Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny rozpoczęło swoją działalność w 1964 roku jako wyspecjalizowany oddział Muzeum Śląska Opolskiego. Początkowo placówka mieściła się w XIX-wiecznym budynku szkoły w Leśnicy jednak w 1980 roku została przeniesiona do nowej siedziby zwanej "Domem Polskim" zlokalizowanej w lesie na stoku pomiędzy Leśnicą a Górą św. Anny.
Obiekt jest typem monograficznego muzeum liczącego około 2,5 tysiąca eksponatów dotyczących głównie powstań śląskich oraz plebiscytu na Górnym Śląsku.
W zbiorach muzeum znajdziemy pamiątki po uczestnikach powstania, sztandary bojowe i kombatanckie, pisemne rozkazy i wiele innych. Tutejsza ekspozycja stała obejmuje następujące zagadnienia : historia klasztoru i kalwarii na Górze Św. Anny, polski ruch narodowy na Śląsku w l. 1848-1918, działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na Śląsku, I Powstanie Śląskie, II Powstanie Śląskie i Plebiscyt, III Powstanie Śląskie, przejęcie polskiej części Górnego Śląska w 1922 roku oraz działalność Związku Polaków w Niemczech i Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech.
Muzeum organizuje również wystawy czasowe, różnorodne pod względem tematycznym.
* W okresie od początku grudnia do końca lutego Muzeum Czynu Powstańczego nieczynne w niedziele
W czwartki wstęp do wszystkich obiektów Muzeum jest bezpłatny (nie dotyczy wstępu na wystawy czasowe, na które należy zakupić osobny bilet).
Kasa jest zamykana pół godziny przed zamknięciem Muzeum.