Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego to obiekt, którego początki sięgają 1772 roku kiedy to Albrecht Kazimierz założył tu hutę żelaza. Obecnie znajduje się tu muzeum, które gromadzi informacje dotyczące miejscowych tradycji przemysłowych oraz zbiory dotyczące kultury regionu. Budynek muzeum należy do najstarszych budowli w mieście i pochodzi z około 1800 roku.
Stała ekspozycja zawiera informacje na temat historii Ustronia oraz zasłużonych jego mieszkańców. Znajduje się tu makieta starej zagrody chłopskiej, zabytkowe herby Komory Cieszyńskiej i arcyksięcia Albrechta Kazimierza oraz żeliwne tablice własnościowe, dawniej umieszczane na budynkach należących do Komory Cieszyńskiej. Dalej zapoznajemy się z historią uzdrowiska, dowiadujemy się o kąpielach żużlowych, kąpielach borowinowych w nim stosowanych oraz poznajemy dawne wyposażenie łazienek.
Piętro muzeum skrywa w sobie wystawę ustrońskiego hutnictwa, odlewnictwa i kuźnictwa gdzie zobaczymy fotografie, dokumenty oraz wyroby wykonane w tutejszych zakładach. W obiekcie znajdziemy również wystawy czasowe, gdzie prezentowane są eksponaty o różnorodnej tematyce.
Na szczególną uwagę zasługuje wystawa etnograficzna, gdzie zobaczymy stroje ludowe Ustronia, dawne dzieła sztuki, eksponaty związane z kąpielą, pralki i sprzęty do prania i prasowania oraz akcesoria kuchenne.
Dzieci z pewnością zainteresuje wystawa "W kręgu dzieciństwa" gdzie wśród eksponatów znajdziemy dawne zabawki, gry, książki, przybory szkolne, ubranka i wiele innych. W skład muzeum wchodzi też skansen rolniczo – przemysłowy gdzie zobaczymy wystawę dawnych sprzętów rolniczych.
Wizyta w muzeum z pewnością zainteresuje zarówno dzieci jak i dorosłych.
Muzeum bardzo fajne warte odwiedzenia
Małe muzeum z bardzo miła obsługą. Ciekawe eksponaty z dawnych lat, można dotykać :)
Będąc w Ustroniu atrakcja obowiązkowa.
Bardzo ciekawe eksponaty nie ich zbyt dużo ani zbyt mało. Miła odskocznia od spacerów po mieście