Najciekawsze miasta na Podlasiu - gdzie najlepiej spędzić weekend?

Najciekawsze miasta na Podlasiu - gdzie najlepiej spędzić weekend?

Podlasie jest zachwycającym i tajemniczym regionem. Miejsce to przyciąga turystów niepowtarzalnym klimatem, przepięknymi zabytkami oraz dziką przyrodą. W tym zakątku Polski bez problemu będziemy mogli uciec przed miejskim hałasem i codziennym pośpiechem. Przy okazji będziemy mogli korzystać z unikatowego charakteru okolicy. Przed wyruszeniem do najciekawszych i najpiękniejszych zakątków województwa warto wybrać odpowiednią bazę wypadową, która także może okazać się dobrym miejscem na relaks. Oto kilka najciekawszych miast i miejscowości na Podlasiu. Sprawdźcie, gdzie najlepiej spędzić weekend!

Na Podlasiu znajdziemy kilka urokliwych miast idealny na weekendowy wyjazd. Dzięki swojemu położeniu oferują łatwą ucieczkę od codziennych obowiązków. W większości przypadków stanowią one świetną bazę wypadową do okolicznych malowniczych zakątków. Warto jednak pamiętać, że również w samych miastach znajdziemy kilka interesujących miejsc. Jeżeli planujecie weekend na tajemniczym i nieodkrytym Podlasiu, sprawdźcie koniecznie, gdzie się zatrzymać, co zobaczyć i jak spędzić wolny czas!

 

  • Białystok


Zacznijmy od stolicy województwa. Białystok jest pięknym miejscem oraz największym miastem w północno-wschodniej Polski. Przyciąga on turystów swoim przyjemnym klimatem idealnym do wypoczynku oraz relaksu. Znajdziemy tu interesujące zabytki, klimatyczne zakątki oraz okazje do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Ze względu na swoje położenie nieco na uboczu oferuje także dużo ciszy i spokoju. Jak spędzić czas w mieście, zanim wyruszymy odkrywać okolicę? Przede wszystkim powinniśmy odwiedzić najważniejszy zabytek znajdujący się w Białymstoku. Pałac Branickich jest jedną z najokazalszych i najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w naszym kraju. Budowla wzniesiona w stylu późnobarkowym nawiązuje do francuskich pałaców. Dlatego też potocznie nazywana jest “Wersalem Podlasia” lub “Wersalem Północy”. W jego wnętrzu możemy zobaczyć robiące wrażenie pomieszczenia, takie jak pokój chiński, kaplicę czy Wielką Aulę. Pałac otacza ogród złożony z dwóch części: dolnej w stylu angielskim oraz górnej w stylu francuskim.


Spacerując po mieście, warto udać się przede wszystkim na klimatyczny Rynek Kościuszki, otoczony zabytkowymi budynkami. Znajdziemy tu wiele restauracji i kawiarniach, w których będziemy mogli odpocząć. W centralnym punkcie placu znajduje się charakterystyczny ratusz z wieżą zegarową. W odrestaurowanym XVIII-wiecznym budynku zajdziemy Muzeum Podlaskie prezentujące dzieła sztuki i eksponaty archeologiczne oraz etnograficzne związane z miastem i okolicą. Wizytę w mieście powinniśmy urozmaicić zwiedzaniem przepięknej neogotyckiej Katedry Białostockiej z zachwycającym wyposażeniem, oraz dwóch pięknych świątyń: imponującej Cerkwi św. Ducha i neoklasycystycznego Soboru św. Mikołaja Cudotwórcy. Ciekawymi miejscami jest ogród zoologiczny Akcent, Muzeum Wojska czy Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.


Atrakcyjne noclegi w Białymstoku:


Bobrowa Dolina

Bobrowa Dolina

Zabłudów, ul. Bobrowa

Hotele Zabłudów 9.1
Gościnna Kamienica

Gościnna Kamienica

Białystok, ul. ul. Sienkiewicza

Hotele Białystok 10
Villa Margo

Villa Margo

Białystok, ul. Baranowicka

Kwatery i pokoje Białystok 9.7


Sprawdź  inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Weekend w Białymstoku. Co warto zobaczyć?


  • Supraśl


Idealnym zakątkiem na klimatyczny i spokojny weekend na Podlasiu jest Supraśl. To urokliwe i niewielkie miasto położone jest jednie 15 kilometrów od Białegostoku. Możemy obrać je na cel krótkiego wypadu urozmaicającego dłuższy urlop w stolicy województwa. Możemy także zdecydować się na cały weekend w Supraślu. I nie powinniśmy tego żałować. Miasto kusi turystów przede wszystkim przyjemną i spokojną atmosferą. Znajdziemy tu także atrakcyjne krajobrazy, interesujące zabytki oraz walory uzdrowiskowe. Czas wolny powinniśmy poświecić przede wszystkim na spacery po mieście. Co warto zobaczyć, spędzając weekend w Supraślu? W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do Monasteru Prawosławnego z XV wieku. Jest on bowiem najpiękniejszym oraz najcenniejszych zabytkiem miasta. W kompleksie możemy zwiedzić obronną cerkiew Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, cerkiew Jana Teologia, Pałac Archimandrytów, dzwonnicę, budynki klasztorne oraz jedną z największych atrakcji miasta - interaktywne Muzeum Ikon. 


Będąc w Supraślu warto zobaczy także przepiękny Pałac Buchholtzów oraz urokliwy Domek Ogrodnika. Czas wolny można poświęcić także na odwiedziny w Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Jeżeli traficie na ładną pogodą i cenicie sobie aktywny wypoczynek, możecie zaplanować pieszą lub rowerową wycieczkę po Puszczy Knyszyńskiej. 


Atrakcyjne noclegi w Supraślu: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Supraślu i okolicy

Zobacz także: Supraśl: Muzeum Ikon i inne atrakcje na weekend


  • Tykocin

 

 

Ciekawym wyborem podczas poszukiwania miejsca na weekend na Podlasiu może być Tykocin. To piękna, historyczna, a także królewska miejscowość położona w malowniczej okolicy nad rzeką Narew. Miasto zlokalizowane jest około 30 kilometrów od Białegostoku. Podobnie jak w przypadku Supraśla, możemy zajrzeć tu przejazdem, zwiedzając okolicę albo zdecydować się na dłuższy i spokojny pobyt. Tykocin jest kolejnym cichym i klimatycznym miastem na Podlasiu, w którym bez problemu będziemy mogli odetchnąć. Okolica zachęca do aktywnego wypoczynku: długich spacerów, rowerowych wycieczek oraz spływów kajakowych. Warto zdecydować się na zwiedzanie miasta. Najważniejszym i najcenniejszych zabytkiem w Tykocinie jest XV-wieczny zamek. Twierdza rozkazu króla Zygmunta II Augusta została rozbudowana o arsenał konny, skarbiec oraz bibliotekę, stając się tym samym rezydencją królewską. Na przestrzeni kolejnych lat zamek w Tykocinie był światkiem wielu ważnych i burzliwych wydarzeń: August II Mocny ustanowił i wręczył tu pierwszy Order Orła Białego będący najstarszym i najważniejszym odznaczeniem w kraju, zamek brał udział w potopie szwedzkim, wojnie o sukcesje, a także w powstaniu styczniowym. Toczyły się o niego aż cztery bitwy, a dwie z nich zakończyły się zniszczeniem zamku. Obecnie w zrekonstruowanej twierdzy czekają na nas wystawy przybliżające historię warowni. Będąc na zamku, warto wejść na wieżę, by podziwiać piękny widok na okolicę.


Spędzając weekend w Tykocinie, możemy udać się na spacer po rynku, na którym znajdziemy piękny późnobarokowy Kościół Trójcy Przenajświętszej pochodzący z XVIII wieku. Dobrym pomyłem będzie zobaczenie barokowej Wielkiej Synagogi - będącej drugą co do wielkości synagogą w Polsce. Czas wolny możemy poświęcić także na wizytę w Muzeum Kultury Żydowskiej. 


Atrakcyjne noclegi w Tykocinie i okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


  • Augustów


Świetnym miejscem na aktywny i relaksujący weekend na Podlasiu, będzie Augustów. Miasto położone jest na Suwalszczyźnie w niezwykle malowniczej okolicy. Otoczone jest licznymi jeziorami oraz rezerwatami przyrody. Stanowi świetne miejsce wypoczynkowe dla miłośników sportów wodnych, a także pasjonatów wypoczynku na świeżym powietrzu. Zaletami Augustowa są także walory uzdrowiskowe oraz położenie czyniące miasto świetną bazą wypadową do okolicznych parków narodowych: Wigierskiego i Biebrzańskiego. W takim miejscu bez problemu będziemy mogli świetnie się bawić, zrelaksować w pięknych okolicznościach przyrody, a także naładować baterię. Augustów świetnie sprawdzi się zarówno w sezonie letnim, jak i w czasie jesieni. Nasz czas wolny możemy spędzić, odwiedzając także miejscowe zabytki oraz najciekawsze miejsca. Na szczycie listy zdecydowanie powinna pojawić się słynny i unikatowy Kanał Augustowski, a także muzeum w całości mu poświęcone. Mieści się ono w zabytkowym dworku Prądzińskiego pochodzącego z XIX wieku. Stanowi ono jeden z oddziałów Muzeum Ziemi Augustowskiej. We wnętrzu Muzeum Kanału Augustowskiego zobaczymy wystawy poświęcone historii budowy oraz wykorzystania kanału, a także ekspozycje przybliżające postać Ignacego Prądzińskiego - głównego projektanta kanału. Najcenniejszym eksponatem znajdującym się w zbiorach jest rękopis z z notatkami generała oraz dokument pochodzący z 1792 roku, podpisany przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.


Innym ważnym miejscem na mapie Augustowa jest klimatyczna i malowniczo położona Kaplica Najświętszej Maryi Panny w Studzieniczej. Położona jest on na wysepce połączonej z lądem za pomocą sztucznie usypanej grobli. Kaplica została wzniesiona w XVIII wieku. W pobliżu znajduje się urokliwy kościół Matki Bożej Szkapierznej oraz studzienka z cudowną wodą, która ma posiadać właściwości uzdrawiające. We wnętrzu kaplicy możemy zobaczyć XVIII-wieczną kopię słynnego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. 


Atrakcyjne noclegi w Augustowie: 


Willa Kormoran

Willa Kormoran

Augustów, ul. Staszica

Apartamenty Augustów 9.7
Pokoje u Ani

Pokoje u Ani

AUGUSTÓW, ul. Turystyczna

Kwatery i pokoje AUGUSTÓW 9.5
Villa Anita

Villa Anita

Augustów, ul. Kościelna

Kwatery i pokoje Augustów 9.2


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy

 

Zobacz także: Augustów - co warto zobaczyć?


  • Białowieża 


Jeżeli szukacie klimatycznego i spokojnego miejsca, w którym będziecie mogli zaszyć się z dala od miejskiego zgiełku, znajdziecie go na Podlasiu. Idealnym miejscem dla miłośników pięknej przyrody, ciszy, spokoju i oddychania świeżym powietrzem jest Białowieża. Miejscowość położona jest malowniczo w samym sercu potężnej i pięknej Puszczy Białowieskiej. Miejsce to zachwyca swoją atmosferą oraz możliwością obcowania z prastarą naturą. Białowieża świetnie nada się dla wszystkich, którzy na chwilę chcą zniknąć z radaru, uspokoić myśli i po prostu wędrować. Największą atrakcją przyciągającą turystów do Białowieży jest oczywiście Białowieski Park Narodowy. Potężny leśny kompleks rozciąga się w dorzeczu Narewki i Leśnej i zajmuje powierzchnię około 150 tys. hektarów. Bez wątpienia jest to jeden z najwspanialszych i najbardziej naturalnych zakątków naszego kraju! Imponujący zakątek będziemy mogli odkrywać dzięki licznym szlakom turystycznym: pieszym, rowerowym, konnym, a także kajakowym. 

 

Atrakcyjne noclegi w okolicy Puszczy Białowieskiej:



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Puszczy Białowieskiej


Zobacz także: Polska jest piękna: Białowieża i Bialowieski Park Narodowy


  • Łomża


Ciekawą propozycją w spokojny wyjazd na weekend na Podlasiu, jest Łomża oraz jej okolice. To urokliwe miasto położone jest w Dolinie Narwi, około 80 kilometrów na zachód od Białegostoku. W miejscu tym czekają na nas przede wszystkim spokojna atmosfera idealna na wypoczynek zarówno dla par, jak i rodzin z dziećmi czy grupy przyjaciół. W mieście czekają na nas także interesujące zabytki oraz malownicza okolica, którą warto poznać podczas aktywnego wypoczynku. Miłośniczy przyrody i świeżego powietrza na pewno uciszą się z możliwości wędrówek przez Łomżyński Park Krajobrazowy Dolin Narwi. Liczne rozsiane po okolicy wzgórza oferują nam piękne widoki na całą dolinę oraz wijącą się pośród łąk rzekę. Jak spędzić czas wolny w samym mieście? Spędzając weekend w Łomży, warto odwiedzić katedrę św. Michała Archanioła będącą najstarszym zabytkiem w mieście. Świątynia została wzniesiona w na początku XVI wieku. Katedra ze względu na przeprowadzone zmiany łączy w swoim wyglądzie cechy późnego gotyki oraz baroku. We wnętrzu czeka na nas natomiast wiele interesujących dzieł sztuki między innymi gotyckie nagrobki, renesansowe pomniki, późnorenesansowy ołtarz oraz - najcennejszy zabytek w świątyni - Obraz Matki Bożej Łomżyńskiej pochodzący z XVI wieku.


Podczas weekendu w Łomży możemy odwiedzić także Muzeum Północno-Mazowieckie. W placówce znajdziemy liczne eksponaty podzielone na sześć działów: historyczny, etnograficzny, archeologiczny, sztuki, numizmatyczny oraz bursztynu. Czekają tu także wystawy poświęcone historii miasta, bursztynowi oraz lampom gazowym. Najciekawszym elementem kolekcji jest zbiór “Bursztyn z dorzecza Narwi” przedstawiający narzędzia wykorzystywane do obróbki bursztynu, gotowe wyroby oraz skamieliny żywiczne o różnych kształtach i wielkościach. Goszcząc w Łomży, nie powinniśmy zapomnieć o spacerze po Starym Rynku z klasycystycznym Ratuszem oraz arkadowymi kamieniczkami. Wskazany jest także krótki odpoczynek na Ławeczce Hanki Bielickiej poświęconej pamięci słynnej i charakterystycznej aktorki teatralnej i filmowej związane przez lata z Łomżą.


Atrakcyjne noclegi w Łomży i okolicy:



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Łomży i okolicy


  • Suwałki


Pragnąc chwili wytchnienia oraz wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody z dala od turystycznego zgiełku, możemy postawić na Suwałki. To jedna z bardziej znanych miejscowości w okolicy - głównie za sprawą tego, że przez wielu uważana była za polski biegun zimna. Miejsce to warto odwiedzić w sezonie letnim, by móc w pełni cieszyć się malowniczą okolicą. W pobliżu przepływa rzeka Hańcza, niedaleko znajdziemy słynne Jezioro Wigry, a okolicy otaczają także inne jeziora oraz gęste lasy. Świetnym pomysłem będą więc liczne piesze wędrówki, wycieczki rowerowe oraz spływy kajakowe. W samym mieście także czeka na nas kilka ciekawych miejsc. Podczas pobytu w Suwałkach warto zajrzeć między innymi do Kontrkatedry św. Aleksandra będącej najbardziej okazałą świątynią w mieście. Została ona wniesiona na początku XIX wieku i przykuwa wzrok swoimi dwoma wieżami. We wnętrzu warto zobaczyć klasycystyczny ołtarz główny pochodzący z XIX wieku oraz mieszący się w nim XIX-wieczny obraz Matki Boskiej Niepokalanej pędzla Anny Czartoryskiej. 


Ciekawymi miejscami na mapie miasta są również Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, będący dawną cerkwią prawosławną pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny z XIX wieku, a także Cerkiew Wszystkich Świętych wybudowana w XIX wieku w stylu rosyjskim. W wolnej chwili warto zajrzeć do Muzeum Okręgowego, w którym zobaczymy liczne zbiory archeologiczne, etnograficzne, historyczne oraz dotyczące sztuki XIX- i XX-wiecznej. Innym ciekawą placówką jest Muzeum imienia Marii Konopnickiej, mieszczące się w domu rodzinnym słynnej pisarki. W jego wnętrzu znajdziemy wystawy opowiadające o życiu i twórczości Konopnickiej, w tym stare fotografie, dokumenty, obrazy, korespondencje czy fragmenty utworów.


Atrakcyjne noclegi w Suwałkach i okolicy: 


Pokoje

Pokoje

Szypliszki, ul. Grauże Nowe

Agroturystyka Szypliszki
Agrodom Szeszupka

Agrodom Szeszupka

Jeleniewo, ul. Szeszupka

Agroturystyka Jeleniewo 9


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy

 

  • Hajnówka


Na koniec warto wspomnieć również o Hajnówce. Miasto położone pomiędzy Bielskiem Podlaskim i Białowieżą zwane jest Bramą do Puszczy Białowieskiej - przez miasto przebiega bowiem droga wiodąca prosto do popularnej miejscowości oraz kompleksu leśnego. Miasto, jak większość podlaskich miejscowości oferuje nam ciszę, spokój oraz urokliwy klimat. To tego okolica zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Dlaczego Hajnówka stanowi interesującą propozycję na weekend na Podlasiu? W mieście czas wolny możemy poświęcić na zwiedzanie najważniejszych obiektów. Na pierwszym miejscu warto wymienić między innymi Sobór Świętej Trójcy będący symbolem miasta. Prawosławna świątynia powstała całkiem niedawno, a dokładnie w latach 1981-83. Jednak przykuwa ona uwagę swoim charakterystycznym kształtem. Sobór w Hajnówce jest jedną z największych świątyń w Polsce. W jego wnętrzu pomieści się aż 5 tys. wiernych. Jeżeli już zajrzymy do wnętrza, warto zwrócić uwagę na piękną polichromię oraz ikonostas. Bardzo ciekawym zabytkiem znajdującym się w mieście jest drewniana cerkiew pw. Świętych Braci Machabeuszy wybudowana w 1846 roku.


W Hajnówce warto zajrzeć także do Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa posiadającego interesujące zbiory przedstawiające prace wiejskiego kowala. Zobaczymy tu różnorodne narzędzia, wyroby kowalskie, ślusarskie, maszyny rolnicze, urządzenia do wytopu żelaza z rud darniowych, prehistoryczne żużle oraz modele pieców. Ciekawym elementem wystawy jest zbiór podków końskich na różne pory roku. W Hajnówce warto zajrzeć także do Parku Miniatur Zabytków Podlasia przedstawiającego miniatury najpiękniejszych oraz najciekawszych obiektów znajdujących się na terenie województwa, w tym: młyn wodny w Ciechanowcu, mecze w Kruszynianach, rekonstrukcję Pałacu Carskiego w Białowieży, dworzec kolejowy “Białowieża Towarowa” czy pałac Jana Klemensa Branickiego w Choroszczy.


Atrakcyjne noclegi w Hajnówce i okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Następny artykuł Dolina Baryczy. Wypoczywaj...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!