Montpellier - twórczość Alfonsa Muchy

Montpellier - twórczość Alfonsa Muchy

Alfons Mucha to wybitny czeski malarz i grafik, który dwa lata temu miał wystawę monograficzną w warszawskim Muzeum Narodowym. Kto nie zdążył jej zobaczyć, ma teraz okazję obejrzeć dzieła tego artysty w jednym z najbardziej cenionych europejskich muzeów sztuki - w Muzeum Fabre w Montpellier.

Znakiem rozpoznawczym Alfonsa Muchy są grafiki przedstawiające wyidealizowane, piękne kobiety w otoczeniu kwiatów i bujnych liści.
Mucha studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium i na paryskiej Akademii Julien. Przez wiele mieszkał i tworzył w stolicy Francji. Przez pewien czas dzielił pracownię z Gauguinem.


Plakat teatralny wykonany na zamówienie słynnej Sary Bernhardt przyniósł mu sukces i sławę jednego z największych twórców secesji. Miał wówczas 35 lat. Odtąd twórzył projekty graficzne na zamówienie - plakaty reklamowe, kalendarze, karty dań, okładki i winiety czasopism. Zaprojektował też czechosłowackie godło państwowe oraz pierwsze znaczki i banknoty.

 

W 1910 roku przystąpił do malowania cyklu "Epopeja słowiańska", w którym ukazał panoramiczną historię Słowian. W tym celu podróżował do Rosji, Polski, Serbii i Bułgarii. Tworzenie tego dzieła zajęło mu 18 lat.


Niedawno odkryto jego prace poświęcone tematyce wolnomularskiej. Były w posiadaniu czeskiej rodziny, która przez 60 lat trzymała je w ukryciu, aby uchronić w czasie II wojny światowej przed NSDAP, a później przed władzami komunistycznymi.

 

Wystawa otwarta zostanie 20 czerwca i potrwa do 20 września br. Zapraszamy!!!

 

 

Źródło: podroze.pl

 

Następny artykuł Europa w ruchu

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!