Pomysł stworzenia w Wejherowie muzeum regionalnego pojawił się jeszcze przed II wojną światową, jednak czasy nie pozwoliły w tamtym okresie na zrealizowanie tej idei. Projekt utworzenia Muzeum Historii i Literatury lub Książnicy Wydawnictw Kaszubsko-Pomorskich powstał w 1958 roku z inicjatywy Józefa Rosenera i Edmunda Kamińskiego z Klubu Młodej Inteligencji Kaszubskiej w Kartuzach. Realizacja tego pomysłu również nie była możliwa w ówczesnych czasach.
Następnie przez lata czyniono kolejne kroki i próby utworzenia muzeum, organizowano wystawy i spotkania. Przez lata prywatnymi siłami gromadzono też eksponaty muzealne.
W 1967 roku uzyskano zgodę od ówczesnych władz na wykorzystanie dwóch pomieszczeń przy ulicy Sienkiewicza 10 na planowane muzeum.
Początkowo MPiMK-P koncentrowało się na gromadzeniu, porządkowaniu, katalogowaniu i konserwacji zbiorów. Zorganizowano wtedy kilka wystaw i przygotowano też pierwsze publikacje.
Następnie placówka przeniosła się do nowej siedziby przy ulicy Sobieskiego 239, a w 1984 r. pozyskano dodatkowy lokal przy ul. Wałowej 14a, w którym urządzano Dział Literatury i Prasy. W 11995 roku muzeum zostało przeniesione do Pałacu Przebendowskich i Keyserlingów (ul. Zamkowa 2a).
W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie funkcjonuje 6 działów: Rękopisów i Starodruków, Literatury i Prasy, Muzyki, Sztuki i Pamiątek po Pisarzach, Fotografii i Dokumentów Życia Społecznego oraz Oświatowo-Audiowizualny.
Muzeum prowadzi żywą współpracę z lokalnymi władzami, instytucjami i środowiskiem kulturalnym Pomorza. Wejherowskie muzeum organizowało setki wystaw, kilkadziesiąt publikacji samodzielnych, wiele imprez, koncertów, sympozjów, seminariów i promocji książek.