Muzeum Etnograficzne w Krakowie rozpoczęło działalność w 1911 roku z inicjatywy Seweryna Udzieli – kolekcjonera wytworów kultury ludowej, który zapragnął ocalić je od zapomnienia. Pierwsza wystawa odbyła się w trzech pokoikach w oficynie przy ulicy Studenckiej. W 1913 roku zbiory przeniesiono do budynku w którym dawniej mieściło się seminarium św. Michała na Wawelu. W czasie II wojny światowej eksponaty nie uległy zbytniemu zniszczeniu dzięki ich starannemu przechowaniu. W 1945 roku Towarzystwo Muzeum Etnograficznego przekazało zbiory Państwu, które przekazało na rzecz muzeum nową siedzibę zlokalizowaną w dawnym ratuszu kazimierskim.
Od 1986 roku do muzeum przyłączono zabytkową kamienicę przy ulicy Krakowskiej, zwaną Domem Esterki. Obecnie znajdują się tam obszerne przestrzenie wystawiennicze.
Muzeum liczy ponad 80 tysięcy eksponatów prezentowanych na wystawach stałych i czasowych. Oprócz tego placówka prowadzi działalność naukową, wydawniczą i oświatową. Edukacje prowadzi poprzez organizowanie warsztatów, debat, seminariów, wykładów i pokazów, które przeznaczone są dla różnych grup wiekowych.