Most św. Jana w Kłodzku to najstarszy most w Polsce i jeden z rzadkich tego typu mostów w całej Europie. Bywa określany jako most gotycki, most św. Jana, czy też most Wita Stwosza. Stanowi jeden z najciekawszych elementów zabudowy Kłodzka. Przeprawa na pierwszy rzut oka z pewnością zrobi wrażenie na każdym. Jest symbolem miasta, który dodaje niepowtarzalnego uroku i klimatu miastu. Zlokalizowany jest pomiędzy Rynkiem a kościołem klasztornym.
Nie bez przyczyny bywa porównywany do słynnego mostu Karola z czeskiej Pragi. Wznosi się ponad Kanałem Młynówka i łączy Stare Miasto ze sztuczną wyspą Piasek.
Cechy charakterystyczne:
- 40 metrów długości;
- 4 metry szerokości;
- ograniczony masywnymi balustradami kamiennymi;
- na balustradach znajdują się figury, powstałe dzięki fundacjom bogatych mieszczan kłodzkich;
- jedna z najbardziej romantycznych budowli miasta;
Most św. Jana bywa często określany jako "most na jajach", z tego względu że chłop z okolicznych wsi w okresie budowy mostu musieli w jakiś sposób dostarczyć jajka do Kłodzka. W związku z tym przy bramie miasta stały kadzie, do których wbijano białka, mieszane z wapnem na zaprawę niezbędną do budowy mostu. Żółtka zaś sprzedawane były po halerzu za łyżkę, co przyczyniało się do wzbogacania miejskiej kasy.
Równie piękny jak ten w Pradze, chociaż o wiele krótszy
Miły spacer i namiastka mostu w Pradze