Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Okręgowego od 1984 r. mieści się w XVIII-wiecznym, klasycystycznym zajeździe o charakterze dworku z dawnym ogrodem i piętrowym spichlerzem.
Obecnie muzeum liczy ponad 5000 obiektów. Głównie są to eksponaty charakteryzujące tradycyjną kulturę ludową regionu tarnowskiego, ale także gromadzone są tu obiekty związane z życiem i kulturą Romów. W 1990 r. została tu otwarta pierwsza na świecie stała wystawa poświęcona tematyce romskiej. Na dziedzińcu Muzeum zainstalowana jest także sezonowa wystawa plenerowa „Tabor”.
Warto również dodać, że dużym zainteresowaniem cieszą się także wystawy autorskie pracowników Muzeum Etnograficznego np. „W babcinej izbie”, „Doroczne obrzędy w regionie tarnowskim”, „Chleba naszego…”, „Polski Ikar”, „Czas odejścia”, „Ginące rzemiosła”, „Ludowe przeżywanie pasji”, „Misterium wielkanocne w sztuce”, „Strach ma wielkie oczy”, czy też „Pisane Sacrum".
Muzeum organizuje również kursy mające na celu zgromadzenie nowych obiektów muzealnych oraz promowanie tradycyjnej kultury ludowej regionu. Tu niewątpliwie na uwagę zasługuje Konkurs Malowana Chata, który obecnie jest najdłużej trwającym konkursem na sztukę ludową w Polsce oraz „Konkurs na Pisankę i Plastykę Obrzędową związaną z Wielkanocą” uważany za największy konkurs skupiający twórców związanych z tradycyjną plastyką obrzędową.
Dodatkowo od początku powstania Muzeum Etnograficznego prowadzone są lekcje muzealne i warsztaty plastyczne.