Muzeum Wsi Opolskiej zajmuje obszar liczący nieco ponad 10 ha. Na terenie tym odtworzono krajobraz kulturowy wsi opolskiej, więc miejsce te jest magiczne, ponieważ przenosi wszystkich gości do odległych czasów. Zagrody i pojedyncze obiekty architektoniczne otacza, skrupulatnie rekonstruowana, bogata roślinność. Znajduje się tu również bardzo dużo kolorowych i pachnących przedogródków czy ogrodów warzywno-zielnych oraz zwierząt hodowlanych.
Zgromadzone w Muzeum budynki nawiązują do kultury Opolszczyzny. Uwzględniono również okresy historyczne i status społeczno-ekonomiczny jego dawnych mieszkańców. Oprócz budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych zobaczyć można także obiekty użyteczności publicznej jak np. drewniany kościół, szkoła, karczma i sklepik wiejski czy budowle związane z rzemiosłem i przemysłem wiejskim (kuźnia, młyn). Obiekty są w pełni wyposażone w autentyczne sprzęty, meble i narzędzia co sprawia, że odwiedzającym Muzeum Wsi Opolskiej mogą poczuć klimat dawnych czasów.
Szczególnie ważne w krajobrazie wsi opolskiej są wiatraki. Prezentowane w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu dwa wiatraki stanowią typ „koźlaka”. Oba kompletnie wyposażone w maszyny i urządzenia młyńskie z XIX w.
Wizyta w Muzeum Wsi Opolskiej to wspaniała i niezwykle cenna lekcja historii. To tutaj można zaznajomić się z wieloma ciekawostkami odnośnie do życia w dawnej wsi. Jest to również doskonała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Zachwyceni tą wizytą będą nie tylko dzieci, ale też dorośli, którzy być może dobrze znają niektóre zastane w muzeum sprzęty.
Duża liczba obiektów, przewodnicy po wielu z nich, niezapomniany mikroklimat i powrót do dzieciństwa. Szczerze polecam.