Mogielica - jej wysokość Królowa Beskidu Wyspowego
Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Z tego powodu nazywana jest Królową Beskidu Wyspowego i tak chętnie odwiedzana przez turystów. Do jej zdobycia zachęca nie tylko pieczątka Korony Gór Polski, którą można podbić na szczycie Mogielicy, ale także piękne i zróżnicowane pod względem przebiegu trasy turystyczne, które zawiodą nas na sam wierzchołek tego wspaniałego wzniesienia.
Mogielicę warto odwiedzić tym bardziej, że pod koniec 2022 r. dla turystów oficjalnie udostępniona została zupełnie nowa wieża widokowa, z której roztacza się malownicza panorama okolicy. Szczególnie pięknie widoki prezentują się o wschodzie słońca i o zachodzie, co również warto wziąć pod uwagę, planując wycieczkę. Mimo tego, że to wierzchołek Mogielicy zwykle jest głównym celem wyprawy, podczas pokonywania pokonywania trasy możemy liczyć także na atrakcje po drodze, w tym zatrzymać się na chwilę relaksu na malowniczych polanach, z których również słynie Mogielica.
A to dopiero początek - Mogielica zachwyci nie tylko pieszych turystów, ale także rowerzystów, a w zimie również miłośników narciarstwa biegowego!
Gdzie znajduje się Mogielica? Co warto o niej wiedzieć?
Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, który wznosi się na wysokość dokładnie 1170,2 m n.p.m. Jej wierzchołkowa część jest przez miejscowych nazywana Kopą z powodu swojego charakterystycznego, kopulastego kształtu. Jako najwyższy szczyt pasma górskiego, Mogielica jest zaliczana do Korony Gór Polski, jej zdobycie jest więc obowiązkowe dla wszystkich osób kolekcjonujących pieczątki.
W partii szczytowej znajduje się słynna Polana Stumorgowa, z której można podziwiać jedne z najpiękniejszych widoków w całym Beskidzie Wyspowym. Jest to także świetne miejsce na relaks i rekreację, na którym chętnie zatrzymują się turyści piesi podczas wejścia i zejścia z Mogielicy.
Mogielica słynie z licznych szlaków turystycznych, za pomocą których można nie tylko wspiąć się na jej wierzchołek, ale także zwiedzić całą malowniczą okolicę. Oprócz szlaków pieszych, w masywie Mogielicy znajduje się także sieć tras rowerowych, dzięki którym można zapoznać się z tymi pięknymi okolicami z siodełka roweru.
W okresie zimowych Mogielica przemienia się natomiast w prawdziwy raj dla miłośników narciarstwa biegowego. Specjalnie z myślą o nich, na tych terenach utworzone zostały trasy narciarskie, które zaspokoją potrzeby większości zwolenników białego szaleństwa. Coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy narciarstwa skiturowego i przełajowego (backcountry).
Bogactwo przyrodnicze masywu Mogielicy
Masyw Mogielicy wznosi się na terenie trzech wsi Beskidu Wyspowego - są to Słopnice, Półrzeczki i Chyszówki. Mogielica jest porośnięta gęstym lasem świerkowo-jodłowym, buczyną karpacką i skarlałym lasem świerkowym w górnych partiach. Co ciekawe, skarlały las świerkowy to jedyny w całym Beskidzie Wyspowym fragment regla górnego.
Mogielica słynie z obecności na swoich terenach rzadkich zwierząt - przy odrobinie szczęścia, podczas wędrówki na jej szczyt możemy napotkać m. in. borsuka europejskiego, popielicę szarą, rysia i wydrę europejską, a także spotkać jelenie, sarny oraz dziki. Jeśli chodzi o inne rzadkie zwierzęta z rodziny płazów, na Mogielicy występują także traszki górskie i karpackie, a także kumaki górskie.
fot. YvonneHuijbens / pixabay.com, CC0
Charakterystyczne dla tych terenów ptactwo to natomiast głuszce, orliki krzykliwe, puszczyki uralskie, puchacze, a także dzięcioły białogrzbiety i trójpalczaste. Dla większości z tych zwierząt Mogielica jest jedyną ostoją na terenie całego Beskidu Wyspowego.
W celu ochrony walorów przyrodniczych Mogielicy, w 2011 r. na jej terenie utworzony został Rezerwat Przyrody Mogielica, który obejmuje szczyt Mogielicy i jej północne zbocza. Rezerwat posiada powierzchnię 50,44 ha, a jego głównym celem jest ochrona populacji głuszca, pozostałych rzadkich ptaków i ich siedlisk, a także rzadkich form skalnych.
Mogielica raczej nie jest szczytem bogatym w formy skalne. Mimo tego, na jej terenie także można napotkać na miejsca, w których występują ostańce skalne i inne ciekawe formacje. Najsłynniejszą z nich jest Zbójnicki Stół zlokalizowany na północnych zboczach Mogielicy. Z jego obecnością w tym miejscu wiąże się pewna ciekawa legenda, której treść przytoczymy nieco dalej.
Mogielica zwana Kopą, Zapowiednicą i Przepowiednicą
Dość interesująca jest także sama etymologia nazwy Mogielica. Według miejscowej legendy, wzniesienie to było miejscem, z którego w dawnych czasach miano zrzucać ciała samobójców. Zgodnie z ówczesnymi praktykami kościelnymi, osoby które samodzielnie odebrały sobie życie, nie zasługiwały bowiem na pochówek w obrządku chrześcijańskim, w poświęconej ziemi. Nazwa miałaby więc nawiązywać do słowiańskiego słowa "mogiła", oznaczającego po prostu grób.
Wśród miejscowych funkcjonuje także druga, często stosowana zamiennie nazwa tego wzniesienia, a mianowicie Kopa. Wszystko przez charakterystyczny, zaokrąglony kształt, jaki posiada wierzchołek Mogielicy. Miejscowi często nazywają także Mogielicę Zapowiednicą lub Przepowiednicą. Skąd wzięła się taka nazwa?
Oprócz tego, że rymuje się ona z oficjalnym mianem nadanym najwyższemu szczytowi Beskidu Wyspowego, Mogielica w opinii lokalnej ludności słynie z... przepowiadania pogody! Otóż, jeśli wierzchołek Mogielicy jest skąpany w chmurach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że czeka nas deszczowa pogoda. Jeśli natomiast jest dobrze widoczny, można liczyć na piękny, słoneczny dzień.
Planujesz urlop? Zajrzyj na: 5 magicznych miejsc w Polsce. Gdzie warto się wybrać?
Walory turystyczne Mogielicy wczoraj i dziś
Pierwsze historyczne wzmianki o Mogielicy pochodzą z XV w. i znaleźć je można w spisach dóbr królewskich, w których Mogielica była opisywana w następujący sposób: "Tam też wznoszą się piękne Gorcze, zakończone Mogielicą, widną z Krakowa". Od lat jej wierzchołek stanowi częsty cel pieszych wycieczek. Już w 1934 r. na szczycie Mogielicy dzieci ze szkoły podstawowej w Słopnicach wraz z nauczycielam miały obchodzić "Święto Lasu". Na Mogielicy gościł także papież Jan Paweł II, a na pamiątkę jego wizyty w tym miejscu, tuż pod szczytem Mogielicy ustawiony został krzyż papieski. Znajduje się na nim tabliczka głosząca następujące słowa: „Wobec piękna gór czuję, że On jest... i wtedy zaczynam się modlić”.
Na Mogielicy nie ma żadnego schroniska turystycznego, pomimo planów jego utworzenia. Być może wkrótce się to zmieni. Jest za to wieża widokowa i to już trzecia tego typu konstrukcja, która stanęła na wierzchołku Mogielicy. Pierwsza wieża widokowa na Mogielicy to wykonana z drewna wieża triangulacyjna, która wznosiła się wysoko ponad drzewami. Była ona znakomitym punktem widokowym, z którego roztaczał się piękny widok na okolicę. Ze względu na swoją wysokość oraz drogę na szczyt w postaci nieosłoniętej, drewnianej drabiny, wejście na nią dostarczało sporo emocji. Niestety, drewniana wieża widokowa z czasem zbutwiała i w 1980 r. zawaliła się.
Wieża na górze Modyń miała podobną historię. Poznaj szczegóły: Modyń - góra, w której można się zakochać! i koniecznie uwzględnij to miejsce w swoich planach urlopowych.
W 2008 r. oddano do użytkowania drugą wieżę widokową. Miała ona wysokość 20 metrów i była dostępna bezpłatnie. Z powodu złego stanu technicznego konstrukcji, w 2020 r. podjęto jednak decyzję o jej zamknięciu, a następnie rozebraniu. W jej miejscu całkiem niedawno, bo w II połowie 2022 r. pojawiła się nowa wieża widokowa na Mogielicy, która prezentuje się naprawdę imponująco, jest solidna i co najważniejsze, oferuje równie piękne widoki, co poprzednie konstrukcje. Chociażby dla niej warto obrać jeden ze szlaków wiodących na Mogielicę, nawet jeśli w przeszłości już gościliśmy na tej popularnej górze w Beskidzie Wyspowym.
Sprawdź: Wieże widokowe w Polsce. Znasz je wszystkie?
fot. JerzyGorecki / pixabay.com, CC0
Słynne mogielickie polany
Mogielica słynie nie tylko z przepięknych widoków, jakie roztaczają się z jej wierzchołka, ale także z licznych polan. Także i one są doskonałymi punktami widokowymi, z których można podziwiać malownicze otoczenie Mogielicy i całego Beskidu Wyspowego. Największą spośród mogielickich polan jest słynna Polana Stumorgowa. Znajduje się ona na południowo-zachodnim grzbiecie, nieco poniżej szczytu Mogielicy. Jej nazwa nawiązuje natomiast do starej jednostki miary morgi i świadczy o dużym obszarze, jaki zajmuje polana - zajmuje ona powierzchnię ponad 50 ha.
Polana Stumorgowa w dawnych czasach była wykorzystywana w celach pasterskich. Miejscowa ludność pochodzenia wołoskiego z pobliskiej wsi Jurkowo chętnie wypasała na tych terenach owce. W dawnych czasach na Polanie Stumorgowej znajdowały się liczne szałasy i inne elementy infrastruktury pasterskiej. Aktualnie wypas owiec na jej terenie jest jednak wstrzymany, przez co polana stopniowo zarasta, zmniejszając z roku na rok swoją powierzchnię.
Nadal pozostaje jednak jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanych polan w masywie Mogielicy.
Polana Stumorgowa nie bez powodu jest uznawana za jedno z najpiękniejszych pod względem widokowym miejsc, jakie oferują nam Beskidy. Z jej terenów możemy liczyć na naprawdę piękne widoki. Z tego miejsca doskonale widać Beskid Wyspowy i jego najwyższe szczyty - Luboń Wielki, Szczebel, Świnin, Łosień, Lubogoszcz, Śnieżnicę i grzbiet Jasienia. Doskonale widoczne jest także pasmo Radziejowej, Pieniny, Gorce, a także dalekie Tatry i Babia Góra. Polana Stumorgowa jest więc zdecydowanie miejscem, na którym warto zrobić sobie dłuższy przystanek!
Na północnym zboczu Mogielicy znajduje się inna, mniejsza już polana - Polana Wyśnikówka, świetnie widoczna z daleka. Inną polaną jest Polana Cyrla, na której nadal prowadzony jest koszarowy wypas owiec. Polanami, które również warto odwiedzić w tej okolicy, są także Polana Kocurka i Polana Bajorzyska - dobrze dostępne od strony Przełęczy Rydza Śmigłego. Ze wszystkich mogielnickich polan roztaczają się piękne widoki, a one same są doskonałym miejscem na krótki lub dłuższy odpoczynek w drodze na szczyt lub podczas schodzenia z Mogielicy.
fot. MonikaCairns / pixabay.com, CC0
Zbójnicki Stół i miejscowe legendy o Mogielicy
Mogielica od wieków zajmuje ważne miejsce w świadomości miejscowej ludności. Z jej sylwetką związane są liczne legendy i ludowe podania, które usiłują wyjaśnić istnienie góry, jej nazwę, a także znajdujące się na jej terenie ciekawe formacje skalne. Jedną z najbardziej znanych opowieści związanych z Mogielicą jest legenda o zbójnikach i skarbie ukrytym gdzieś w górach - jak podobne do niego skarby, nadal czeka on na swojego odkrywcę!
Pierwszą legendą, którą warto przytoczyć, jest podanie o Mogielicy, żonie wielkoluda Łopienia. To właśnie od jej imienia wzniesienie miało zyskać swoją nazwę. Łopień jest natomiast pobliskim wzniesieniem, oddzielonym od Mogielicy Przełęczą Rydza Śmigłego.
Inna legenda głosi, że Mogielica była częstym miejscem wizyt miejscowych rozbójników, którzy to właśnie na jej zboczach ukrywali się przed miejscowymi władzami, a także chowali zrabowane, drogocenne przedmioty. Kosztowności mieli natomiast liczyć na słynnym głazie, który od tego typu praktyk zyskał miano Zbójnickiego Stołu.
Skarby miały zostać ponoć ukryte w jaskini Marszałkowa Studnia, która znajduje się na Polanie Poręba. Kosztowności zbójnicy mieli umieścić w żeliwnym kociołku, a na jego szczycie położyć dwie, skrzyżowane strzelby, aby zapewnić skarbowi symboliczną ochronę.
Co ciekawe, legenda o zbójnikach grasujących na zboczach Mogielicy ma swoje pokrycie w historii - jest bowiem faktem, że w XVII w. na Mogielicy krył się słynny miejscowy rozbójnik Józef Baczyński wraz ze swoim nieodłącznym kompanem, rozbójnikiem zwanym Świstakiem. Oni także mieli ponoć ukryć na zboczach Mogielicy skarby, których przez kolejne lata strzegła kochanka Baczyńskiego. Według jednej z legend, kosztowności miały się znajdować na Polanie Brzostek pod Przysłopkiem.
Jak dojechać w okolice Mogielicy? Gdzie zatrzymać się na nocleg?
Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego i niekwestionowana królowa tego pasma górskiego. Nic więc dziwnego, że od lat przyciąga do siebie liczne rzesze turystów, którzy pragną na własne oczy przekonać się, czy widoki z Mogielicy i z Polany Stumorgowej są tak zachwycające, jak opisują je inni turyści. Mogielicę warto odwiedzić tym bardziej, że wiodą na nią liczne, dobrze wytyczone szlaki turystyczne, z których pokonaniem poradzi sobie bez problemu każdy turysta. Jak jednak dojechać w okolice Mogielicy i w jakich miejscowościach zatrzymać się na nocleg, aby zapoznać się ze wszystkimi walorami tych pięknych terenów?
Mogielica znajduje się w odległości ok. 70 km od Krakowa. Dojazd w jej okolice ze stolicy Małopolski zajmuje ok. 1,5 godziny samochodem. W okolicach masywu Mogielicy znajdują się liczne wsie i miasteczka, w których bez większego problemu znajdziemy miejsce na nocleg, dostosowane do naszych potrzeb. Dobrą bazą wpadową na Mogielicę i Beskid Wyspowy będą stanowiły noclegi w Limanowej - miejscowości oddalonej od Przełęczy Rydza Śmigłego (miejsce, w którym znajduje się wejście na szlak niebieski na Mogielicę) o ok. 12 km (15 min. jazdy autem).
Równie dobrą propozycją na nocleg będzie Jurków - miejscowość, z której w zaledwie 5 minut znajdziemy się na przełęczy Rydza Śmigłego. Turyści piesi, którzy preferują zatrzymywanie się na dłuższy pobyt w miejscowościach z bezpośrednim wejściem na szlak, powinni natomiast postawić na noclegi w Chyszówkach, przez które przebiega szlak zielony na Mogielicę.
Równie dobrym wyborem będą na nocleg Słopnice, niewielka, zaciszna miejscowość oddalona o ok. 10 min. jazdy samochodem od Przełęczy Rydza Śmigłego. Jak widać, wybór w okolicy jest spory i nie ogranicza się wyłącznie do wyżej wymienionych propozycji!
Popularne szlaki turystyczne na Mogielicę
Na Mogielicę można wygodnie dostać się na kilka sposobów. Na jej szczyt i znajdującą się na nim wieżę widokową możemy dojść różnymi szlakami turystycznymi, zlokalizowanymi w okolicach wzniesienia. Mogielica jest bowiem ważnym węzłem szlaków turystycznych w okolicy, co pozwala na zrobienie sobie nie jednej lecz kilku wycieczek i tym samym zapoznanie się ze wszystkimi walorami turystycznymi, jakimi dysponuje najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego.
Za najłatwiejszy szlak wiodący na Mogielicę jest uznawany zielony szlak z Wyrębic (zaczyna się tuż przy parkingu przy Przełęczy Słopnickiej) . Liczy sobie ok. 3,5 km, a jego pokonanie zajmuje ok. 1,5 godziny w jedną stronę. Pewnym minusem tej trasy może być dość uciążliwy dojazd - do Wyrębic dostaniemy się wąskimi drogami z Zalesia, które przebiegają w większości przez leśne tereny, pozbawione pięknych widoków.
Z tego powodu większość turystów decyduje się na inną trasę o tej samej długości - zielony szlak z Przełęczy Rydza Śmigłego w pobliżu Chyszówek. Jego pokonanie trwa nieco dłużej, bo ok. 2 godzin, jednak po drodze można podziwiać piękne widoki, w tym m. in. te roztaczające się z Polany Wyśnikówka. Na Przełęczy Rydza Śmigłego do dyspozycji turystów jest także wygodny, darmowy parking.
Na Mogielicę możemy dostać się także z Jurkowa, niebieskim szlakiem. W Jurkowie można zostawić samochód na jednym z kilku darmowych parkingów, a także skorzystać z bogatego zaplecza gastronomicznego i noclegowego miejscowości. Być może właśnie z tego powodu niebieski szlak z Jurkowa to także najpopularniejsza wśród turystów trasa na Mogielicę.
Jeśli natomiast chodzi o najbardziej widokowe szlaki na Mogielicę, które prowadzą przez Polanę Stumorgową, warto wspomnieć o dwóch trasach. Pierwszą z nich jest szlak niebieski ze Szczawy Bukówka, a drugą wartą rozważenia propozycją żółty szlak, na który dostaniemy się z kolei zielonym szlakiem z Półrzeczek lub ze Szczawy Białe.
Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Dowiedz się: Co zabrać ze sobą w góry?
Popularne szlaki-pętle na Mogielicy
Turyści piesi, którzy lubią urozmaicone wędrówki i preferują schodzić z góry innym szlakiem niż ten, którym się na nią dostali, nie będą zawiedzeni Mogielicą! Istnieje bowiem możliwość stworzenia trasy-pętli, która pozwoli nam nie tylko spędzić więcej czasu w górach, ale także lepiej zapoznać się z wyjątkowymi walorami turystycznymi Mogielicy.
Pierwszą propozycją pętli na Mogielicy, którą warto wziąć pod uwagę, jest trasa Przełęcz Marszałka Rydza Śmigłego - Mogielica - Słopnice. Pętla łączy zielony szlak ze szlakiem żółtym i jest bardzo widokowa - biegnie bowiem przez Polanę Wyśnikówkę. Zejście jest łagodne i biegnie wschodnimi stokami Mogielicy.
Druga pętla to trasa Jurków - Mogielica - Półrzeczki, która łączy niebieski szlak z Jurkowa ze szlakiem zielonym z Półrzeczek. Przechodzi przez widokową Polanę Stumorgową, a droga powrotna biegnie spokojną wiejską drogą, której pokonanie zajmie ok. 30 min.
Trzecia pętla to wariant Szczawa Białe - Mogielica - Szczawa Berkówka. Jest to bardzo widokowa trasa wiodąca przez Polanę Stumorgową. Zarówno jej początek, jak i koniec znajdują się tuż przy przystankach autobusowych. Ze względu na brak parkingów, warto dostać się na początek szlaku miejscowymi środkami transportu publicznego.
Trasy rowerowe na Mogielicy i trasa narciarstwa biegowego
Mogielica świetnie nadaje się na wycieczkę nie tylko dla pieszych turystów, ale także dla miłośników dwóch kółek. Na jej terenie znajdują się bowiem także popularne wśród rowerzystów trasy rowerowe. Trasy liczą sobie ok. 30 km i biegną wokół szczytu Mogielicy i w okolicach Przełęczy Słopnickiej. Zachwycają przede wszystkim swoją leśną scenerią oraz urozmaiconym pod względem rzeźby terenu przebiegiem.
fot. thelocalshredder / pixabay.com, CC0
Trasy rowerowe na Mogielicy świetnie sprawdzą się w przypadku miłośników kolarstwa górskiego. Z ich uroków mogą korzystać jednak wszyscy miłośnicy jazdy na rowerze, gdyż nie powinny sprawić problemów także początkującym rowerzystom. Co ciekawe, w okresie zimowym ścieżki rowerowe przemieniają się w popularne wśród narciarzy trasy narciarstwa biegowego.
Mogielica słynie ze swojego unikalnego mikroklimatu oraz długo utrzymującej się pokrywy śnieżnej. W związku z tym, na jej terenie utworzona została Trasa Narciarstwa Biegowego Mogielica - najwyżej położony i najdłuższy obiekt tego typu na terenie Małopolski. Trasa liczy sobie 23 km i biegnie szerokimi drogami leśnymi wokół Mogielicy. Na miejscu znajduje się także wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.
Pierwszy opis szlaku na Mogielicę. Zielonym Szlakiem z Przełęczy Rydza Śmigłego
Zielony szlak na Mogielicę z Przełęczy Rydza Śmigłego to jedna z najpopularniejszych tras wiodących na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Jest to piękna, stosunkowo krótka i wygodna trasa, którą bez większego problemu pokonają turyści w każdym wieku, w tym także ci dopiero rozpoczynający swoją przygodę z wędrówkami po górach.
Na Przełęcz Rydza Śmigłego dojedziemy w łatwy i bezproblemowy sposób, a auto pozostawimy na dostępnym w tym miejscu bezpłatnym parkingu. Ze względu na jego obecność, to właśnie ta trasa cieszy się zdecydowanie większą popularnością od wariantu z Wyrębic, gdzie zmotoryzowani mogą napotkać na pewne problemy z dojazdem.
Zielony szlak ma swój początek przy kapliczce zlokalizowanej w pobliżu parkingu. Od kapliczki prowadzi szosą w lewo, wchodzi na polanę i dalej wiedzie przez las. Po pokonaniu leśnego odcinka szlaku, trasa wiedzie asfaltową drogą w pobliżu domów i gospodarstw. Po minięciu zabudowań szlak ponownie wkracza do lasu. Stopniowo pnie się ku górze, ale podejście jest łatwe i przyjemne. Warto jednak uważać w tym miejscu po opadach deszczu, aby nie poślizgnąć się na błotnistej nawierzchni.
Dalsza trasa jest nieco trudniejsza - ten odcinek biegnie po kamienistym podłożu, a strome podejście może spowolnić wędrówkę. Dalej jest już jednak tylko lepiej! Najtrudniejszy odcinek zaprowadzi nas na Polanę Wyśnikówka, która znajduje się pod szczytem Mogielicy. Już z tego miejsca możemy nacieszyć się pięknymi widokami - z polany doskonale widoczne są m. in. Beskidy i Tatry, a jeśli pogoda sprzyja, także Babia Góra. Na polanie można odpocząć, a nawet urządzić sobie mały piknik.
Z Polany Wyśnikówka na szczyt Mogielicy prowadzi już prosta i krótka droga. Po zaledwie kilku minutach marszu docieramy do celu naszej podróży - na szczyt Mogielicy. W tym miejscu rozpoczyna się także Rezerwat Przyrody Mogielica, który chroni rzadkie ptactwo zamieszkujące te tereny.
Na szczycie Mogielicy. Nowa wieża widokowa
Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, który liczy sobie 1170 m n.p.m. Na szczycie Mogielicy znajduje się nowa wieża widokowa, z której możemy podziwiać jeszcze piękniejsze widoki niż te, które niedawno zobaczyliśmy na Polanie Wyśnikówka.
Nowa wieża widokowa na Mogielicy liczy sobie 23 metry wysokości i stoi w miejscu swoich dwóch poprzedniczek. Na jej wybudowanie zużyto ok. 30 ton stali - konstrukcja jest więc stabilna i wszystko wskazuje na to, że pozostanie z nami przez długie lata. I dobrze, gdyż to właśnie z jej wierzchołka roztaczają się jedne z najpiękniejszych widoków w Beskidach!
Z wieży widokowej na Mogielicy możemy podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego i Sądeckiego, Pieniny, Gorce, a także Tatry w pełnej okazałości. Co ciekawe, oficjalne oddanie wieży widokowej do użytkowania odbyło się w grudniu 2022 r. jednak pierwsi turyści zaczęli na nią wchodzić już dużo wcześniej, bo w wakacje 2022 r. Tuż pod wierzchołkiem znajduje się mały metalowy krzyż papieski poświęcony Janowi Pawłowi II.
Z tego miejsca można zejść tym samym szlakiem do Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego lub żółtym szlakiem i niebieskim szlakiem udać się na Polanę Stumorgową. Dobrą propozycją szlaku zejściowego jest także żółty szlak, który zaprowadzi nas do Słopnic. Jego ostatni etap, czerwony szlak biegnie jednak asfaltową drogą bez pobocza, na której należy zachować dużą ostrożność.
fot. Jurek Adamski / AdobeStock, CC0
Poznaj: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?
Drugi opis szlaku na Mogielicę. Niebieski szlak z Jurkowa
Niebieski szlak z Jurkowa to nie najłatwiejszy szlak na Mogielicę, ale również wariant zdecydowanie warty rozważenia. Jego pokonanie nie powinno sprawić większych problemów, a w nagrodę za dość długą wędrówkę czeka na nas piękna Polana Stumorgowa, przez którą przejdziemy po zdobyciu szczytu Mogielicy. W Jurkowie możemy zaparkować auto na publicznym parkingu i wejść na niebieski szlak, który biegnie na początku wzdłuż szosy. Przechodzi przez rzekę Łososina i skręca w prawo.
Następnie trasa biegnie przez las, dość kamienistą drogą, na której warto zachować ostrożność. Z każdym krokiem las gęstnieje, jednak podejście nie jest strome ani nadmiernie wymagające pod względem kondycyjnym. Wybierając się na ten szlak w okolicach Wielkanocy, możemy napotkać na licznych pątników - szlak niebieski jest bowiem jednocześnie miejscową trasą Drogi Krzyżowej. Co roku, w Wielki Piątek pokonują ją pielgrzymi, których celem jest polanka podszczytowa z krzyżem papieskim. Na tej trasie nie brakuje więc kapliczek i tabliczek ze stacjami Drogi Krzyżowej.
Po ok. 2,5 km marszu trafiamy na malowniczą Polanę Cyrla. Z tego miejsca świetnie widoczny jest Luboń Wielki, Szczebel, a także pasmo Babiej Góry. W dole możemy natomiast podziwiać malowniczą wieś Półrzeczki. Widoki z tego miejsca są przepiękne i zdecydowanie wynagradzają długą wędrówkę i wszystkie jej trudy.
Za Polaną Cyrla szlak ponownie wkracza w las. W tym miejscu przecina trasę narciarstwa biegowego i staje się coraz bardziej stromy. Po przejściu kolejnych 2,5 km wkraczamy na teren Rezerwatu Przyrody Mogielica. Na ostatnim etapie wędrówki niebieski szlak łączy się z zielonym szlakiem z Przełęczy Rydza Śmigłego. Trasa przebiega przez Zbójnicki Stół, za którym znajduje się najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego.
Przyczytaj: Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć
Podczas wizyty na szczycie Mogielicy nie należy przegapić małej budki, w której kryje się pieczątka Korony Gór Polski. Obok wieży widokowej znajduje się także tablica upamiętniającą ofiary katastrofy niemieckiego samolotu Heinkel 111, która miała miejsce w 1944 r. Po nacieszeniu się piękną panoramą i zejściu z wieży widokowej, warto udać się na nie mniej widokową Polanę Stumorgową. Trafimy na niebiesko-żółtym szlakiem.
fot. MikoSokPhoto / AdobeStock, CC0
Polana Stumorgowa i Beskid Wyspowy w swojej pełnej krasie
Polana Stumorgowa to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas wizyty na Mogielicy. Roztaczają się z niej rozległe, malownicze widoki na dolinę Kamienicy, Gorce, Tatry, Beskid Makowski, Beskid Niski i Beskid Sądecki. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych z polany ujrzymy także charakterystyczne dla Beskidu Wyspowego „morze chmur”.
Za jego występowanie odpowiedzialne jest zjawisko inwersji termicznej, pod wpływem którego w górskich dolinach zbierają się chmury. Ponad nimi wystają natomiast szczyty Beskidu Wyspowego, które obserwowane z góry przypominają skopane w mgle wyspy. To właśnie temu niecodziennemu widokowi Beskid Wyspowy zawdzięcza swoją oficjalną nazwę.
Komentarze