Muzeum Hansa Klossa w Katowicach

Muzeum Hansa Klossa w Katowicach

Muzeum Hansa Klossa to mieszcząca się w Katowicach przy ul. Gliwickiej 6 prywatna placówka kulturalna, prezentująca wystawy związane z serialem Stawka większa niż życie. Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających 1 marca 2009 o godzinie 10:00. Jego pomysłodawcą i twórcą jest Piotr Owcarz.

Głównym zadaniem placówki była prezentacja kulturowego fenomenu, którym jest trwała i nieprzemijająca popularność serialu, ponadto miało ono ambicje stać się ośrodkiem kultury, w którym odbywały się spotkania fanów serialu z jego twórcami oraz ludźmi kultury.

 

Z powodu powstania projektu nowelizacji ustawy o muzeach, której przepisy zakazywałyby używania nazwy "muzeum" przez placówki komercyjne, założyciel muzeum podjął decyzję o zamknięciu placówki wraz z końcem 2009 roku. Dodatkowym powodem tej decyzji było pojawienie się zarzutów o rzekome zapędy germanizacyjne tego przedsięwzięcia.

 

Wejście do muzeum znajduje się w bocznej uliczce Jana Sobieskiego. Za drzwiami wejściowymi znajduje się budka wartownicza i szlaban, otwierający się po nabyciu biletu. Pierwszymi eksponatami są umieszczone na ścianie po prawej stronie wycinki prasowe traktujące o serialu oraz książki i komplet komiksów z serii Kapitan Kloss. Naprzeciwko w kiosku można nabyć gadżety: koszulki, popielniczki, breloczki i pudełka zapałek z wizerunkami bohaterów serialu. Na ścianie na wprost wejścia w gablocie umieszczono kasety VHS oraz muzyczne z muzyką z filmu.

 

Schody w dół prowadzą do przedsionka, po prawej stronie znajdują się ubikacje z solidnymi metalowymi drzwiami w stylu drzwi bunkra, a napisy na nich wykonano pismem neogotyckim.

 

Następne pomieszczenie to Cafe Ingrid – kawiarenka, na której ścianach umieszczono plakaty i reklamy z czasów II wojny światowej. Z tej epoki są także bar, kasa, telefon i stoliki, a także odtwarzana muzyka. Nazwy drinków nawiązują do tytułów poszczególnych odcinków serialu.

 

Kolejne pomieszczenie nosi nazwę "Tolberg". Znajdują się w nim figury woskowe Klossa i Brunnera oraz egzemplarze broni z czasów II wojny światowej: karabiny, noże, bagnety, granaty i hełmy.

Kolejne pomieszczenie to "Spotkanie", rozmieszczono w nim eksponaty świadczące o wpływie serialu na kulturę, między innymi zdjęcie tablicy poświęconej nadaniu jednej z ulic Olsztyna imienia "Zaułek Stawki większej niż życie". Na prawo od "Spotkania" pomieszczenie o nazwie "Liść dębu", a w nim woskowa figura Hansa Klossa na motocyklu z bocznym wózkiem.

 

Najdalsze od wejścia pomieszczenie nosi nazwę "Wiem kim jesteś". Tam wyświetlane są fragmenty serialu, a w gablotach można obejrzeć oryginalne taśmy filmowe i ich pudełka oraz egzemplarze dyplomów dokumentujących zdobyte przez twórców i aktorów serialu nagrody, a także gadżety z filmu. W jednym z rogów pomieszczenia pod sufitem "wbita w ścianę" atrapa bomby lotniczej.

 

Muzeum stylizowane jest na wnętrze schronu, ma nieotynkowane ściany z surowej cegły, grube kable natynkowe oraz drzwi wzorowane na typowych dla wojskowych schronów.

 

W maju 2009 muzeum rozpoczęło działalność kulturalną, polegającą na organizowaniu spotkań z ludźmi kultury – pisarzami, gwiazdami ekranu itp. W "Cafe Ingrid" gościli między innymi Robert J. Szmidt, Jakub Ćwiek, Robert Dębski, Łukasz Orbitowski, Mariusz Czubaj, Witold Pyrkosz, Leonard Pietraszak, Edward Linde-Lubaszenko.

Następny artykuł Sylwester na krakowskim Rynku

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!