Multimedia "Happy End" Festiwal Filmów Optymistycznych 2011

Multimedia "Happy End" Festiwal Filmów Optymistycznych 2011

W najbliższy wtorek, 11 października, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie rozpoczyna się dziewiąty  Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych. Optymistyczne filmy będziemy mogli oglądać do 15 października. Tradycyjne festiwalowe złote ryby odbiorą w tym roku: Grzegorz Halama i Andrzej Gałła.

Multimedia Happy End to wyjątkowy festiwal, podczas którego prezentowane są obok siebie filmy fabularne i dokumentalne, profesjonalne, studenckie i niezależne. Łączy je jedno – wszystkie są optymistyczne.

W tym roku widzowie zobaczą ponad 40 obrazów filmowych zrealizowanych w ciągu ostatnich dwóch lat. W konkursie znalazły się m.in. takie filmy fabularne: „Ile waży koń trojański” reż. Juliusz Machulski, „Handlarz cudów” reż. Bolesław Pawica, „Cudowne lato” reż. Ryszard Brylski.

Portal Nocowanie.pl sprawuje oficjalny patronat medialny nad festiwalem.

W kategorii film dokumentalny zobaczymy m.in.: „Komedy-muzyczne ścieżki życia” reż. Claudia Buthenhoff-Duffy, „Bon appetit” reż. Jakub Maciejko. W konkursie znalazło się tez wiele, nagrodzonych już na innych festiwalach, obrazów młodego pokolenia jak: „Drżące trąby” reż. Natalia Brożyńska czy „Fachowcy” w reż. Irexa Janiona.

15 października podczas gali zakończenia Festiwalu zostaną wręczone dwie nagrody honorowe – złote ryby. W tym roku laureatami są: Andrzej Gałła – wrocławski aktor, który od lat pojawia się w filmach twórców niezależnych  oraz Grzegorz Halama – pionier polskiego kina niezależnego. Oczywiście nie obędzie się bez specjalnego występu Grzegorz Halamy, który uświetni uroczystość.

W ramach pokazów specjalnych z cyklu MultimediaOFF zostaną zaprezentowane filmy nagrodzone podczas 7. Telewizyjnego Festiwalu Filmowego Kręci się… i Konkursu aMazing Short Films. Ponad to zostanie zaprezentowany ostatni film Adama Uryniaka z Grupy Filmowej Butchers Films pt: „Zniknięcie”. Film powstał przy wsparciu finansowym m.in. Multimedia Polska.

Multimedia Happy End to nie tylko pokazy filmowe, ale także duża dawka wydarzeń kulturalnych. W ramach imprez towarzyszących będzie można zobaczyć pokonkursową wystawę fotograficzną14.  Międzynarodowego Niekonwencjonalnego Konkursu Fotograficznego „Foto odlot” oraz wystawę plenerową zatytułowaną „Ostatni seans” czyli sentymentalny, ostatni rzut oka na małe kina, które odchodzą w zapomnienie.

Festiwalowi będą towarzyszyły warsztaty filmowe, w ramach których pod okiem specjalistki od animacji plastelinowej – Moniki Kuczynieckej, będzie można poznać tajniki animacji poklatkowej. W sobotę 15 października odbędzie się natomiast pokaz specjalny „Happy End dzieciom” podczas którego młodzi widzowie zobaczą film edukacyjny w reżyserii Ewy i Huberta Stępniewiczów pt: „Giga” oraz disneyowskiego „Króla lwa”.

Festiwal powstaje w ramach Programu Wspierania Polskiego Kina Niezależnego MultimediaOFF, który od lat jest realizowany przez spółkę Multimedia Polska.

W tym roku Złote Ryby otrzymają Grzegorz Halama oraz Andrzej Gałła.

Grzegorz Halama urodzony 2 stycznia 1970 roku w Świdwinie. Aktor kabaretowy, filmowy i teatralny, parodysta, z zamiłowania filmowiec. Już od dziecka był dobry w śpiewie, rysunku, w kolejnych latach nawet w sztukach walki. W szkole średniej specjalizował się w poezji śpiewanej jako gitarzysta i wokalista w zespole Bańka Bend. Po szkole kolejny zespół,nowe egzotyczne brzmienia, tym razem z Krzyśkiem Palą pod szyldem „Obsesja”.

Nasza nagroda, Honorowa Złota Ryba jest podziękowaniem od wszystkich widzów, którzy przez ostatnią dekadę oglądali polskie kino niezależne. Pierwsze krótkie formy filmowe Pana Grzegorza inspirowały do realizacji filmów i organizacji kolejnych pokazów. To takie właśnie takie filmy przyczyniły się do wielkiej popularności polskiego offu i dziesiątków nowych festiwali i przeglądów filmowych. Dziękujemy i czekamy na nowe filmy.

Andrzej Gałła - aktor i reżyser teatralny. Urodzony 17 lutego 1952 roku we Wrocławiu. Debiutował w 1976 roku w słynnym wrocławskim  Teatrze "Kalambur" we Wrocławiu (1979-81). Występował także w Teatrze im.Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (1981-82), Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze (1982-83), Teatrze im.Wilama Horzycy w Toruniu (1984-86), Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (1986-91, 1994), Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (1993-98) i od 1991 roku w  Teatrze Muzycznym „Capitol" we Wrocławiu, w którym pracuje cały czas.

Nasza nagroda honorowa to podziękowanie za gotowość, wytrwałość i zaufanie dla młodych reżyserów, którzy bez aktorów zawodowych nie mogą rozwijać swoich projektów filmowych.

 

 

Pełny program Festiwalu na stronie: www.happyend.exdart.com.pl

 

ZAKOŃCZENIE FESTIWALU:

Werdykt


9. Mutimedia happy End Festiwalu Filmów Optymistycznych Rzeszów 2011

W sobotę 15 października 2011, w Rzeszowie zakończył się 9. Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych. W konkursie znalazło sie 35 filmów fabularnych i dokumentalnych. O werdykcie jak zwykle zadecydowała publiczność, która przyznała nagrody w poszczegółnych kategoriach:
- najlepszy profesjonalny film fabularny: "Przebudzenie" w reż.
Wojciecha Majewskiego,
- najlepszy fabularny film studencki: "Drżące trąby" w reż. Natalii Brożyńskiej,
- najlepszy fabularny film niezależny: "Fachowcy" w reż. Irexa Janiona,
- najlepszy profesjonalny film dokumentalny: "Komeda - muzyczne
ścieżki życia" w reż. Claudii Buthenhoff-Duffy,
- najlepszy studencki dokument: "Bon appetit" w reż. Jakuba Maciejki,
- najlepszy dokument niezależny: "Ubierz mnie" w reż. Małgorzaty Goliszewskiej.

 

- Wyróżnienie otrzymał film "Ala z elementarza" w reż. Edyty Wróblewskiej.
- Nagrodę Dyrektora Festiwalu otrzymał za film "To, co zostaje" w reż.
Leszka Buzderewicza.
- Grand Prix: "Odwyk" w reż. Krzysztofa Jankowskiego.
W tym roku organizatorzy przyznali nagrody honorowe - Złote Ryby dla Andrzeja Gałły- aktora teatralnego i filmowego i Grzegorza Halamy - aktora kabaretowego, filmowego, parodysty, pioniera polskiego kina
niezależnego.


W specjalnym głosowaniu internautów najwięcej głosów zdobył film "Lord Darth Vader na emeryturze" w reż. Michała Paszczyka. Podczas finału zostały zaprezentowane również krótkie filmy animowane, które powstały na warsztatach filmowych prowadzonych przez Monikę Kuczyniecką.

 

Następny artykuł \"Anno...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!