się również muzeum. Wejdź i zobacz: Muzeum Twierdzy Boyen

 

Twierdza Boyen


Twierdza Boyen w Giżycku to przykład najlepiej zachowanej XIX-wiecznej europejskiej architektury obronnej. Fortyfikacje te wzniesiono w latach 1843-1855 między jeziorem Niegocin a Kisajno jako obiekt strategiczny broniący dostępu do Prus Wschodnich. Budowla powstała w planie gwiazdy, a jej nazwa upamiętnia gene­rała von Boyen, który był gorącym zwolennikiem i inicjatorem budowy twierdzy w Giżycku.

Przez wiele lat Twierdza Boyen pełniła ważną strategiczną funkcję i utrzymywała liczną załogę. Odegrała dużą rolę podczas pierwszej wojny światowej, jednak później zmieniono jej zastosowanie - mieścił się tu między innymi szpital. W 1945 roku Twierdza Boyen została opuszczona bez walki i później przeszła na własność Wojska Polskiego. Przez wiele lat miejsce służyło przedsiębiorstwom spożywczym, co spowodowało niszczenie twierdzy w Giżycku. Na szczęście już od kilku lat jest ona restaurowana i stanowi ogromną atrakcję turystyczną dla turystów.

Następny artykuł Majówka z Radiem ZET...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!