Morze Bałtyckie czy Morze Śródziemne? Gdzie warto się wybrać?
Przed tego typu dylematem stajemy każdego roku. W 2022 roku wybór może okazać się ponownie trudny, jednak wszystko wskazuje na to, że większość turystów zdecyduje się spędzić czas nad polskim morzem. Jeśli zastanawiasz się nad tym, nad które morze warto się wybrać, to poniższe porównanie przygotowaliśmy właśnie dla Ciebie.
Urlop letni to czas, na który każdy czeka z niecierpliwością. Najczęściej wybieramy się w podróż w góry, nad morze lub nad jeziora. Jest również duża grupa turystów, która na swoje miejsca wypoczynku wybiera kraje, znajdujące się w Basenie Morza Śródziemnego.
Nie da się ukryć, że zarówno jedna, jak i druga opcja, mają swoje wady i zalety. Chyba każdy, kto planuje swój urlop, bierze pod uwagę takie czynniki, jak pogoda, cena za wyjazd, atrakcyjność danego miejsca, czy możliwości spędzania wolnego czasu. Może się wydawać, że bardziej atrakcyjnym kierunkiem wydają się państwa nad Morzem Śródziemnym, ale ostatnie lata pokazały, że urlop w Polsce, spędzony nad polskim morzem, może okazać się naprawdę wyjątkowy i wspaniały. Na którą opcję warto się w związku z tym zdecydować?
Sprawdź również: Miejsca nad morzem, w których się zakochasz
Morze Bałtyckie - najważniejsze informacje
Porównywanie obu możliwości rozpoczynamy od naszego kraju i urlopu nad Bałtykiem. Warto podkreślić, że na wakacje nad morzem decyduje się nieco ponad połowa Polaków. Na uwagę zasługuje fakt, że Morze Bałtyckie cieszy się zainteresowaniem nie tylko w sezonie letnim. Prawda jest taka, że to właśnie od czerwca do końca sierpnia turystów jest tu najwięcej, ale na wiosnę, jesienią, czy zimą, również możemy tu spotkać dość liczne grupy turystów. Przyjeżdżają tu wówczas osoby starsze, czy rodziny z dziećmi.
Dlaczego warto wybrać nocleg nad polskim morzem? Przede wszystkim znajdziemy tu wiele wspaniałych atrakcji i możliwości spędzania wolnego czasu. Niepewną kwestią pozostaje jedynie pogoda, z którą będziemy mieć do czynienia podczas naszego wakacyjnego urlop. Gdy sprzyja nam szczęście i promienie słoneczne złocą skórę, a szum fal relaksuje po stresujących miesiącach, możemy cieszyć się naprawdę mile spędzonym czasem.
Przeczytaj koniecznie: Czas najwyższy zaplanować wakacje 2022! Gdzie się wybrać?
Poza tym warto podkreślić, że urlop nad polskim morzem, daje naprawdę dużo możliwości spędzania wolnego czasu. Są to przede wszystkim sporty wodne i ekstremalne, wycieczki rowerowe. Warto podkreślić również samą atrakcyjność regionu. Zarówno na Pomorzu Gdańskim i na Pomorzu Zachodnim znajdziemy gwarne miasta z wyjątkowymi zabytkami i ciche miejscowości – to wszystko czeka nad Bałtykiem.
Powszechnie wiadomo również, że wypoczynek w tej części naszego kraju doskonale wpływa na nasze zdrowie. Morskie powietrze jest niezwykle bogate w jod. Pierwiastek ma ogromne znaczenie dla naszych organizmów i to niezależnie od wieku. U dzieci wpływa na prawidłowy wzrost oraz odpowiedni rozwój intelektualny, a nastolatków wspomaga w prawidłowym rozwoju fizycznym. Jod normuje też pracę tarczycy. Ale to nie wszystko, bo nad morzem warto jak najczęściej chodzić po plaży na bosaka, ponieważ jest to jeden z naturalnych sposobów na poprawienie postawy ciała. Ale poprawa zdrowia to tylko efekt uboczny wypoczynku nad polskim morzem. Noclegi w pobliżu plaży wybieramy po to, by po prostu dobrze się bawić. W tym celu wystarczy przyjechać do jednego z popularnych kurortów takich jak Mielno, Władysławowo albo Łeba, gdzie na turystów czekają złociste plaże z mnóstwem atrakcji.
Na polskim wybrzeżu nie brakuje również zacisznych miejsc z prawie pustymi plażami, co jest szczególnie ważne podczas trwającej w dalszym ciągu pandemii. To tam właśnie można się zrelaksować, cieszyć spacerami, jazdą na rowerze albo podziwianiem niezwykle malowniczych zachodów słońca.
Najważniejsze w tym wszystkim wydaje się jednak to, że nad polskim morzem znajdziemy doskonale rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną. Do najpopularniejszych miejscowości na polskim wybrzeżu należy zaliczyć: Trójmiasto, Hel, Władysławowo, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Świnoujście, Sarbinowo, Pobierowo, Darłowo, czy Rewal.
Tutaj znajdziesz najlepsze propozycje noclegów nad polskim morzem
Morze Śródziemne - najważniejsze informacje
Na wyjazd nad Morze Śródziemne decyduje się w ostatnim czasie spora część turystów. W tym przypadku możemy liczyć na to, że pogoda dopisze, morze będzie ciepłe, a i zwiedzać też będzie co. Na miejsce swojego pobytu, najczęściej wybieramy: Hiszpanię, Włochy, Chorwację, Grecję, Egipt, Turcję, czy Tunezję.
Jest to morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km². Zasolenie wód Morza Śródziemnego wynosi 33–39‰.
Na zachodzie łączy się poprzez Cieśniną Gibraltarską z Oceanem Atlantyckim, na wschodzie przez cieśninę Dardanele łączy się z morzem Marmara i dalej przez cieśninę Bosfor z Morzem Czarnym, zaś przez Kanał Sueski z Morzem Czerwonym i dalej z Oceanem Indyjskim.
To śródlądowe morze jako jedyne na świecie otoczone jest lądami należącymi do trzech części świata. Już przed tysiącami lat kwitły tu kultura i nauka, rozwijały się rolnictwo, rzemiosło, handel i żegluga. Na obszarze tym pozostały bogate pamiątki starych cywilizacji – pojedyncze zabytki i całe miasta. Wspólną cechą tych państw, poza dostępem do morza, jest klimat i roślinność śródziemnomorska.
Co nas zachęca do wyjazdu nad Morze Śródziemne? Na pewno ciekawość świata, atrakcyjne ceny za pobyt, bogactwo kulturalne państw, sprzyjająca aura, ciepłe morze.
Poznaj: Trendy turystyczne w 2022 roku. Jak będziemy wypoczywać i gdzie podróżować?
Wady i zalety wyjazdu nad polskie morze
Urlop spędzany nad polskim morzem, ma swoich zwolenników i przeciwników. Do najważniejszych zalet na pewno trzeba zaliczyć:
-
atrakcyjność polskiego wybrzeża
-
doskonale rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna
-
nocleg na każdą kieszeń
-
wysoka jakość świadczonych usług
-
bliskość popularnych miejscowości - do pokonania mamy znacznie krótszy dystans niż do państw w Basenie Morza Śródziemnego
-
Bałtyk przyciąga ludzi, którzy chcą się dobrze bawić
-
możliwości wypoczynku dostosowane do każdej grupy turystów
-
wspieramy polską gospodarkę
Wad jest w przypadku polskiego morza zdecydowanie mniej. Na pewno warto tu wymienić:
-
niepewną pogodę
-
zdecydowanie zimniejsze morze
-
rosnące ceny za usługi gastronomiczne i noclegowe
-
tłumy turystów w popularnych kurortach
-
bardzo często wyjazd za granicę jest dużo tańszy niż wypoczynek nad polskim morzem.
Zobacz: TOP 25 miejsc nad polskim morzem
Wady i zalety wyjazdu nad Morze Śródziemne
W przypadku Morza Śródziemnego, również możemy znaleźć wiele argumentów, które przemawiają za, a nawet przeciw takiej formie wyjazdu. Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa spowodowała niemałe zawirowania w zagranicznej turystyce. Najprawdopodobniej konieczne będzie zaszczepienie się, by nasz urlop doszedł do skutku. W tym roku o wypoczynek w tych krajach może być trudno. Jeśli sytuacja w najbliższym czasie się unormuje, to wszystko wskazuje na to, że te kierunki będą się cieszyć dużym zainteresowaniem z różnych zakątków świata.
Sprawdź również: Podroże tylko dla zaszczepionych?
Atuty wypoczynku nad Morzem Śródziemnym to przede wszystkim:
-
pewna pogoda
-
ciepłe morze
-
bogata baza noclegowo-gastronomiczna
-
bardzo często noclegi są dużo tańsze niż w przypadku polskiego morza
-
atrakcyjność państw
-
bogactwo kulturalne
-
liczne możliwości spędzania wolnego czasu
Wypoczynek nad Morzem Śródziemnym ma też swoje wady. Należy tu zaliczyć przede wszystkim:
-
niestabilny kurs walut, co może spowodować wzrost kosztów codziennego życia na miejscu
-
pandemia koronawirusa
-
dość duża odległość od domu.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu porównaniu, Wasz wybór będzie zdecydowanie prostszy. Niezależnie, który kierunek podróży wybierzecie, możecie liczyć na to, że będzie to w pełni udany urlop.
Komentarze (1)