Morze poza sezonem. Co zobaczyć i gdzie się wybrać?

Morze poza sezonem. Co zobaczyć i gdzie się wybrać?

Pomimo zakończonych wakacji, wrzesień oraz cała jesień, obfitują w wyjątkowe podróże po Polsce. Nie ulega żadnej wątpliwości, że największym zainteresowaniem cieszą się miejscowości górskie. Warto jednak wybrać się w najbliższych miesiącach nad morze. Dlaczego?

A może nad morze jesienną porą? Każdy, kto zdecyduje się na taki krok, nie powinien żałować. Pomimo tego, że o plażowaniu i kąpielach w morzu możemy już raczej zapomnieć, to miejscowości nadmorskie kuszą wieloma innymi atrakcjami, z których warto skorzystać właśnie teraz. 


Podróż nad morze tuż po zakończeniu sezonu to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla rodzin z małymi dziećmi, studentów, osób starszych, czy par. Warto podkreślić, że pogoda bardzo często sprzyja, dzięki czemu w dalszym ciągu możemy cieszyć się typową, letnią aurą. Być może przy odrobinie szczęścia uda nam się jednak wskoczyć do morza. Jeśli nie, to obowiązkowymi punktami na pewno będą: spacer brzegiem morza, podziwianie wschodu i zachodu słońca, wypoczynek, korzystanie z klimatu oraz wpatrywanie się w morskie fale. Jakby komuś było mało, to gwarantujemy, że może jest w stanie zaoferować o wiele więcej. Co w związku z tym zobaczyć i gdzie się wybrać? Przygotowaliśmy kilka propozycji.


Czym przyciąga nas morze jesienną porą?


Nie ulega żadnej wątpliwości, że pierwsze skojarzenie związane z Bałtykiem, to przede wszystkim udane wakacje, spędzone w bardziej lub mniej znanej miejscowości w województwie pomorskim lub zachodniopomorskim. 



fot. Marian Howaniec / zdjecia.nocowanie.pl


My w treści tego artykułu, postaramy się zaprzeczyć wszelkim stereotypom i pokażemy, że polskie morze jest idealną opcją nie tylko na lato. Warto odkryć jego urok właśnie teraz lub podczas zimy.


To, co przede wszystkim przemawia na korzyść miejscowości nadmorskich to fakt, że jest zdecydowanie taniej, unikamy również tłumów turystów i możemy spędzać swój wolny czas, tak jak najbardziej lubimy, korzystając ze wspaniałego klimatu. Wszelkiego typu aktywnościom sprzyja nie tylko klimat, ale również pogoda, która zazwyczaj zapowiada się całkiem obiecująco. 


W opinii wielu osób, to właśnie teraz nadmorskie powietrze wypełnione jest największą ilością jodu, co bez wątpienia przyczynia się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia. Jesienne miesiące to dobry moment dla osób, które lubią poszukiwać bursztynu na nadmorskich plażach. Jeśli danego dnia mieliśmy do czynienia ze sztormem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że szczęście będzie nam sprzyjać i znajdziemy “dar morza”. Warto również podkreślić, że jesień sprzyja licznym aktywnościom i lepszemu poznawaniu regionu. Najlepiej jest zaplanować czas tak, jak najbardziej lubimy. A skoro już wspomnieliśmy o aktywnościach i lepszemu poznaniu regionu, to warto odpowiednio wykorzystać ten jesienny czas. Co w związku z tym warto robić nad morzem w miesiącach od września do grudnia? Sprawdźmy!


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Dlaczego warto pojechać nad morze w sezonie jesienno zimowym?


Jesienny wyjazd nad morze - co zobaczyć i gdzie się wybrać?


Nie ulega żadnej wątpliwości, że sposób spędzania czasu nad morzem w miesiącach jesiennych, jest zupełnie inny od tego, z czym mamy do czynienia podczas wakacji. Obiekty sezonowe zazwyczaj kończą już swój udany sezon letni. Podobnie wygląda sytuacja z niektórymi atrakcjami, które są najchętniej odwiedzane podczas wakacji. Co zatem warto tu robić i zobaczyć? Mamy dla Ciebie kilka propozycji.


  • Magiczne Trójmiasto


Jeżeli na swój jesienny wypoczynek nad morze wybrałeś się swoim własnym autem, to warto wyruszyć na zwiedzanie pobliskich miejscowości. Jeżeli masz już za sobą nadmorskie spacery i podziwianie wschodu i zachodu słońca, to doskonałym rozwiązaniem będzie podróż do magicznego Trójmiasta, które w każdym miesiącu, gwarantuje Ci szereg różnorodnych atrakcji. Na nudę nikt nie powinien tu narzekać.

 

 

 


W przeciągu jednego dnia nie jesteśmy w stanie zobaczyć wszystkiego, to zrozumiałe. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest przynajmniej weekendowy pobyt w Trójmieście. Zwiedzanie warto jest podzielić na miejscowości, czyli odpowiednio Gdańsk, Sopot i Gdynię. Każda z nich ma swoją piękną i wspaniałą plażę, idealne na spacer pośród szumu fal. Trójmiasto to również niezwykłe zabytki. W Gdańsku naszym punktem obowiązkowym będą zabudowania Starego Miasta, które jest wspaniałym przykładem gotyckiej architektury. Innym wartym uwagi miejscem jest Fontanna Neptuna, Europejskie Centrum Solidarności, Bazylika Mariacka oraz tutejsze muzea.


Jeśli chodzi o Gdynię, to bez wątpienia do największych atrakcji w tym mieście należy Skwer Tadeusza Kościuszki, molo w Orłowie, Klif Orłowski, a oprócz tego gdyńskie plaże i muzea. Sopot to jeden z najsłynniejszych nadmorskich kurortów. Warto zobaczyć tu przede wszystkim molo, Krzywy Domek, Monciak, Operę Leśną i oczywiście plażę. Pobyt w tym miejscu na pewno będzie niezwykle trafionym pomysłem dla osób, które podróżują nad morze jesienią.


Przeczytaj również: Okolice Trójmiasta - co warto zobaczyć?



Pokoje Gdańska Wyspa

Pokoje Gdańska Wyspa

Gdańsk, ul. Narcyzowa

Apartamenty Gdańsk 9.7
Apartamenty Sopocka Rezydencja

Apartamenty Sopocka Rezydencja

Sopot, ul. Władysława Łokietka

Apartamenty Sopot 10
Willa Maraja

Willa Maraja

Gdynia, ul. Fryderyka Chopina

Wille Gdynia 9.9




Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Trójmieście


  • Rowerowa wycieczka po Półwyspie Helskim


Lubisz aktywność podczas urlopu? Chcesz poznać region, w którym wypoczywasz, z nieco innej perspektywy? Doskonałym rozwiązaniem może być zorganizowanie wycieczki rowerowej po Półwyspie Helskim.

 

 

fot. Joanna Rogozińska / zdjecia.nocowanie.pl


Większość trasy prowadzi tu przez obszary leśne, dzięki czemu będziesz mógł obserwować niezwykły krajobraz nadmorski w jesiennej odsłonie. Z jednej strony mamy pełne Morze Bałtyckie, a z drugiej Zatokę Pucką, a Cypel stanowi początek lub koniec Polski, jak kto woli. Półwysep Helski to region o długości 35 km, utworzony przez prąd morski płynący na wschód wzdłuż polskiego brzegu, na znacznym obszarze zalesiona (zwłaszcza w końcowej części). Mierzeja Helska jest piaszczystym półwyspem, znajdującym się pod silnym oddziaływaniem Morza Bałtyckiego.


Po drodze, warto zrobić sobie krótkie przerwy. A jest co zwiedzać – w miejscowościach znajdziemy zabytkowe świątynie. Warto m.in. wybrać się na Hel, w którym możemy zwiedzić tutejszy port morski, czy fokarium. W Jastarni np. warto odwiedzić schrony bojowe lub wybrać się na spacer ścieżką Żyzne Lasy z Orlicą. Całą masę atrakcji znajdziemy również we Władysławowie. Półwysep Helski to świetna opcja na jednodniową wycieczkę.






Wybierz dla siebie najlepszy nocleg na Półwyspie Helskim


  • Poznaj nadmorskie parki narodowe


Skoro jesień to przyroda w rozmaitych kolorach. A gdzie najlepiej obserwować piękną polską złotą jesień? Oczywiście, że w parkach! Warto podkreślić, że w popularnych miejscowościach znajdziemy warte uwagi parki miejskie. Są też nieco bardziej rozległe obszary, zachwycające swoim pięknem, a mianowicie dwa nadmorskie parki narodowe. Są to Woliński Park Narodowy, znajdujący się na Pomorzu Zachodnim i Słowiński Park Narodowy na Pomorzu.



fot. Aneta Dąbrowska / zdjecia.nocowanie.pl


Woliński Park Narodowy położony jest niedaleko Międzywodzia na malowniczej wyspie Wolin. Charakterystyczną cechą Parku są wysokie nadmorskie klify które należą do najwyższych na całym polskim wybrzeżu. Klify osiągają wysokość do 93 m n.p.m. Symbolem Wolińskiego Parku Narodowego jest orzeł bielik, jednak na jego terenie mają siedliska inne ciekawe gatunki nie tylko ptaków, ale i dzikich zwierząt.

 

 

 


Słowiński Park Narodowy to idealne miejsce na wypoczynek dla tych, którzy uwielbiają spędzać czas wolny w otoczeniu przyrody. Jego powierzchnia to około 32 tys. ha, w tym 10 tys. ha zajmuje ląd, 11 tys. ha wody śródlądowe oraz 11 tys. ha to wody przybrzeżne Morza Bałtyckiego.


Słowiński Park Narodowy słynie z  ruchomych wydm, które zajmują dużą część parku od strony morza. Co ciekawe, jest to największy w Europie obszar wędrującego piasku – liczy około 500 ha powierzchni i przypomina pustynię piaskową!  Najwyższe wydmy osiągają wysokość  nawet do kilkudziesięciu metrów, na przykład Łącka Góra wznosi się 42 metry nad poziom morza.


To istny raj dla osób, które preferują aktywny wypoczynek. W granicach chronionego obszaru poruszać się można tylko pieszo i po wyznaczonych szlakach turystycznych, łączna ich długość wynosi 140 km. Szczególnie interesujące są ścieżki przyrodnicze podzielone tematycznie.


Jeśli zastanawiacie się, który z nich warto odwiedzić, to nasza odpowiedź brzmi, że oba. Na pewno nie pożałujecie.






Oto najlepsze propozycje noclegów w okolicach Wolina, Łeby i Międzywodzia


Mamy nadzieję, że treść tego artykułu zachęci Was do planowania jesiennych podróży nad morze. Gwarantujemy, że pobyt w tym czasie, na pewno będzie równie udany, jak w przypadku letnich wakacji.




Następny artykuł Podsumowanie wakacji 2022....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!