Odwiedzając Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku wyruszamy
w podróż w czasie. Tradycyjna zabudowa wiejska, której najstarsze obiekty sięgają pierwszej połowy XIX wieku, a nade wszystko elementy kultury materialnej dawnych mieszkańców Warmii, Mazur i Powiśla pozwalają dotknąć świata, który znany jest już tylko etnografom i historykom kultury.
W malowniczo położonym Parku Etnograficznym można wędrować przez kultury, które tworzyły niegdyś specyficzny pejzaż pruskiej ziemi. Surowy styl życia ewangelickich Mazurów odkryjemy
w aranżacji mazurskich chałup; nieco odmienny klimat odnajdziemy z kolei w chałupach warmińskich i powiślańskich.
Obiekty
Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku posiada bogate zbiory muzealiów ruchomych i nieruchomych. Zgromadzone są w 79 obiektach dużej i małej architektury wiejskiej
z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Zbiory muzealne kultury materialnej oraz sztuki ludowej przekraczają 14 tys. egzemplarzy.
W struktury organizacyjne Muzeum wchodzą Salon Wystawowy oraz Dom Mrongowiusza, znajdujące się w centrum miasta, gdzie organizowane są wystawy o różnorodnej tematyce.
Ogrody
Obiekty znajdują się w naturalnym otoczeniu zieleni. W ogródkach przyzagrodowych uprawiane
są kwiaty, warzywa i zioła. W Muzeum działania związane z projektowaniem i zakładaniem ogrodów wiążą się z podkreślaniem potrzeby zachowania charakterystycznych cech krajobrazu wiejskiego.
Zwierzęta
Muzeum prowadzi hodowlę zwierząt gospodarskich. Muzealne zwierzęta – od koni i krów poczynając, poprzez kozy, króliki, owce, a na drobiu kończąc – stanowią dużą atrakcję dla odwiedzających.
Wydarzenia
W sezonie letnim organizowanych jest wiele imprez plenerowych. Wydarzeniom towarzyszą kiermasze, pokazy dawnych zajęć i umiejętności, koncerty, konkursy, prezentacje i prelekcje. Dla najmłodszych zwiedzających przygotowywane są specjalne warsztaty, gry i zabawy. Najważniejsze wydarzenia na stałe wpisane do kalendarza imprez to Regionalne Święto Ziół, Majówka, Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie czy Targi Chłopskie.
Lekcje Muzealne
Muzeum dysponuje bogatą ofertą lekcji muzealnych i warsztatów plastycznych. Zajęcia prowadzone są w zabytkowych obiektach Parku Etnograficznego oraz w Salonie Wystawowym. Charakter i zakres zajęć uzależniony jest od wieku uczestników. Najpopularniejsze zajęcia to „Malarstwo na szkle”, „Nie święci garnki lepią…”, „Kaligrafia” oraz „Budownictwo wiejskie Warmii, Mazur i Powiśla”.
Zwiedzanie
Na zwiedzanie Muzeum należy przeznaczyć co najmniej 2 godziny. Istnieje możliwość zwiedzania
z przewodnikiem lub samodzielnie.
Gastronomia
Na terenie Muzeum znajduje się Karczma oferująca regionalne przysmaki. Odwiedzając nasze Muzeum, warto odwiedzić i to miejsce, które oferuje kulinarne doznania w postaci smaków z Warmii i Mazur.
Podczas spaceru warto odwiedzić również Pijalnię Ziół, która oferuje autorską markę: Mazurskie Słoiki, czyli wysokiej klasy lokalne produkty np. syrop z kwiatów sosny, syrop z kwiatów bzu czarnego, syrop pokrzywowy, syrop lipowo-rokitnikowy, syrop mniszkowy, ziołomiody, soki z aronii, dżem z malin i wiele innych. Wytwarza również płatki dzikiej róży w syropie.
Kalendarz wydarzeń na rok 2022
MAJ
01.05 Majówka w Skansenie połączona z konkursem muzyki ludowej „Jawor – u źródeł kultury”
14.05 Europejska Noc Muzeów wraz z wernisażem pt. „Galeria Mazurskiego Portretu” – Waldemara Mierzwy
26.05 Otwarcie wystawy malarskiej w Salonie Wystawowym
CZERWIEC
01 .06 Skansen dzieciom – Wiejskie Rozmaitości
25.06 Festyn letni Sommerfest – Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur
Czerwiec Otwarcie wystawy maszyn rolniczych
LIPIEC
10.07 Koń jaki jest każdy widzi
29.07 Wschód Piękna – World Orchestra Festival (dzień pierwszy)
30.07 Wschód Piękna – World Orchestra Festival (dzień drugi)
SIERPIEŃ
06.08 Tajemnice Ciesiołki
15.08 Regionalne Święto Ziół
WRZESIEŃ
10.09 Europejskie Dni Dziedzictwa – Połączeni dziedzictwem
18.09 Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie
PAŹDZIERNIK
02.10 Targi Chłopskie
GRUDZIEŃ
Grudzień Spotkania świąteczne w Skansenie
Bardzo duży , zadbany obiekt , ale niestety mało ciekawy mimo 2 godzinnego chodzenia . Byliśmy pod koniec marca 2023 i sporo obiektów było wyłączonych z zwiedzenia. Minusem jest też mało czytelnie oznaczony kierunek zwiedzenia ( aby nie pogubić się w odwiedzonych już miejscach ) . Niestety cena biletu ( 25 zł / os dorosłą ) nie adekwatna do oferty zwiedzenia. W skali 0-10 oceniam na 6.
Piękny, zadbany i bardzo ciekawy obiekt