W 1879 roku z inicjatywą utworzenia muzeum w Koszalinie wystąpiło Towarzystwo Naukowe, jednak próba ta się nie powiodła. Za początek działalności Muzeum w Koszalinie uważa się rok 1912 kiedy to miała miejsce pierwsza wystawa zorganizowana przez Towarzystwo Krajoznawcze i Ochrony Kraju w ratuszu staromiejskim.
Początkowo muzeum (Heimatmuseum) funkcjonowało w wydzielonych pomieszczeniach Domu Miejskiego, następnie w 1929 roku zostało przeniesione do budynku przy ulicy Gdańskiej, gdzie funkcjonowało do 1945 roku.
Po II wojnie światowej eksponaty Heimatmuseum trafiły do muzeum zlokalizowanego w budynku przy ulicy Piłsudskiego. Od 1999 roku placówka podlega Urzędowi Miejskiemu w Koszalinie a od 2000 roku nosi nazwę – Muzeum w Koszalinie.
Zbiory muzeum obejmują zabytki z terenu Pomorza, od neolitu po średniowiecze, historyczne - dokumentujące dzieje Koszalina i okolic od czasów najdawniejszych po współczesność, numizmaty, medale, zbiór ekslibrisów polskich i obcych, meble, wyroby rzemiosła artystycznego, sztuki - malarstwo dawne i współczesne, etnograficzne - zabytki rzemiosła, kultury i sztuki ludowej Pomorza oraz wiele innych.
Muzeum w Koszalinie składa sie obecnie z kompleksu budynków otaczających dziedziniec na którym odbywają się imprezy plenerowe.
Zwiedzanie:
Od wtorku do niedzieli - od 1 września do 31 maja
Muzeum jest czynne w godzinach 10.00-16.00
Od 1 czerwca do 31 sierpnia
Muzeum jest czynne w godzinach 10.00-17.00
W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.
Na życzenie grupy zwiedzających Muzeum może udostępnić ekspozycje także w porach nocnych: w godzinach 21.00-23.00. Zwiedzanie nocne należy uzgodnić telefonicznie, a grupa zwiedzających musi liczyć co najmniej 20 osób.
Dniem wolnym od opłat za wstęp na ekspozycje stałe jest piątek. Zwolnienie z opłat nie dotyczy wystaw czasowych.