O łące, która prała i znanym poecie
Leśniczówka Pranie wzięła swą nazwę od łąki, która jak mawiali Mazurzy prała, czyli pokrywała się mgłą. W Leśniczówce znajduje się Muzeum poświęcone poecie Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu. Gałczyński ukochał sobie Pranie. Młodzież pewnie zna ze szkoły jego utwór "Zaczarowana dorożka". A dorośli? Być może kojarzą Teatrzyk "Zielona Gęś" czy poemat "Niobe". Teksty Gałczyńskiego wykorzystywane były w kabaretach, np. Kabarecie Olgi Lipińskiej. Powstało bardzo dużo piosenek z jego tekstami, np. "Ballada o dwóch siostrach" śpiewana przez Kazika i Kult, "Dzięcioł i dziewczyna" w wykonaniu Maryli Rodowicz czy "Ocalić od zapomnienia", którą śpiewał Marek Grechuta.
Po raz pierwszy przybył on do Prania w lipcu 1950 r. Przyjeżdżał z Warszawy przez kolejne trzy lata, jako gość ówczesnego leśniczego Stanisława Popowskiego. W 1952 r. wraz z żoną Natalią snuł plany zamieszkania na stałe w okolicy jeziora Nidzkiego, które zniweczyła nagła śmierć poety w grudniu 1953 r. W leśniczówce powstały ważne utwory poety, m.in.: Kronika Olsztyńska, Niobe, Wit Stwosz, Pieśni, Ezop świeżo malowany, Rozmowa liryczna, Spotkanie z matką, Księżyc, W leśniczówce.
W 1980 r. w Praniu utworzono Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W leśniczówce co roku w lipcu i sierpniu odbywają się poranki poetyckie połączone z recytacją wierszy Gałczyńskiego w interpretacji wybitnych aktorów i prezentacją muzyki poważnej. Spotkać i usłyszeć można tam znakomitych polskich artystów. Gośćmi leśniczówki byli już m.in.: Magda Uhmer, Krzysztof Majchrzak, Wojciech Malajkat, Joanna Trzepiecińska, Marian Opania, Andrzej Chyra, Agata Buzek, Piotr Machalica, Artur Barciś, Hanna BanaszakCezary Żak, Grzegorz Turnau, Wiktor Zborowski. Co roku są to najważniejsze wydarzenia kulturalne na Mazurach. Nie może zabraknąć tam nikogo, kto ceni sobie polską twórczość poetycką.
Wielka Knieja
Czy istnieje drugie miejsce tak rewelacyjnie położone jak leśniczówka Pranie? Leży ona w Puszczy Piskiej, znanej pod piękną nazwą "Wielka Knieja", tuż nad jeziorem Nidzkim. Wielka Knieja to drugi co do wielkości kompleks leśny w Europie. Jej osobliwości, które będąc w okolicy po prostu należy zobaczyć, to meandrująca rzeka Krutynia, tworząca spływ kajakowy; tajemnicze leśne jeziorka; otulone mgłą łąki; rzadkie gatunki roślin i zwierząt... Nic nie jest tu ułożone, uporządkowane, wymyślone. Czuć... pierwotną dzikość przyrody.
A jezioro Nidzkie? Fantastyczne, piękne... Cześć jego tafli wchodzi w skład rezerwatu przyrody. Jezioro sąsiaduje z Mazurskim Parkiej Krajobrazowym, powstałym w najbogatszej przyrodniczo części Puszczy Piskiej. Jezioro jest jednym z najmniej zmienionych przez działalność człowieka akwenów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich!
Śladami Gałczyńskiego
Warto pospacerować śladami Gałczyńskiego i na własne oczy zobaczyć te okolice, w których poeta zakochał się.
Ścieżka dydaktyczna prowadzi przez tereny, które Gałczyński odwiedzał w latach 1950-1953. Rozpoczyna się na parkingu w Praniu, wiedzie wzdłuż leśniczówki i fragmentu jeziora Nidzkiego, zatacza koło i prowadzi z powrotem na parking. Jej długość wynosi 1400 metrów, przeciętny czas zwiedzania – 40 minut. Niedługo, więc nie zdążymy się zmęczyć. Spacer koniecznie trzeba połączyć ze zwiedzaniem Muzeum i być może jednym z wielu wieczorów poetyckich?
Dla tych, dla których spacer był za krótki, proponujemy inne szlaki prowadzące w okolicy Prania: żółty szlak im. Karola Małłka, niebieski im. K. I. Gałczyńskiego i kajakowy przez jezioro Nidzkie.
Muzeum zaprasza przez cały rok w następujących terminach:
- 1 I-30 IV oraz 1 XI-31 XII - od środy do niedzieli,
- 1 V-30 VI oraz 1 IX-30 X - od wtorku do niedzieli
- 1 VII-31 VIII - codziennie.