Muzeum Stefana Żeromskiego zlokalizowane jest w Nałęczowie w dawnej pracowni pisarza wybudowanej zgodnie z projektem Jana Koszczyc-Witkiewicza. Budynek muzeum to jednoizbowy obiekt z gankiem wspartym na filarach i z dachem krytym gontem.
Chata została wybudowana dzięki pokaźnemu honorarium pisarza uzyskanemu za “Popioły”. Obiekt spełniał funkcje domu letniego Żeromskiego. Pisarz kończył w niej powieść “Dzieje grzechu”, napisał “Dumę o hetmanie”, “Słowo o bandosie” oraz “Różę”.
Muzeum rozpoczęło tu swoje istnienie w 1928 roku i od tej pory jest często odwiedzane przez turystów przebywających w Nałęczowie.
Za Chatą, znajduje się Mauzoleum Adam Żeromskiego, syna Oktawii i Stefana, zmarłego na gruźlicę 30 lipca 1918 r. w wieku osiemnastu lat.
Zbiory muzeum obejmują podręczniki, zeszyty i przybory szkolne, pamiątki z podróży i wiele rysunków Adama Żeromskiego, oraz jego narty i czekany. Na uwagę zasługuje kolekcja portretów pisarza autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza, Eligiusza Niewiadomskiego, Tadeusza Pruszkowskiego, Michała Bojczuka z Ukrainy, Tymona Niesiołowskiego, Franciszka Siedleckiego oraz portrety Adama Żeromskiego autorstwa Leona Wyczółkowskiego, Kazimierza Młodzianowskiego i Michała Bojczuka. Znajdziemy tu również płaskorzeźby portretowe Stefana Żeromskiego, których autorami są Czesław Makowski oraz Stanisław Ostrowski.
Wśród muzealnych eksponatów znajdziemy też rysunki i szkice Stanisława Witkiewicza, Witkacego, projekty i rysunki Jana Witkiewicza, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Noakowskiego, Jana Stanisławskiego, kompozycje pejzażowe Oktawii Żeromskiej, a nawet dwa obrazy autorstwa Stefana Żeromskiego “Widok z okna Chaty” oraz ilustracja do opowiadania “Rozdzióbią nas kruki, wrony”.
Wystawę Stefana Żeromskiego tworzy autentyczne wyposażenie pracowni artysty: kanapa, krzesła i fotele oraz łóżko. Znajdziemy tu też jego biurko oraz biblioteczkę z książkami należącymi do pisarza.
Wizyta w tym miejscu przeniesie nas do oazy spokoju w której Stefan Żeromski odpoczywał i tworzył swoje dzieła.
Polecam