Na szlaku Jezioraka
Jeziorak to jedno z ciekawszych mazurskich jezior, które jest trochę pomijane przez żeglarzy. A warto się nim bliżej zainteresować, bo ma sporo do zaoferowania.
Rekordy Jezioraka
Jezioro Jeziorak jest pod wieloma względami wyjątkowe: najdłuższe w Polsce (prawie 30 kilometrów długości!), szóste pod względem powierzchni, a dzięki połączeniu z Kanałem Elbląskim można nim dopłynąć do Bałtyku. W 2012 roku Jeziorak został uznany też jednym z „7 nowych cudów Polski” – laureatów wybrali czytelnicy czasopisma „National Geographic Traveler”.
Iława nad Jeziorakiem
Akwen składa się z dwóch części – Dużego i Małego Jezioraka, którego brzegi w całości okala Iława. Warto poświęcić kilka godzin na obejrzenie miasteczka, gdyż może się pochwalić wieloma interesującymi zakątkami. Najstarszym zabytkiem jest gotycki kościół Przemienienia Pańskiego, stanowiący kiedyś część murów obronnych. Warto zobaczyć oryginalną bryłę ratusza. Siedziba magistratu powstała na początku XX wieku, ale nadal zachwyca oryginalnym wyglądem. Polecamy również spacer wzdłuż ulicy Niepodległości. Ustawiono tam oryginalne barokowe rzeźby, które przedstawiają Jowisza, Junonę, Herkulesa i Meduzę. W znajdującym się naprzeciwko parku będziecie mogli odpocząć i chwilę się zrelaksować.
Chcesz spędzić czas w tym mieście? Wejdź i zobacz: Noclegi w Iławie
Co warto zobaczyć na szlaku Jezioraka
Wyspa Wielka Żuława
Wielka Żuława to jedna z kilkunastu wysp znajdujących się na Jezioraku. To zarazem jedna z największych śródlądowych wysp w Europie! Można się na nią dostać promem – wszystko po to, by obejrzeć rekonstrukcję wczesnośredniowiecznego grodu. Powstała na potrzeby filmu „Gniazdo”, w którym wystąpili znani aktorzy, w tym Krzysztof Kowalewski, Franciszek Pieczka i Leonard Pietraszak. Dramat historyczny powstał w 1974 roku i opowiadał o początkach państwa polskiego. Warto zaznaczyć, że Wielka Żuława od wieków była zamieszkałą wyspą. Znaleziono tam relikty staropruskiej osady obronnej.
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Warto znaleźć chwilę, aby poznać lepiej ten fragment Zielonych Płuc Polski. Na odkrycie czekają unikatowe fragmenty lasów, leśne jeziora i tereny lęgowe ptactwa. Wiele gatunków zagrożonych jest wyginięciem, dlatego na spacer po parku krajobrazowym koniecznie trzeba zabrać zarówno lornetkę, jak i aparat fotograficzny. Okazja na przeżycie takiego swoistego foto safari może się szybko nie powtórzyć.
Śladem Pana Samochodzika
Nad Jeziorakiem kryminalne tajemnice rozwiązywał Pan Samochodzik – każdy z nas pamięta, jak poszukiwał zatopionych podczas drugiej wojny skarbów. Jeziorak był bliski twórcy powieści o przygodach muzealnika-detektywa. Zbigniew Nienacki przez wiele lat żył nad jego brzegiem. Mieszkał bowiem w miejscowości Jerzwałd.
fot. czu_czu_PL (Pixabay.com CC0)
Komentarze