Na wielkopolskim szlaku - znasz te miasta?
Wielkopolska to nie tylko Poznań i Gniezno, ale też wiele innych ciekawych miast i miasteczek. Chociaż nie zawsze są głównym celem turystów, to kryją wiele ciekawostek. Które warto odwiedzić? Niżej przedstawiamy kilka wybranych miejsc.
Wągrowiec
Wągrowiec leży na dwóch popularnych szlakach turystycznych – Cysterskim i Piastowskim, zatem możecie być pewni, że znajdziecie tu sporo interesujących zabytków. W mieście znajduje się wiele miejsc związanych z cystersami: klasztor wraz z udostępnionymi turystom podziemiami kościoła czy dawna siedziba opata, tzw. Opatówka, gdzie obecnie mieści Muzeum Regionalne. Warto zobaczyć też późnogotycką farą, przed którą stoi pomnik księdza Jakuba Wujka, a także Piramidę Łakińskiego. Jest to grobowiec odznaczanego rotmistrza wojsk napoleońskich.
W Wągrowcu trzeba zobaczyć też otoczony kawiarniami rynek oraz fontannę z efektami świetlnymi, które zmieniają się wraz z rytmem muzyki. Warto wybrać się też nad Jezioro Durowskie – jest to świetnie zagospodarowany akwen z plażą, kąpieliskiem i wypożyczalniami sprzętu wodnego, wzdłuż którego ciągnie się promenada spacerowa. Ciekawym miejscem jest też Rezerwat Dębina, leżący tylko kilka kilometrów od miasteczka, gdzie gwiazdami są okazałe, ponad dwustuletnie dęby.
Planujesz wypoczynek właśnie tutaj? Już teraz zobacz: Noclegi w Wągrowcu
Kórnik
Miasteczko położone jest nad malowniczym Jeziorem Kórnickim. Mogliście o nim słyszeć, gdyż właśnie tu znajduje się przepiękny XV-wieczny zamek. Chociaż powstał w stylu gotyckim, to kolejni właściciele dodawali coś od siebie. W efekcie możecie zobaczyć wyjątkową budowlę, z cenną muzealną ekspozycją. Obejmuje ona między innymi meble, wyposażenie i militaria z różnych epok, a także odtworzono dawne pokoje mieszkalne. Zamek ma nawet ducha – Białą Damę – jest to jedna z dawnych właścicielek, Teofila z Działyńskich Szołdrska Potulicka. Otacza go rozległy zielony teren, czyli Arboretum ze ścieżkami edukacyjnymi, polanami rekreacyjnymi i placem zabaw.
A może mała dawka rozrywki? Proponujemy pobliski Borówiec, gdzie prezentowana jest ogromna makieta kolejki elektrycznej. Poruszają się po niej nie tylko miniaturowe składy, ale również samochody i samoloty. Świat w miniaturze potrafi wciągnąć, zatem warto zarezerwować na ten cel więcej czasu.
Spędź wyjątkowy czas w tym mieście. Wejdź i zobacz: Noclegi w Kórniku
Wronki
Większości miasteczko kojarzy się z klubem Amica Wronki. Ale nie z tego powodu zachęcamy do odwiedzenia Wronek. To miejsce stworzone jest dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas. Wronki położne są nad Wartą, tuż przy Puszczy Noteckiej, dużą popularnością cieszą się więc spływy kajakowe. Jeśli nie czujecie się pewnie w kajaku, możecie wybrać się na rejs Wartą w galarze, czyli stylizowaną na kupiecką łodzią. Wymieniona wcześniej Puszcza Notecka to również warte uwagi miejsce, gdzie znajdziecie wrzosowe łąki, dzikie zwierzęta (też zagrożone gatunki) oraz… prawdziwe grzybowe zagłębie. Turyści mogą korzystać z sieci szlaków rowerowych, rozpoczynających się we Wronkach, a później biegnących przez okoliczne lasy.
Jeżeli interesują was zabytki architektury, to we Wronkach powinniście zobaczyć późnogotycki kościół św. Katarzyny – szczególnie cenną rzeźbę w ołtarzu głównym oraz Pietę. Kolejnym zabytkiem sakralnym jest klasztorny kościół franciszkanów, zwracający uwagę barokową bryłą. Chcecie wiedzieć więcej o Wronkach? Wszystkie odpowiedzi kryją się w Muzeum Ziemi Wronieckiej. W miasteczku znajduje się też zakład karny, wybudowany w XIX stuleciu na wzór więzień amerykańskich. Czy jest podobny od osławionego Alcatraz? Nie życzymy, aby ktokolwiek z was miał szansę się o tym przekonać.
Gołuchów
W Gołuchowie wyróżnia się renesansowy zamek, który powstał 400 lat temu jako siedziba rodu Leszczyńskich. Później często zmieniał właścicieli, aż trafił w ręce Tytusa Działyńskiego i jego żony Izabelli z Czartoryskich. To właśnie jej zamek zawdzięcza swój obecny wygląd – możecie go dokładnie obejrzeć, gdyż jest udostępniony turystom. Mieści się tu muzeum z naprawdę rzadkimi i cennymi eksponatami. Zamek otoczony jest parkiem w stylu angielskim, w którym można spędzić ciepły letni dzień. Oprócz tego w Gołuchowie warto zajrzeć do Muzeum Leśnictwa – wystawy prezentowane są w trzech różnych lokalizacjach. A jeśli macie dość sztywnych ekspozycji i wolicie bezpośredni kontakt z naturą, wybierzcie się do pokazowej zagrody zwierząt. Żyją w nie żubry, dziki, daniele i koniki polskie – wizyta tutaj to na pewno dobry pomysł, szczególnie jeśli podróżujecie razem z dziećmi.
Kolejnym hitem Gołuchowa jest Jezioro Gołuchowskie, więc jeżeli chcecie spędzić weekend nad wodą albo po prostu przyjdzie wam ochota poplażować, śmiało wybierzcie to miejsce. W wielkopolskim miasteczku znajdziecie piaszczystą plażę, kąpielisko oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. A to wszystko w sąsiedztwie lasu.
Szukasz noclegów w mieście? Wejdź i zobacz: Noclegi w Gołuchowie
Września
Września to przykład wielkopolskiego miasteczka, gdzie można uciec i choć trochę zapomnieć o codziennych kłopotach. Wizytę rozpocznijmy od zadbanego rynku, który otoczony jest niewielkimi kamieniczkami. W ciepły dzień można zaszyć się kawiarnianym ogródku, aby cieszyć się wyjątkową atmosferą miejsca. Na przechadzkę proponujemy ulicę Warszawską, klimatyczny deptak z dwóch stron otoczony kamieniczkami z XIX i XX wieku. Ważnym zabytkiem bez wątpienia jest późnogotycki kościół farny, z bardzo ładnym barokowym wnętrzem. Pamiętacie może z lekcji historii strajk dzieci wrzesińskich? W szkole, gdzie miały miejsce te wydarzenia, utworzono muzeum, gdzie znajduje się między innymi klasa z początku ubiegłego stulecia.
Gołuchów, fot. DzidekLasek (Pixabay.com CC0)
Kórnik, fot. blizniak (Pixabay.com CC0)
Wągrowiec, fot. Radoslaw Maciejewski (Fotolia.com)
Komentarze