Muzeum Narodowe w Krakowie powstało wraz z uchwałą Rady Miasta Krakowa w 1879 roku i było pierwszą instytucją muzealną Polaków pozbawionych własnego kraju. Początek muzeum związany jest z obrazem "Pochodnie Nerona" ofiarowanym miastu przez jego autora Henryka Siemiradzkiego, darowizna artysty skłoniła innych twórców do podzielenia się swoim dorobkiem i przekazania go w celu utworzenia muzeum. W ten sposób zbiory muzealne stale się powiększały, szczególnie o pamiątki narodowe, rękopisy, grafiki, rzemiosło artystyczne i militaria. W 1901 roku dokonano powiększenia powierzchni muzealnej, dzięki czemu placówka mogła pomieścić coraz liczniejsze eksponaty. W 1934 roku rozpoczęto budowę nowego gmachu muzeum, jednak wybuch wojny pokrzyżował plany budowlane. Placówka funkcjonowała w niepełnej formie do 1970 roku a rok później ponownie wszczęto budowę, która zakończyła się dopiero w 1990 roku.
Od 1951 roku oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie jest Muzeum Książąt Czartoryskich razem z Biblioteką i Archiwum.
W gmachu głównym muzeum zaprojektowanym przez Bolesława Szmidta, Czesława Boratyńskiego i Edwarda Kreislera znajdują się trzy galerie stałe : Galeria "Broń i Barwa w Polsce", Galeria Rzemiosła Artystycznego oraz Galeria Sztuki Polskiej XX wieku. W sali wystaw zmiennych prezentowane są wystawy czasowe przezentujące eksponaty pochodzące zarówno ze zbiorów muzeum jak i wypożyczane z innych placówek oraz od kolekcjonerów. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się wystawy tematyczne z których najpopularniejsze to : "Polaków portret własny", "Sztuka kręgu Sztuki", "Między Giewontem a Parnasem" oraz "Obrazy śmierci w sztuce polskiej XIX i XX wieku". Organizowane sa również pokazy sztuki obcej, jak na przykład wystawa prac Andy'ego Warhola.
Rozbudowana tematyka wystaw prezentowanych w Muzeum Narodowym w Krakowie sprawia, że miejsce to, jest chętnie odwiedzane przez turystów.
DOJAZD KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ:
autobusy: 109, 124, 134, 144, 152, 164, 169, 173, 179, 194, 249, 304, 424, 502, 503 - przystanek Muzeum Narodowe
tramwaje: 20 - przystanek Muzeum Narodowe
PARKING:
Przed Gmachem Głównym znajduje się płatny podziemny parking miejski