Najciekawsza rezerwaty przyrody na Podkarpaciu
Województwo podkarpackie należy do jednego z najchętniej odwiedzanych zakątków Polski. Wszystko to za sprawą pięknych Bieszczad. Zachwycające pasmo górskie to jednak nie wszystko. W okolicy turyści spragnieni wypoczynku i ciekawych doznań bez problemu znajdą coś dla siebie. Na Podkarpaciu warto odpocząć w pięknych i klimatycznych miastach, odwiedzić interesujące muzea lub odkrywać imponujące zamki i pałace. Miłośnicy obcowania z naturą powinni przygotować się nie tylko na wędrówki górskimi szlakami, ale także na wizyty w najciekawszych rezerwatach przyrody. A tych na Podkarpaciu jest wiele. Oto kilka z nich!
- Rezerwat Przyrody Sine Wiry
W województwie podkarpackim znajdziemy wiele pięknych i zachwycających rezerwatów przyrody. Wśród najpopularniejszych z nich z całą pewnością należy wymienić “Sine Wiry” znajdujące się niedaleko Terki, Wetliny i Cisnej. Jest to jeden przede wszystkim jeden z najbardziej malowniczych rezerwatów przyrody w Bieszczadach. Śmiało możemy zaliczyć go także to najpiękniejszych w całym województwie i całym kraju. Został on założony w 1988 roku na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego w celu ochrony przełomowego odcinka rzeki Wetliny oraz otaczającego go zespoły leśnego zawierającego fragmenty starodrzewu bukowo-jodłowego. Rzeka w tym miejscu przepływa pomiędzy wielkimi głazami oraz progami skalnymi, tworząc niezwykle atrakcyjny widok.
Na terenie rezerwatu znajdziemy atrakcyjną ścieżkę widokową biegnącą przez las. Spacerując po okolicy, będziemy mogli z bliska zobaczyć wody Wetliny spienione na skałach, a także odnajdziemy interesującą atrakcję, jaką jest Łoś z Zawoju. Jest to drzewo (dokładnie lipa), która wyrosła na okolicznym głazie i przybrała bardzo charakterystyczną formę. Jeżeli spojrzymy na drzewo z odpowiedniej strony, dostrzeżemy, że przypomina ona głowę łosia pochylającego się nad rzeką. Według niektórych w czasie roztopów po śnieżnych zimach poziom wody w rzece może podnieść się do takiego poziomu, że „zwierze” zanurzy pysk w Wetlinie.
Atrakcyjne noclegi w Wetlinie:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
- Rezerwat przyrody Gołoborze
Kolejny wyjątkowy rezerwat przyrody na Podkarpaciu znajdziemy w okolicy niewielkiej miejscowości Baligród. Spokojna wieś otoczona lasami stanowi świetne miejsce do wypoczynku i rekreacji. W tym ustronnym miejscu świetnie poczują się miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek. W samej miejscowości będziemy mogli zobaczyć interesującym pomnik radzieckiego czołgu oraz zabytkową cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej wzniesiona w 1829 roku. Ciekawym miejscem jest także ekomuzuem “W ogniu Paleniska Bieszczadzkiej Kuźni”. Będąc w Baligrodzie warto jednak przede wszystkim wyruszyć do okolicznego rezerwatu przyrody nieożywionej Gołoborze. Został on wytyczony w 1969 roku na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Park Krajobrazowego i zajmuje powierzchnię około 12 hektarów. Jego głównym celem jest ochrona charatkerystycznego - oraz jedynego w Bieszczadach - gołoborza. Miejsce to często porównywane jest do swojego bardziej popularnego odpowiednika w Górach Świętokrzyskich. Na samym gołoborzu zobaczymy jedynie karłowate drzewa, całość natomiast otaczaj malowniczo wyglądający las jodłowo-bukowy z udziałem świerku. Wyjątkowości okolicy dodaje także fakt, że u podnóża wzniesienia znajdują się cenne i unikalne źródła mineralne wód arsenowych. Przez teren rezerwatu przebiega interesująca ścieżka dydaktyczna. W okolicy warto zobaczyć także nieczynny kamieniołom z dostrzegalnymi pomarańczowymi oraz żółtymi minerałami arsenu.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
- Rezerwat przyrody Zwiezło i Jeziorka Duszatyńskie
Kolejny klimatyczny i piękny rezerwat przyrody na Podkarpaciu, znajdziemy niedaleko cichej i spokojnej wsi Komańcza. Zaglądając do tej malowniczo położonej miejscowości, koniecznie powinniśmy odwiedzić dwa piękne zabytki: dawną greckokatolicką drewnianą cerkiew parafialną Opieki Matki Bożej z 1802 roku oraz greckokatolicką cerkiew parafialną Opieki Matki Bożej przeniesioną ze wsi Dudyńce. Ciekawym miejscem jest także Klasztoru Sióstr Nazaretanek znajdujący się w na uboczu miejscowości. W miejscu tym internowany był kardynał Stefan Wyszyński. Dziś znajduje się tu Izba Pamięci z pamiątkami związanymi z duchownym.
Komańcza to jednak przede wszystkim piękna i malownicza okolica idealna do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu! Będąc w miasteczku koniecznie powinniśmy udać się do położonego niedaleko rezerwatu przyrody Zwiezło, będącego zdecydowanie jednym z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w Bieszczadach oraz na Podkarpaciu. Został on wyznaczony w 1957 roku na terenie Ciśniańsko-Wetlńskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje powierzchnię niemal 2 hektarów. Głównym elementem rezerwatu oraz jedną z największych przyrodniczych atrakcji okolicy są dwa piękne górskie jeziorka - zwane Jeziorkami Duszatyńskimi - powstałe w wyniku znacznych osunięć na zboczach góry Chryszczata. Oba zbiorniki wodne otoczone są lasem. Warto je odwiedzić w sezonie letnim, a także w czasie złotej polskiej jesieni, gdy drzewa pokryte kolorowymi liśćmi odbijają się w wodzie, tworząc urzekający i malowniczy obrazek.
Do rezerwatu przyrody Zwiezło oraz Jeziorek Duszatyńskich dotrzemy, wchodząc na czerwony Główny Szlak Beskidzki prowadzący z Komańczy przez Prełuki i Duszatyn na Chryszczatą.
Atrakcyjne noclegi w Komańczy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
- Rezerwat przyrody Przełom Osławy pod Duszatynem
Jednym z najpiękniejszych i najciekawszych rezerwatów przyrody, jaki możemy znaleźć w województwie podkarpackim jest Przełom Osławy Pod Duszatynem. Zlokalizowany jest on niedaleko miejscowości Duszatyn i stanowi kolejne atrakcyjne miejsce w okolicy Komańczy. Rezerwat ten został utworzony w 2000 roku. Zajmuje on powierzchnię około 320 hektarów. Głównym celem rezerwatu jest ochrona przełomowego odcinka rzeki Osławy wraz z otaczającym ją pięknym lasem bukowo-jodłowym. Okolica jest także domem wielu gatunków dzikich zwierząt, takich jak niedźwiedź brunatny, ryś, żbik, wilk, borsuk czy wydra oraz rzadkich gatunków ptaków. Występuje tu między innymi orzeł przedni, orlik krzykliwy i bocian czarny. Miejsce to zachwyca turystów malowniczym widokiem. Udając się tu na spacer, będziemy mogli zobaczyć rzekę przedzierającą się przez liczne progi skalne oraz otoczoną lasem i rozsianymi w okolicy różnorodnymi formami skalnymi.
Co ciekawego zobaczyć w okolicy:
Inne najciekawsze rezerwaty przyrody w województwie podkarpacki - tu także warto przyjechać na spacer!
-
rezerwat przyrody Liwocz - malowniczy i klimatyczny rezerwat położony na terenie miejscowości Lipnica Dolna oraz Lipnica Górna, niedaleko Jasła, na południowych stokach góry Liwocz (562 m n.p.m.). Znajdziemy tu piękne zbiorowiska leśne składające się przede wszystkim z buczyny karpackiej w formie podgórskiej oraz reglowej, a także liczne stanowiska roślin i zwierząt chronionych, w tym kilka gatunków storczyków, a także rzadki krzew - kłokoczkę południową,
-
rezerwat przyrody Lisia Góra - ciekawy rezerwat przyrody położony na terenie Rzeszowa, nad rzeką Wisłok, został założony w 1998 roku. Głównym celem jest ochrona starodrzewu dębowego z licznymi wiekowymi okazami dębów szypułkowych o imponujących rozmiarach. Największe z nich osiągają obwód 606 i 536 centymetrów, znajdziemy ut także imponujące graby pospolite (obwód 246 i 202 cm) oraz klonu polnego (236 cm). W miejscu tym znajdują się liczne stanowiska roślinne. Mieszka tu ponad 176 gatunków ptaków,
-
rezerwat przyrody Krywe - rezerwat przyrody położony niedaleko Lutowisk. Stanowi on cześć Parku Krajobrazowego Doliny Sanu. Jest to największych rezerwat przyrody w polskich Bieszczadach (511 hektarów). Głównym celem ochrony jest przełomowy fragment doliny Sanu pod pasmem Ortytu. Znajdują się tu także liczne zbiorowiska roślin oraz rzadkie gatunki fauny i flory,
-
rezerwat przyrody Herby - ciekawy rezerwat przyrody położony w okolicy miejscowości Frysztak niedaleko Krosna i Jasła. Na jego terenie znajdziemy interesujące formacje skalne otoczone pięknymi lasami grabowymi i buczyną, a także malowniczy przełom rzeki Wisłok. Wśród najciekawszych skał warto wymienić między innymi charakterystyczną Twarz Trolla oraz Pęknięty Klif,
-
rezerwat przyrody Woronikówka - piękny rezerwat przyrody zlokalizowany w miejscowości Jabłonki położonej między Cisną a Baligródem. W miejscu tym chronione są naturalne stanowiska cisa pospolitego otoczone ponad stuletnim lasem jodłowo-bukowym. Miejsce świetne na długi spacer. Po rezerwacie możemy przemieszczać się atrakcyjną ścieżką dydaktyczną prowadzącą na szczyt Woronikówki (836 m). Okolice zamieszkują niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie, żubry, sarny, a także dziki,
-
rezerwat przyrody Przełom Jasiołki - malowniczy rezerwat przyrody zlokalizowany niedaleko Rymanowa-Zdroju. Na terenie ponad 120 hektarów chroniony jest przełomowy odcinek doliny Jasiołki oraz północny stok Ostrej (687 m n.p.m.). Czeka tu na nas interesująca ścieżka przyrodnicza oraz piękne widoki.
Zobacz także: Nie tylko Bieszczady, czyli 11 najciekawszych miejsc na Podkarpaciu
Komentarze