Muzeum Przyrodnicze TPN rozpoczęło działalność 25 października 1984 roku w 30. rocznicę utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego. W tworzeniu tej pierwszej wystawy brali udział między innymi: Witold Henryk Paryski - twórca Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej i prof. Mieczysław Klimaszewski - długoletni przewodniczący rady naukowej TPN, a więc postacie, które na trwałe wpisały się w historię ochrony przyrody w Tatrach. Od tamtych czasów minęło już ponad 20 lat. Muzeum Przyrodnicze TPN w tym czasie zostało zmodernizowane i przekształcone w ośrodek dydaktyczny Parku, gdyż w latach 90-tych zadania edukacyjne prowadzone przez Tatrzański Park Narodowy uległy zintensyfikowaniu i stały się głównym elementem pracy Muzeum Przyrodniczego. Spowodowane jest to faktem, że od ponad 125 lat w Zakopanem działa Muzeum Tatrzańskie, które pełni wiodącą rolę w działalności muzealnej na polskim Podtatrzu. Dlatego też, aby nie powtarzać informacji i tych samych rodzajów działalności co Muzeum Tatrzańskie, TPN zdecydował, że priorytetem w działaniach Muzeum Przyrodniczego będzie edukacja dzieci i młodzieży oraz współpraca ze szkołami regionu podhalańskiego.
Warto wiedzieć, że zakończyła się modernizacja Centrum Edukacji Przyrodniczej, które jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w regionie. W środku znajduje się kino 3D, największa w Polsce makieta Tatr, sala odkryć, sklepik z wyjątkowymi górskimi gadżetami i wydawnictwami oraz wiele innych atrakcji.
Super miejsce!
Bardzo polecam dla dzieci (część interaktywną - dla raczej starszych dzieci, trzeba wcześniej rezerwować). Więcej o atrakcjach Zakopanego z dziećmi - porady lokalsów na: www.podrozezdzieckiem.com/zakopane-z-dziecmi/
Muzeum zmienione na w pełni multimedialne i nowoczesne polecam każdemu i młodemu i staremu.