Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu zlokalizowane jest w pobliżu Rynku, przy ulicy Jana III Sobieskiego 4, w nowym budynku, który powstał w ramach projektu "Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów". Od 2018 roku możemy tam podziwiać unikatowe zabytki techniki.
Najcenniejszym eksponatem w zbiorach Muzeum Drukarstwa jest płaska, typograficzna, stop-cylindrowa maszyna drukarska z napędem ręcznym z wiedeńskiej Schnellpressenfabrik Helbig & Müller z 1848 roku (numer seryjny 162). To jedyny tego typu wczesny model pospiesznej maszyny drukującej zachowany do dnia dzisiejszego. Co ciekawe, maszyna jest jedną z trzech do tej pory znanych i zachowanych egzemplarzy wyprodukowanych w fabryce Friedrich Helbig i Leo Muller w Wiedniu. Pozostałe egzemplarze można zobaczyć w Deutsches Museum w Monachium oraz najprawdopodobniej w Izraelu.
W obiekcie odtworzono także dawną oficynę drukarską na wzór prowadzonego od 1898 roku zakładu Ignacego Borka, wraz z innymi oryginalnymi maszynami. Oprócz unikatowej maszyny Helbig & Müller i innej typu "Boston" z 1904 zobaczycie tam również maszynę Schelter & Giesecke służącą do druku wypukłego.
W zbiorach muzeum znajduje się również niezwykła kolekcja 5 tysięcy afiszy, druków reklamowych i informacyjnych, druków różnych, zaproszeń i rękopisów. Można je zobaczyć w utworzonym archiwum cyfrowym w ramach projektu „Łączą nas zabytki techniki Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu i Muzeum Papieru Czerpanego w Ludrovej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska — Słowacja 2014- 2020.
Obiekt jest przystosowany do osób z niepełnosprawnością ruchową (winda, podjazd). Ponadto osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą skorzystać z audiodeskrypcji wystawy stałej.
Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu zaprasza również na wystawy czasowe oraz warsztaty grafiki artystycznej, czy też warsztaty drukarskie, które odbywają się w lipcu i sierpniu w ramach projektu "Wakacje w Muzeum".