Muzeum Nośników Danych

Muzeum Nośników Danych

Muzeum Nośników Danych to pierwsza w Polsce kolekcja najstarszych i najbardziej wyjątkowych nośników danych. Co tam można zobaczyć? Wiele ciekawych rzeczy...

W "Muzeum Nośników Danych" można zobaczyć m.in. pamięć ferrytową z 1970 r., która spełniała zadania dzisiejszych pamięci RAM. Każdy ferromagnetyczny rdzeń, z którego składała się pamięć mocowano na płytce, a jego uzwojenia szyto igłą. Pamięć ferrytowa to jedyny eksponat w Muzeum Nośników Danych, na którym można gołym okiem zobaczyć jeden bit pamięci. Obecnie najmniejszą widoczną pod mikroskopem o tysiąckrotnym powiększeniu jednostką pamięci jest jedna ścieżka dysku twardego, która odpowiada 512 kB (kilobajtom) pamięci czyli 65536 razy więcej niż 1 bit pamięci. Prócz pamięci ferrytowej w Muzeum Śląskim prezentowane są karty perforowane z 1978 r. stosowane w komputerach IBM S/360, Odra oraz RIAD JS-R32, których korzenie sięgają początku XIX w., kiedy Francuz Joseph-Marie Jacquard użył pakietu dziurkowanych tekturowych kart do automatyzacji pracy krosna tkackiego. Ponadto w zbiorach Muzeum Nośników Danych znajdują się węgierskie dyskietki ośmiocalowe, czy taśmy magnetyczne stosowane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. W muzeum nie zabraknie również unikatowych dysków twardych takich jak ważący 32 kg i składający się z dziewięciu piętnastocalowych talerzy, 34-letni dysk IBM 391X o pojemności 60 MB. Dla porównania stosowane obecnie w komputerach przenośnych dyski twarde ważą kilkaset gramów i są średnio 1000 razy bardziej pojemne od prezentowanego dysku IBM.

 

Zbiory Muzeum gromadzone były od października 2003 r., kiedy ogłoszony został ogólnopolski konkurs "01 zgłoś się" skierowany do wszystkich, którzy posiadają unikatowe nośniki i chcą współtworzyć Muzeum Nośników Danych. Patronat medialny nad konkursem objęły wtedy portal internetowy Onet.pl oraz miesięcznik komputerowy CHIP. Marcin Musil, dyrektor zarządzający firmy MBM Ontrack, pomysłodawca i organizator Muzeum Nośników Danych, powiedział z okazji otwarcia wystawy: "Wprawdzie dziś otwieramy Muzeum, ale w moim przekonaniu ta inicjatywa jest ponadczasowa. Tak jak wszystkie muzea będziemy stale zabiegać o powiększenie naszych zbiorów. Dzięki pasji miłośników informatyki w całej Polsce, zarówno osób prywatnych jak i firm, udało nam się zgromadzić kolekcję, która pozwoli zobrazować w jak szalonym tempie rozwija się informatyka. Mam nadzieję, że będzie to również wspaniała lekcja poglądowa dla młodzieży, która historię informatyki będzie mogła zobaczyć na własne oczy".

 

Kolekcja liczy obecnie ponad 100 twardych dysków i innych nośników pamięci, jednak do ekspozycji wybrano najbardziej interesujące eksponaty. Docelowo zbiory trafią do siedziby głównej firmy MBM Ontrack mieszczącej się w Katowicach. Zanim to jednak nastąpi, organizatorzy Muzeum Nośników Danych jeszcze w tym roku planują prezentację ekspozycji w dziesięciu uczelniach technicznych w całym kraju, a także w Muzeum Techniki w Warszawie.

Następny artykuł Nocleg w Polańczyku

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!