Na co uważać podczas wakacji? Wypoczywaj bez nieprzyjemnych przygód
W sezonie letnim często wyruszamy w nieznane. Są to przede wszystkim wakacyjne wyjazdy, ale również chwile spędzane na świeżym powietrzu. W każdym przypadku musimy zachować należytą ostrożność w różnych kwestiach, bo zdarzają się również niebezpieczne sytuacje. O czym pamiętać i jak ich uniknąć? O tym poniższy artykuł.
By nadchodzące wakacje okazały się bezpieczne, musimy wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych kwestii. Chyba nikt nie chciałby spędzić większej części urlopu podczas wizyty w szpitalu lub u lekarza. Niezwykle ważny w tym przypadku jest zdrowy rozsądek i przestrzeganie wszelkich zasad obowiązujących na plażach, w parkach narodowych, w lasach, czy na ulicy.
W tym wszystkim nie możemy być samolubni, bo liczy się zdrowie i bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale również innych osób, które wypoczywają w pobliżu nas.
Dlaczego bezpieczeństwo na wakacjach jest tak ważne?
Okres wakacyjny sprzyja wypoczynkowi, tego nie da się ukryć. To właśnie w lipcu i sierpniu mamy do czynienia z dużym nagromadzeniem turystów i to dosłownie w każdym regionie, czy miejscowości wypoczynkowej. Towarzyszące nam tu odprężenie bardzo często sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno przemieszczania się, jak i samego wypoczynku. Na niektóre przeszkody nie mamy wpływu, a inne z kolei zależą od nas samych i od tego jak będziemy w danej sytuacji postępować.
Jeśli wypoczynek, to jasne, że ma być miło, beztrosko i przyjemnie. Pamiętajmy o podstawowych zabezpieczeniach, które uchronią nas przed licznymi niebezpieczeństwami oraz o zdrowym rozsądku, bo to nie my jesteśmy najważniejsi, ale również pozostali turyści. Każdy przyjeżdża tu w jednym celu - by wypocząć, w związku z tym szanujmy się wzajemnie.
O tym, jak bezpiecznie spędzić wakacje, więcej informacji znajdziesz tutaj: Jak bezpiecznie spędzić wakacje?
Na co uważać podczas wakacji?
W naszym artykule skupimy się na licznych przeszkodach, które możemy napotkać podczas naszego wypoczynku. Z pozoru nie wydają się groźne, jednak po pewnym czasie mogą okazać się naprawdę niebezieczne. Mając na uwadze “pewny czas” należy podkreślić, że czasem są to godziny, albo i minuty. Nie da się ukryć, że wiele z tych kwestii jest po prostu bagatelizowana. Turyści nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń, które możemy spotkać dosłownie na każdym kroku. Na co najbardziej trzeba uważać?
Kleszcze
To zagrożenie jest obecne każdego roku. Wiele na to wskazuje, że w nadchodzących miesiącach mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne. Są coraz bardziej wygłodniałe i obecne praktycznie wszędzie. Możemy je “złapać” zarówno po spacerze, wycieczce rowerowej po lesie, jak i mieście. Są obecne w trawie i na drzewach. Samo ukąszenie jest niemal bezbolesne i potrzeba dobrej spostrzegawczości, że wbiły się nam w skórę. Najczęściej znajdziemy je tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, czyli: na rękach, nogach, za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych.
fot. Catkin / pixabay.com, CC0
Niezwykle niebezpieczne mogą okazać się choroby przenoszone przez kleszcze - głównie borelioza. W konsekwencji może to doprowadzić do kleszczowego zapalenia mózgu. Objawy boreliozy przypominają bardzo często inne choroby, w związku z czym czasem bardzo trudno się zorientować, że dopadła nas ta przypadłość.
Jak się chronić i co zrobić, gdy zauważymy kleszcza? Najlepiej jest zakładać długie spodnie i bluzkę z długimi rękawami oraz nakrycie głowy. Warto również stosować odpowiednie preparaty dostępne na rynku, zapobiegające ukąszeniom przez kleszcze. Jeśli już kleszcz wbił nam się w skórę, to nie wolno popadać w panikę. Śmiało możemy zgłosić się do najbliższego lekarza lub próbować go wyjąć samodzielnie. Pamiętajmy o środkach dezynfekujących. Najlepiej jest użyć zestawu do usuwania kleszczy, dostępnego w każdej aptece. Jego koszt waha się w granicach 15 zł i w kilka chwil szybko i bezboleśnie pozbędziemy się niechcianego gościa. Warto obserwować miejsce ukąszenia - jeśli pojawi się widoczny, czerwony rumień, to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, bo być może konieczny będzie antybiotyk.
Przeczytaj koniecznie: Spacer po parku narodowym i rezerwacie przyrody - co wolno, a czego nie wolno?
Żmija zygzakowata
To gad, którego chyba mało kto chce spotkać na swojej drodze. To jedyny jadowity wąż, występujący w Polsce. Na żmije zygzakowate możemy się natknąć przede wszystkim, jeśli zdecydujemy się na nocleg w górach i na terenach podmokłych.
fot. leszekhus / pixabay.com, CC0
Bardzo często pojawiają się znikąd, pełzając pomiędzy naszymi nogami. I to właśnie wtedy najczęściej może dojść do ukąszenia - dzieje się tak zazwyczaj, jeśli je nadepniemy. Przeważnie boją się ludzi i uciekają na ich widok. Czasem jednak się zdarzy, że potrafią zaatakować. Co wtedy zrobić?
Podkreślić należy, że jad żmii zygzakowatej jest mieszaninką kilku substancji, które mogą uszkodzić nasz układ nerwowy, powodując martwicę tkanek, zmniejszających krzepliwość krwi, powodujących zaburzenia rytmu serca. Ukąszenie jest najbardziej niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Jeśli zostaniemy ukąszeni, to zazwyczaj w tym miejscu pojawia się podwójny rozstaw między dwoma punktami, wynoszący 3-9 mm. Wokół tych punktów pojawia sie zaczerwienienie lub zasinienie oraz obrzęk. Może również dojść do przyspieszenia akcji serca, bólu głowy, wymiotów, biegunki. W przypadku ukąszenia, konieczne jest wezwanie ratownictwa medycznego, unieruchomienie miejsca, w które zostaliśmy ukąszeni i przemycie je bieżącą wodą z mydłem. Przybyły zespół ratownictwa już na miejscu podejmie odpowiednie działania.
Jak zapobiec ukąszeniu przez żmiję? Przede wszystkim należy zachować ostrożność w jej pobliżu, wycofać się lub obejść ją dookoła. Jeśli wygląda na martwą, to nie należy jej dotykać, bo nawet w takim stanie może ukąsić. Nie należy jej również zabijać - duża część osób ze strachu przed wężami, po prostu je zabija. Nie należy tego robić, bo znajdują się one pod ochroną.
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów na wakacje w górach:
Niedźwiedź
Pozostajemy w klimacie gór. Bardzo często się zdarza, że oprócz żmiji zygzakowatej, czy zaskrońca, przemierzając szlaki górskie, na swojej trasie spotkamy niedźwiedzia. Tu sytuacja jest już nieco bardziej skomplikowana i konieczne jest zachowanie odpowiedniej postawy, która uchroni nas przed jego atakiem.
Co należy zrobić, gdy zobaczymy niedźwiedzia?
-
Nie podchodźmy do niego.
-
Nie panikujmy.
-
Nie uciekajmy w pośpiechu - bardzo prawdopodobne jest, że zacznie nas wtedy gonić.
-
Najważniejsze jest opanowanie.
-
Najlepiej w miarę cicho i powoli wycofać się w przeciwnym kierunku.
-
Unikajmy kontaktu wzrokowego
-
Kiedy zwierzę idzie w naszym kierunku, ustąpmy mu miejsca w miarę bezpieczny sposób.
-
Gdy mimo starań, zwierzę zbliża się w naszym kierunku, powinniśmy położyć się na ziemi, najlepiej w pozycji embrionalnej, chroniąc nasz kark.
-
W przypadku, gdy niedźwiedź nas zaatakuje próbujmy podjąć walkę, uderzająć go w nos, oczy i uszy.
-
Nie uciekajmy na drzewo - tu niedźwiedź też jest w stanie wejść.
Pogoda
Niezależnie od regionu, w którym przebywamy, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na pogodę. Chyba każdy, planując wypoczynek, oczekuje ciepłych i słonecznych dni. I tu pojawia się pułapka, bo słońce jest naszym sprzymierzeńcem, ale również wrogiem. Należy przede wszystkim dbać o odpowiednie nakrycie głowy i kremy z filtrem, jeśli planujemy opalanie. Zbyt długie przebywanie na słońcu niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie - może prowadzić do udaru słonecznego, a w przypadku opalania do poparzeń, a nawet i raka skóry. Pamiętajmy również o odpowiednim nawadnianiu naszego organizmu.
Drugim niebezpiecznym zjawiskiem pogodowym są burze, szczególnie gdy planujemy przebywać na wodzie lub wybieramy się wysoko w góry. W tym przypadku warto wziąć sobie do serca, wszelkie zasady związane z zachowaniem się w czasie burzy. W tej sytuacji należy uważnie śledzić aktualne prognozy pogody, bo nawet podczas bezchmurnej i słonecznej aury, może zdarzyć się burza. Pod żadnym pozorem nie wychodźmy na szlaki, gdy wszystko wskazuje na to, że wystąpi. Jeśli złapie nas podczas wędrówki, to w miarę możliwości szukajmy najbliższej możliwości schronienia. Warto w tym przypadku przede wszystkim pamiętać o kolorowych oznaczeniach szlaków turystycznych.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg na wakacje nad morzem:
Alkohol
Wakacje to ten czas, gdy większośc z nas spędza czas na świeżym powietrzu, w towarzystwie rodziny lub znajomych. Bardzo często podczas takich spotkań spożywany jest alkohol. Warto to robić przede wszystkim z głową i w odpowiednich ilościach. Bo to właśnie alkohol jest przyczyną wielu wypadków, do których dochodzi w sezonie letnim. Są to przede wszystkim śmiertelne wypadki samochodowe, utonięcia lub złamany kręgosłup podczas skoków do wody na tzw. “główkę”.
O czym musisz pamiętać?
-
Pod żadnym pozorem nie wchodź po alkoholu do wody.
-
Pod żadnym pozorem nie wsiadaj po alkoholu za kierownicę.
-
Unikajmy spożywania alkoholu na pełnym słońcu - zwiększa się wówczas ryzyko wystąpienia udaru słonecznego.
-
Pamiętaj, że wypoczynek nad wodą powinien być przyjemnością - zadbaj w związku z tym o bezpieczeństwo swoje i innych.
Korzystaj z oznaczonych szlaków i kapielisk
Kąpiąc się w morzu, czy jeziorze, warto korzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych kąpielisk, na których nad bezpieczeństwem osób wypoczywających czuwa ratownik wodny. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o szlaki w górach - pod żadnym pozorem nie wolno nam zbaczać z wyznaczonych tras - w ten sposób unikniemy niebezpieczeństwa.
Tutaj znajdziesz najpopularniejsze plaże i kąpieliska w Polsce:
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł wzmoży Waszą czujność i pozwoli bezpiecznie spędzić wakacje. Spędźmy ten czas wyjątkowo, mając na uwadze przeszkody, które możemy spotkać na każdym kroku.
Zdjęcie główne: fot. AnnaRise / gettyimages.com, CC0
Komentarze