Nad Wigrami
Czy pod dnem jeziora pełnego ryb zakonnicy naprawdę ukryli swój skarb? Do tej pory nikomu nie udało się go odnaleźć. Jednak wszyscy Ci, którzy pragną ciszy i spokoju mogą tu odnaleźć wspaniałe miejsca na wypoczynek...
Jezioro Wigry kształtem przypomina literę „S”. Linia brzegowa ma 75 km i w 90 procentach jest zalesiona. Żaglówkę można bez problemu wypożyczyć w stanicy wodnej. Jest to znakomite miejsce do uprawiania żeglarstwa. Nad Wigry przyciąga żeglarzy cisza i naturalne krajobrazy. Jachty i żaglówki można wyczarterować w suwalskich klubach wodnych. Przez akwen prowadzi też szlak kajakowy rzeką Czarną Hańczą – nazwany imieniem papieża Jana Pawła II.
Nad brzegiem jeziora położona jest wieś Wigry. W zamierzchłych czasach było to ulubione miejsce polowań wielkich książąt litewskich i królów polskich. Istniał tu dworek myśliwski, a Jan Kazimierz przekazał Jezioro Wigierskie wraz z otaczającą puszczą zakonowi kamedułów. Braciszkowie zbudowali m.in. kościół i 17 eremów – samotni. Założyli sad, ogród botaniczny i zwierzyniec. W zatoce utworzyli staw rybny.
W ogromnych piwnicach zakonnicy przetrzymywali wina, miody i piwa, Podania mówią, że kameduli ukryli w lochach swoje skarby. Podobno ukryli je w tunelu przekopanym pod jeziorem. Uciekając zasypali wejścia. Wielu próbowało odnaleźć skarby, ale nikomu się to nie udało. Do piwnic zasypanych gruzami nie ma obecnie wejścia. Po wojnie klasztor przeznaczono na ośrodek pracy twórczej Ministerstwa Kultury.
Z przystani pod klasztorem w rejsy po jeziorze wyrusza statek Tryton. Latem 1999 r. pływał nim Jan Paweł II podczas swej pielgrzymki do ojczyzny.
Najpopularniejszą nadwigierską letniskową miejscowością jest Stary Folwark. Na półwyspie Łysa Góra, do dziś stoi przedwojenny budynek schroniska Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. W Gawrych Rudzie z kolei, gdzie niegdyś powstawało żelazo, jest najwięcej kwater prywatnych i pól namiotowych. Atrakcją Płocizna jest Wigierska Kolej Wąskotorowa. Pokonanie 9 kilometrów do Krusznika – Zielonej Karczmy zajmuje jej ok. 2 godzin.
W pokamedulskich eremach – domkach pustelniczych urządzono hotel. Drewniana cerkiew starowierców w Wodzikach ma ponad 100 lat. Zabytkowy, drewniany budynek stacji kolejowej w Trakiszkach pamięta jeszcze carskie czasy. „Wart Pac pałaca, a pałac Paca” – z pięknego i niesłychanie drogiego pałacu Paców w Dowspudzie pozostała jedynie brama. Przez 300 kilometrów międzynarodowy szlak rowerowy Euro Velo prowadzi drogami Suwalszczyzny.
Tradycyjny sękacz jest pieczony nad otwartym ogniem, na obracającym się drewnianym walcu. Pociąg zabytkowy „Węgierek” kursuje po wyremontowanych torach kolei leśnej. Zatrzymuje się na trzech stacjach, niemal nad samym brzegiem jeziora.
Nad Wigrami nie ma kłopotów z noclegami. W Domu Pracy Twórczej w Wigrach można się przespać w eremie, w domu królewskim lub w kaplicy kancelaryjnej.
Będąc nad Wigrmi trzeba koniecznie spróbować kuchni litewskiej – wspaniałych kołdunów, cepelinów, czeburaków, babli i kiszki ziemniaczanej oraz sękacza.
Dookoła jeziora prowadzi pieszy szlak turystyczny. Ma on 45 km długości, rozpoczyna się i kończy w Starym Folwarku i prowadzi przez wszystkie nadwigierskie atrakcje. Szlak można pokonać także rowerem.
Wspaniałym punktem wypadowym w cały obręb Wigierskiego Parku Narodowego jest „Krzywe”. Bierze tu początek kilka szlaków turystycznych. Jest kąpielisko i wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Źródło: Tele Tydzień
Komentarze