Most Karola
Most Karola to żelazny punkt turystycznej wizyty w Pradze. Trudno się po nim swobodnie poruszać bo zawsze pełen jest ludzi. Znajduje się na Wełtawie i łączy ze sobą dzielnice Malá Strana i Staré Město.
Most Karola ma ponad 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Początkowo zwany był Kamiennym Mostem, ponieważ zbudowany był właśnie z kamienia. Nazwa obecna funkcjonuje od roku 1870. Ze względu na swój zabytkowy charakter (najstarszy kamienny most świata) most ten jest dostępny tylko dla ruchu pieszego, choć jeszcze do 1965 roku jeżdżono po nim samochodami.
W 1357 roku, za panowania cesarza Karola IV podjęto decyzję o budowie mostu. Miał on zastąpić istniejący tam XII wieczny most zrobiony również z kamienia, który został zniszczony w 1342 roku przez powódź.
Ojcem mostu został Peter Parter, bowiem to jemu powierzono dzieło budowy. Konstrukcję wzmacniały białka jajek. Z czasem (w okresie baroku) most ozdobiony został 30 posągami świętych oraz dziełami m.in.: rodziny Brokoff i Matthiasa Brauna. Swoje miejsce ma na nim również św. Jan Nepomucen, który z rozkazu Wacława IV z tego właśnie mostu został wrzucony do Wełtawy. Są tam także inni święci: św. Wojciech, św. Wit, św. Zygmunt, umieszczeni na wschodnim końcu mostu. Ich rzeźby pochodzą z końca XIV wieku.
Dwie kolejne wieże znajdują się na zachodniej stronie. Z XII wieku pochodzi ta niższa, stosunkowo później zbudowano wieże drugą, wyższą – w XV wieku.
Powódź jaka nawiedziła Pragę w II połowie XIX wieku mocno nadwyrężyła konstrukcję mostu i kilka przęseł uległo zawaleniu. Kilka lat temu, w 2002 roku ponownie miała miejsce powódź i ponownie most był w niebezpieczeństwie.
2 lata temu (2007) rozpoczął się remont mostu, który jest również okazją do prowadzenia badań archeologicznych.
Źródło: www.wikipedia.pl
Komentarze