Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to niebywała gratka dla miłośników historii – zarówno małych, jak i dużych! Oferta tego muzeum dostosowana jest do turystów w różnym wieku. Każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje. Muzeum stanowi ważny element wielkopolskiego Szlaku Piastowskiego.
Co ciekawe, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie na Pałukach powstało na terenie zrekonstruowanego grodu biskupińskiego, położonego na półwyspie w pobliżu Jeziora Biskupińskiego. Na ślady prehistorycznej osady trafił przypadkowo nauczyciel z Biskupina - Walenty Szwajcer w 1932 roku.
Muzeum archeologiczne w Biskupinie atrakcyjne jest dla turystów przez cały rok, ale warto zaplanować wizytę na wrzesień, czyli na czas trwania Festynu Archeologicznego. To czas, gdy tętni tu życie, turyści mogą bawić się i poznawać ciekawostki historyczne, obyczaje i poznawać tajniki starych rzemiosł. Festynowi to również muzyka i taniec, walki wczesnośredniowiecznych wojów i obrzędy, możliwość sprawdzenia swoich sił w strzelaniu z łuku i kuszy, bicie monet i wiele innych atrakcji.
Na co dzień można zobaczyć tu rekonstrukcję wału obronnego, bramy, jak również budynków mieszkalnych. Znajduje się tu również jedno z dwóch istniejących w Polsce laboratoriów konserwacji drewna mokrego wydobytego ze stanowisk archeologicznych.
Muzeum organizuje również rejsy statkiem po Jeziorze Biskupińskim, nad którym leży osada biskupińska. To wspaniała okazja dla miłośników wodnych podroży i tych, którzy po zwiedzaniu nadal czują niedosyt.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie otrzymało w 2007 roku medal Europa Nostra, czyli odpowiednik nagrody Nobla w dziedzinie kultury, archeologii i ochrony dziedzictwa narodowego.