Historia
Most Kultury – a właściwie most im. Mariana Lutosławskiego – to jedna z zabytkowych żelbetonowych konstrukcji znajdujących się na rzece Bystrzycy. Oddano go do użytku 17 lipca 1909 roku, łączył wtedy centrum z przemysłową częścią miasta. Jego architektem był Jan Heurich młodszy, natomiast nad wykonaniem czuwał inżynier Marian Lutosławski.
Konstrukcję kilka razy przebudowywano, m.in. w 1917 oraz 1936 roku wymieniono nawierzchnię. Na duży remont most musiał czekać kilkadziesiąt lat. Zanim do tego doszło, w sąsiedztwie powstał drugi most, który przejął ruch kołowy. W 2011 roku zdecydowano, że zabytek należy uratować – poddano go więc renowacji, przywracając oryginalny wygląd. Most odzyskał przęsła flankowe, przywrócono też dwie pary fiali neogotyckich. W 2012 roku Rada Miasta podjęła decyzję o nadaniu mu imienia Mariana Lutosławskiego.
Most jest zamknięty dla ruchu samochodowego – korzystają z niego piesi i rowerzyści.
Most Kultury
Most jest również miejscem imprez i koncertów plenerowych, które latem organizuje Centrum Kultury. Mieszkańcy miasta i turyści mogą bezpłatnie korzystać z warsztatów, potańcówek i pokazów filmowych. Specjalnie dla nich otwarto stylową kawiarenkę, gdzie latem można wypić kawę i spędzić czas z przyjaciółmi.
Most Kultury to miejsce integracji i spotkań społeczności Lublina.