Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej to mieszczący się w samym centrum miasta (przy Placu Berka Joselewicza 1) gmach, w którego okazałych zbiorach mieści się wiele wystaw, a któremu podlegają także inne, mniejsze miejscowe muzea: Dzwonów i Fajek oraz Historii Miasta.
Przemyskie muzeum powstało w oparciu o cenne, prywatne zbiory wielu działaczy, współtworzących Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu - braci Kazimierza Marii i Tadeusza Osińskich. Ponadto, bogate już kolekcje wiekowych pamiątek zostały wzbogacone o liczne dary, pochodzące od mieszkańców Przemyśla i okolicznej ludności różnych grup społecznych. W kolejnych latach, zarządcy muzeum pozyskiwali eksponaty także poprzez zakupy oraz w trakcie badań i penetracji terenowych.
Do czasów współczesności, jeszcze od powstania muzeum (co datuje się na rok 1909), przemyskie muzeum może poszczycić się wyjątkowymi zbiorami, które w nietuzinkowy sposób definiują historię Niedźwiedziego Grodu.
Między innymi ze względu na ogrom zbiorów, ale także zajęcie głównego gmachu muzeum, strategicznie podjęto decyzję o wybidowaniu nowego budynku tej placówki. Budowę nowoczesnego muzeum w sercu Przemyśla rozpoczęto w październiku 2005 r.. Sfinansowano ją w 75 % ze środków ZPORR. Całkowity koszt budowy wyniósł 20 862 7673, 37 PLN. Muzeum robi duże wrażenie nie tylko na mieszkańcach Przemyśla, ale i turystach, odwiedzających to magiczne miasto.
Wizyta w Przemyślu bez "przystanku" w Muzeum Ziemii Przemyskiej nie jest kompletna, dlatego zapraszamy do jego odwiedzin.