Muzeum Magicznego Realizmu w Cieszynie. Nowa atrakcja w wyjątkowym miejscu

Muzeum Magicznego Realizmu w Cieszynie. Nowa atrakcja w wyjątkowym miejscu

Są takie miejsca w Polsce, które wyróżniają się magią i swoim pięknej. Do takiej kategorii na pewno należy zaliczyć cieszyńską Wenecję, która poleca się na romantyczne spacery i nie tylko. To właśnie tu, turyści mogą odwiedzać zupełnie nową atrakcję. Muzeum Magicznego Realizmu to miejsce szczególne, na które warto zwrócić uwagę. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?

Wakacje to nieograniczone możliwości, związane z odkrywaniem uroków Polski. Można poznać niezwykle ciekawe miejsca, które zachwycają czymś szczególnym. Osoby, które wybrały apartamenty w Cieszynie, mogą od niedawna odwiedzać wyjątkową atrakcję, która mieści się w cieszyńskiej Wenecji. To punkt obowiązkowy, jeśli macie w planach wizytę w tym mieście.


Zobacz: Cieszyn na weekend - co warto zobaczyć?


Muzeum Magicznego Realizmu w Cieszynie - miejsce stworzone dla miłośników sztuki


Jeśli lubisz podziwiać obrazy i rzeźby polskich przedstawicieli magicznego realizmu oraz Salvadora Dalego, to miejsce jest wręcz dla Ciebie stworzone. "Przykopa 25" to miejsce, które stało się nie tylko urokliwym fragmentem cieszyńskiej starówki, ale także domem dla nowo otwartego Muzeum Magicznego Realizmu w Cieszynie. Inspirując się ścieżką, którą od 2017 roku podąża wiślańska "Ochorowiczówka", "Przykopa 25" pragnie eksplorować surrealizm i magiczny realizm - kierunki artystyczne cieszące się ogromną popularnością.



fot. CarolinaP / pixabay.com, CC0

Goście odwiedzający "Przykopę 25" mogą podziwiać obrazy, grafiki i rzeźby artystów tworzących w nurcie sztuki fantastycznej. Wśród nich znajdą się prace tak znanych twórców jak Tomasz Sętowski, Marcin Kołpanowicz, Rafał Olbiński, Wojciech Siudmak czy Jarosław Jaśnikowski, Jacek Szymkarczuk, ale również dzieła artystów związanych z Ziemią Cieszyńską, takich jak Amfira z Kubalonki, Artur Szołdra i Robert Heczk z Ustronia.


Muzeum Magicznego Realizmu "Przykopa 25" nie tylko prezentuje stałą ekspozycję, ale również organizuje czasowe wystawy i cykliczne prezentacje współczesnej sztuki, zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Podobnie jak jego starsza siostra, "Ochorowiczówka", muzeum w Cieszynie stawia na różnorodność i nowatorskie podejście do sztuki, zachęcając odwiedzających do odkrywania magicznych światów i niesamowitych interpretacji rzeczywistości.


Sprawdź również: Tu króluje jedzenie! Poznaj kulinarne muzea w Polsce


"Przykopa 25" jest zatem miejscem, które nie tylko ożywia cieszyńską starówkę, ale także wprowadza nas w fascynujący świat magicznego realizmu, inspirując i zachwycając miłośników sztuki.


Gdzie znajduje się Muzeum Magicznego Realizmu?


Jeśli kojarzysz atrakcje turystyczne w Cieszynie, to z pewnością nie będziesz miał problemu, aby tu trafić. Budynek wybrany na lokalizację muzeum znajduje się w malowniczej części starego miasta, nazywanej Cieszyńską Wenecją. Ta część miejskiej starówki powstała w okresie od XVII do XIX wieku i stanowiła centrum lokalnego rzemiosła oraz przemysłu w Cieszynie. Dziś Cieszyńska Wenecja przyciąga liczne osoby przez cały rok, które pragną osobiście zobaczyć tę magiczną część miasta. Szczególnie ulica Przykopa skrywa w sobie nie tylko bogatą historię, ale także niepowtarzalny klimat, który teraz zostanie wzbogacony o najwyższej jakości sztukę.



Studnia Trzech Braci

Studnia Trzech Braci

Cieszyn, ul. Trzech Braci

Zabytki Cieszyn 10
Muzeum Drukarstwa

Muzeum Drukarstwa

Cieszyn, ul. Głęboka

Muzea Cieszyn 10


Dom przy ulicy Przykopa 25 jest jednym z najstarszych budynków w okolicy, datowanym na koniec XVIII wieku. Wyróżnia się spośród innych budynków dzięki charakterystycznym drewnianym słupom, które ozdabiają wejście. Całkowicie drewniana zabudowa poddasza stanowi kolejny element, który nadaje mu unikalny wygląd.


Ten wyjątkowy budynek jest idealnym miejscem dla Muzeum Magicznego Realizmu, które wpisuje się w atmosferę Cieszyńskiej Wenecji. Połączenie historii, niezwykłego klimatu i sztuki na najwyższym poziomie tworzy niezapomniane doświadczenie dla wszystkich odwiedzających.


Poznaj: Beskid Śląski: atrakcje, szlaki turystyczne, ciekawostki


Muzeum “Przykopa 25” atrakcje - co mogą zobaczyć turyści?


Jakie atrakcje dla turystów przygotowało Muzeum Magicznego Realizmu? W Muzeum Magicznego Realizmu "Przykopa 25" czeka na odwiedzających nie tylko stała ekspozycja, która składa się z dzieł najwybitniejszych współczesnych surrealistów. To miejsce oferuje również szereg nowości, które wcześniej nie były dostępne w "Ochorowiczówce". Jednym z tych unikalnych doświadczeń będzie możliwość wysłuchania magicznych dzieł. Na ścianach cieszyńskiego muzeum pojawią się dwa obrazy o tytułach "Woda" i "Moja planeta". Za pomocą udostępnionych dla zwiedzających słuchawek będzie można zanurzyć się w dźwiękach muzyki polskiej wokalistki, kompozytorki i producentki muzycznej - Miss God.


Miss God, artystka pochodząca z Białegostoku, łączy elektronikę z subtelnym basem, dodając charakterystyczne dla swojej twórczości etniczne brzmienia. Nie ogranicza się jednak do konkretnych gatunków muzycznych, ale stale eksperymentuje, tworząc kolejne, niespotykane dotąd na polskiej scenie utwory. W budynku muzeum będzie także otwarta pracownia malarki Moniki Ślósarczyk, absolwentki krakowskiej ASP. Artystka za pomocą swoich obrazów opowiada historie z życia codziennego, skupiając się na drugim człowieku. Charakterystyczną cechą stylu Ślósarczyk jest malowanie prac na kolorowych materiałach, które wcześniej służyły jako zasłony czy obrusy. Zwiedzający będą mieli możliwość rozmowy z artystką oraz obserwowania na żywo, jak tworzy swoje wyjątkowe dzieła.


W połowie lipca w Muzeum Magicznego Realizmu "Przykopa 25" otwarte zostanie także bistro Cafe Muzeum, które jest dobrze znane mieszkańcom Cieszyna, ponieważ pierwszy punkt znajduje się w Muzeum Cieszyńskim i cieszy się ogromną popularnością. Odwiedzający bistro będą otoczeni pracami mistrzów magicznego realizmu - wszystko po to, aby w oczekiwaniu na posiłek czy podczas popijania włoskiego espresso mogli podziwiać sztukę znajdującą się wokół, zamiast przewijać ekran smartfona.


Muzeum Magicznego Realizmu - bilety i godziny otwarcia


Muzeum Magicznego Realizmu "Przykopa 25" jest otwarte dla odwiedzających od niedzieli, 2 lipca. Muzeum będzie czynne przez cały tydzień, z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 11:00 do 18:00. Dostępny będzie bilet ulgowy w cenie 8 złotych, normalny w cenie 12 złotych, a dla rodzin bilet kosztować będzie 28 złotych.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Cieszynie:



Hotel Liburnia

Hotel Liburnia

Cieszyn, ul. Liburnia

Hotele Cieszyn 9.1
Gościniec Błogocice

Gościniec Błogocice

Cieszyn, ul. Aleja Jana Łyska

Kwatery i pokoje Cieszyn 10
Marek i Karolina

Marek i Karolina

Cieszyn, ul. Generała Józefa Hallera

Kwatery i pokoje Cieszyn 9.8



Spacerując po Cieszyńskiej Wenecji, warto odwiedzić to miejsce, niezależnie od tego, czy interesujecie się sztuką.



Zdjęcie główne: fot. Karol Wiak

Następny artykuł Jezioro Afryka w Polsce?...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!