Muzeum Historyczne w Sanoku to przepełnione eksponatami miejsce. Główną siedzibą muzeum jest Zamek Królewski. Pierwszy sanocki zamek wybudował na miejscu drewnianego ruskiego grodu król Kazimierz Wielki (po 1341 r.). Co ciekawe, w zamkowych komnatach odbyło się wesele króla Władysława Jagiełły z trzecią żonę Elżbietę Granowską.
Kilka lat temu ukończono rewitalizację wzgórza zamkowego, która obejmowała m.in. budowę sali konferencyjno-widowiskowej oraz magazynów posadowionych pod powierzchnię dziedzińca. Odtworzono również średniowieczny mur obronny, a na reliktach średniowiecznej wieży z czasów Kazimierza Wielkiego wybudowano taras widokowy. Dziedziniec zamkowy wyłożono granitową kostką. Wzorując się na renesansowych założeniach urządzono nawet zamkowe ogrody, które cieszą się popularnością wśród turystów.
W Muzeum Historycznym w Sanoku jest wiele wystaw stałych, ale największą popularnością cieszy się Galeria Zdzisława Beksińskiego. W dniu jej otwarcia odwiedziło ją ponad 10 tysięcy osób. Galeria Beksińskiego w sanockim zamku liczy około 600 prac. ekspozycja prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych. Przyjeżdżają tu turyści z całej Polski, a nawet spoza jej granic, by na własne oczy zobaczyć obrazy mistrza.
Inne wystawy stałe to: Sztuka sakralna, Sztuka cerkiewna, Portret XVII - XIX w., Sztuka współczesna, Zbrojownia i schron obserwacyjny, Ceramika Pokucka, Archeologia, Galeria Mariana Kruczka.
Muzeum Historyczne w Sanoku organizuje wiele interesujących wydarzeń i wystaw czasowych – koniecznie sprawdź je zanim wybierzesz się z wizytą.
Znakomita prezentacja prac Beksinskiego. Podobal mi sie pomysl zorganizowania "wnetrz" mieszkalnych z roznych etapow zycia artysty i wkomponowania w nie prac malarskich, graficznych, rzezbiarskich, fotografii. Ekspozycja ikon, chyba najwieksza w Polsce, rzuca na kolana.