Muzea i galerie znów są otwarte. O czym warto pamiętać?

Muzea i galerie znów są otwarte. O czym warto pamiętać?


Zgodnie z wprowadzonym harmonogramem znoszenia obostrzeń, od 4 maja wznowiły działalność muzea i galerie sztuki. W końcu możemy odwiedzić nasze ulubione miejsca, obejrzeć najnowsze wystawy i poczuć niezwykłą moc sztuki. Nadal jednak obowiązują specjalne zasady bezpieczeństwa. O czym warto pamiętać?

Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostały muzea i galerie sztuki. I choć trzeba wchodzić do nich w maseczkach, zachowywać dystans a często także postać w kolejce, chętnych do odwiedzenia muzealnych placówek nie brakuje.

W rozporządzeniu pojawiły się dokładne zapisy co do limitów i zasad bezpieczeństwa obowiązujących w muzeach i galeriach sztuki.  Otóż jednocześnie w placówce może przebywać nie więcej niż jedna osoba na 15 m2 powierzchni pomieszczenia. Utrzymany jest również obowiązek zakrywania ust i nosa.

Jak przypomina Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku zbiorów prezentowanych na świeżym powietrzu oraz w lasach, ogrodach i parkach zabytkowych należących do instytucji kultury.

Warto wiedzieć także o tym, że w tego typu przestrzeniach otwartych nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

Zobacz też Nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu zostanie zniesiony!


Muzea i galerie sztuki już otwarte! Gdzie warto się wybrać?


Od 4 maja ponownie mogą być otwarte muzea i galerie sztuki. Nie wszystkie placówki się jednak na to otwarcie od razu zdecydowały. Decyzje odnośnie terminu i zakresu otwarcia instytucji kultury podejmują dyrektorzy placówek, w zależności od możliwości zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego. Godziny i zasady zwiedzania poszczególnych ośrodków muzealnych warto sprawdzić na ich stronach internetowych. Tam na pewno znajdziemy aktualne informacje.

 

Wśród placówek, które już zostały otwarte dla zwiedzających jest Zamek Królewski w Warszawie. Poza stałą trasą zwiedzania na gości czekają cztery wystawy czasowe, w tym ta przygotowana specjalnie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.


Ponownie otwarta została także Kordegarda - galeria Narodowego Centrum Kultury. Tu do 16 maja możemy oglądać wystawę "Obecność. Magdalena Gross / Gela Seksztajn". Na gości czekają również Łazienki Królewskie. Tu warto wspomnieć o tym, że do 9 maja zwiedzanie - m.in. Pałacu na Wyspie (parter), Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego czy Białego Domu z wystawą czasową „Piękne przedmioty. Nabytki 2020” - jest bezpłatne.

Na zwiedzających czeka także Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które zaprasza na otwartą w lutym i zaraz potem zamkniętą nową część wystawy stałej - galerię "Dziedzictwo", a także do zwiedzania nowej ekspozycji "Inne Getta".

4 maja otwarta została też Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu oraz Ogród Pałacu Izraela Poznańskiego (obecnie siedziby Muzeum Miasta Łodzi), który podczas lockdownu poddano kompleksowej rewitalizacji.

Muzeum Narodowe również zaprasza do zwiedzania. Obejrzeć można wszystkie ekspozycje stałe, w tym jedyną w swoim rodzaju Galerię Faras. Natomiast już w weekend otwarta zostanie również wystawa czasowa „Malarstwo holenderskie i flamandzkie” z kolekcji ERGO Hestii. W Zachęcie nadal można oglądać projekt Joanny Rajkowskiej - podziemne miasto pod koronami drzew jako miejsce przetrwania dla ludzi.


Następny artykuł Szlak na Gubałówkę...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!