Oddział Martyrologii Radogoszcz to miejsce poświęcone pamięci o eksterminacji łodzian – pochodzenia zarówno polskiego, jak i żydowskiego.
Historia
W 1939 roku w fabryce Michała Glazera powstał obóz przejściowy. Do 1940 roku przeszło przez niego około 2000 osób, z czego 500 zostało skazanych na śmierć i zabitych. Fabryka Samuela Abbego służyła jako obóz przesiedleńczy dla mieszkańców Łodzi i województwa. Po przeniesieniu reszty więźniów z fabryki Glazera utworzono tu więzienie policyjne, skąd część więźniów przewieziono do Generalnego Gubernatorstwa. Od 1940 roku nosiło nazwę Rozszerzone Więzienie Policyjne. W 1943 połączono go z obozem pracy karnej na Sikawie.
Chociaż Radogoszcz nie należał do miejsc masowej eksterminacji, to każdego dnia ginęli tu ludzie, stąd też wywożono więźniów na masowe egzekucje. Często osadzano tu więźniów politycznych, których zamierzano wysłać do obozów koncentracyjnych. Największą tragedią związaną z tym miejscem była tzw. masakra radogoska. W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku, chwilę przed wkroczeniem Armii Czerwonej, hitlerowcy zaczęli mordować więźniów. Gdy ci stawili opór, podpalono cały budynek… Tej nocy zginęło aż 1500 osób.
W muzeum udostępnione są następujące ekspozycje:
• „Bez broni i munduru w walce z okupantem. Tajne nauczanie 1939-1945” – wystawa ukazuje walkę o zachowanie tożsamości narodowej i polskiej oświaty. Zwiedzający dowiadują się, jak wyglądało tajne nauczenia na poszczególnych szczeblach szkolnictwa.
• „Łódź i Ziemia Łódzka w okresie wojny i okupacji 1939-1945” – na wystawie zobaczymy pamiątki po żołnierzach AK (osobiste dokumenty, odznaczenia), mieszkańcach getta, fotografie ukazujący losy Łodzi i łodzian podczas okupacji.
• „Radogoszcz 1939-1945” – wystawa przedstawiająca dzieje Rozszerzonego Więzienia Policyjnego na Radogoszczu w latach wojny.
Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Ciekawe miejsce, warto zobaczyć.