Na tropie łosia...
Zobaczyć dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku to niesamowite przeżycie. Pozostaje pytanie, gdzie można doświadczyć takiej przygody? Na szczęście istnieją jeszcze miejsca, gdzie dawni królowie puszcz i lasów mają się całkiem dobrze.
Kampinoski Park Narodowy
fot. Daark (Pixabay.com CC0)
Na trop łosia najłatwiej wpaść w Kampinoskim Parku Narodowym, przecież zwierzak jest symbolem tego miejsca! Mieszkańcy stolicy oraz jej okolic powinni korzystać z okazji. Tym bardziej, że stali bywalcy Kampinosu twierdzą, że o spotkanie z łosiem wcale nie trzeba mocno zabiegać. Wystarczy wybrać się na spacer w okolice Sierakowa albo Lipkowa. Są to obwody ochronne, gdzie łosie czują się wyjątkowo dobrze. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą aparatu fotograficznego, by uwiecznić to wydarzenie.
Puszcza Borecka
fot. skeeze (Pixabay.com CC0)
W poszukiwaniu tropów dzikich zwierząt warto udać się na Mazury. Proponujemy szczególnie Puszczę Borecką – jest to największy kompleks leśny na Pojezierzu Ełckim, położony bardzo malowniczo niedaleko jeziora Mamry. Jeśli do tego szukacie wyjątkowych „okoliczności przyrody”, nie mogliście trafić lepiej. Na turystów czeka bowiem piękne miejsce o urozmaiconej rzeźbie terenu. Podczas spaceru natkniecie się zarówno na leśną gęstwinę, jak też na pagórki, bagniste dolinki przecinane strumykami i jeziorkami. Puszcza Borecka jest domem licznych gatunków zwierząt: łosi, żubrów, jeleni, wilków czy rysi. Jeśli po cichu liczycie na spotkanie z tym ostatnim, musimy was rozczarować. Rysie jak mogą, unikają człowieka. Do tego prowadzą nocny tryb życia, więc spotkanie z nim to prawdziwa rzadkość.
Kadzidłowo
fot. vmario (Flickr.com CC BY 2.0)
Na Mazurach warto odwiedzić Kadzidłowo, znajdujące się niedaleko Rucianego-Nidy. To z kolei teren Puszczy Piskiej oraz siedziba Parku Dzikich Zwierząt. I chociaż nie żyją one na zupełnej swobodzie, to stworzone tam warunki bardzo przypominają naturalne. W Kadzidłowie część zwierząt zaprzyjaźniona jest z człowiekiem, dlatego turyści mogą wchodzić na niektóre wybiegi, a nawet uczestniczyć w karmieniu ich mieszkańców. Zwiedzającym towarzyszy przewodnik, który udziela informacji i mieszkańcach parku – szczególnie o rzadkich gatunkach, takich jak ryś, puchacz czy wilk.
Szukasz noclegu w okolicy Parku Dzikich Zwierząt? Wejdź i zobacz:
Noclegi w okolicy Kadzidłowa
Noclegi w Rucianem-Nidzie
Muczne
fot. Krzysztof Belczyński (Flickr.com CC BY-SA 2.0)
Muczne to bieszczadzka miejscowość, która może pochwalić nietypowymi mieszkańcami. To żubry, żyjące w zagrodzie pokazowej, zlokalizowanej przy trasie ze Stuposian do Mucznego. Na siedmiu hektarach żyje kilkanaście osobników, mają do dyspozycji porośnięty starymi drzewami teren, nie są więc niepokojone przez natrętów. Turyści mogą oczywiście obserwować żubry, ale z odległości – do tego celu przygotowano tarasy widokowe, z których można korzystać niezależnie od pogody.
Chcesz zobaczyć noclegi w innych miejscowościach? Wejdź:
Noclegi w Lutowiskach
Noclegi w Stuposianach
Noclegi w Ustrzykach Dolnych
Zwierzyniec
fot. Jacek Becela (Flickr.com CC BY-SA 2.0)
Gdzie jeszcze można spotkać dzikie zwierzęta? Polecamy Roztocze, a w szczególności Zwierzyniec, gdzie słońce świeci najczęściej w Polsce. Miasteczko ze wszystkich stron otoczone jest lasami, przez które biegną trasy rowerowe, w jego okolicach biegną też liczne szlaki turystyczne. W Zwierzyńcu znajdziemy też mnóstwo urokliwych zakątków, jak chociażby park Zwierzyńczyk czy kościółek na wodzie. Ale jego największą atrakcją jest hodowla rezerwatowa koników polskich. Zwierzęta są potomkami tarpanów, które żyły w polskich puszczach. W Zwierzyńcu mają do dyspozycji teren nad stawami Echo, pobliski las, łąki oraz dolinę rzeki Świerszcz, gdzie stworzono im warunki prawie identyczne z naturalnymi. Dlaczego warto tu przyjechać? Chociażby po to, aby na zobaczyć biegnące stado koni – to coś naprawdę niesamowitego.
Zwierzyniec to świetne miejsce na weekend. Jeśli chcesz sprawdzić dostępną tam ofertę noclegową, wejdź i zobacz: Noclegi w Zwierzyńcu
fot. główne: Pexels (Pixabay.com CC0)
Komentarze