Najciekawsze miasta w Kujawsko-Pomorskim - gdzie udać się na weekend?
Województwo kujawsko-pomorskie oferuje nam wiele ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Planując wyjazd, warto wybrać jedno z klimatycznych miejsc, w których będziemy mogli spędzić naprawdę interesujący weekend! Oto lista najpiękniejszych i najciekawszych miast w województwie kujawsko-pomorskim.
W tej części kraju czeka na nas kilka naprawdę interesujących miast. Oferują one ciekawe atrakcje, piękne zabytki oraz klimat idealny do wypoczynku. Przy okazji stanowią one świetne bazy wypadowe do licznych ciekawych zakątków rozsianych po mapie województwa! Które z miast najlepiej sprawdzą się na długi weekend dla zakochanych, rodzin z dziećmi czy grupy przyjaciół? Sprawdźcie kilka naszych propozycji i pomysłów!
- Bydgoszcz
Zacznijmy od stolicy województwa. Bydgoszcz należy do prawdziwych pereł Kujaw. Miasto przez cały rok kusi turystów przyjemnym klimatem oraz licznymi zabytkami. Dodatkowo oferuje przyjezdnym ciekawą historię, kulturę oraz malownicze miejsca, w których będziemy mogli naładować baterię. Ogromną zaletą Bydgoszczy jest także jej położenie. Miasto zlokalizowane jest blisko potężnych Borów Tucholskich, niedaleko Pomorza oraz Wielkopolski. Dodatkowo w bliskiej okolicy znajdziemy naprawdę wyjątkowe atrakcje, takie jak, chociażby słynne Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Co warto zobaczyć w Bydgoszczy i jak spędzić nasz weekend w mieście? Jeżeli spędzamy tu wakacyjny urlop, nasze pierwsze kroki powinniśmy skierować na Wyspę Młyńską, będącą zielonymi płucami miasta oraz zakątkiem idealnym do wypoczynku. Czekają tu na nas liczne alejki z ławkami, szum przepływającej tuż obok rzeki Brdy oraz zieleń trawników idealnych na piknik z bliskimi. W wolnej chwili możemy zajrzeć do oddziałów Muzeum Okręgowego zlokalizowanych na wyspie, w tym: Galerii Sztuki Nowoczesnej, Europejskiego Centrum Pieniądza, Dom Leona Wyczółkowskiego i Muzeum Archeologicznego.
Będąc w mieście, koniecznie powinniśmy zobaczyć najważniejsze zabytki. Na naszą uwagę zasługują przede wszystkim charakterystyczne Spichlerze nad Brdą. Wrażenie robi także piękna Katedra Bydgoska. Gotycki budynek zachwyca przede wszystkim swoim niecodziennym kolorowym wnętrzem ozdobionym bogatymi polichromiamia. Zobaczymy tu także XVII-wieczny ołtarz z późnogotyckim obrazem, ołtarze boczne, liczne malowidła pochodzące z XVII i XVIII wieku, późnorenesansową chrzcielnicę, ambonę, stalle oraz epitafia. Jeżeli do Bydgoszczy przyjechaliśmy całą rodziną, to na naszej liście powinien znaleźć się Ogród Zoologiczny, Park Rozrywki Zaginiony Świat oraz wycieczka tramwajem wodnym po rzecze. W planie powinniśmy uwzględnić wizytę w kilku interesujących muzeach - szczególnie warto pamiętać o unikalnym Muzeum Mydła i Historii Brudu. W mieście czekają na nas także atrakcyjne trasy spacerowe oraz Rynek Głównym - świetne miejsce na długi romantyczny spacer we dwoje.
Atrakcyjne noclegi w Bydgoszczy:
Sprawdź także inne atrakcyjne miejsca noclegowe w Bydgoszczy
Zobacz także: Okolicy Bydgoszczy - co warto zobaczyć?
- Toruń
Kolejną świetną propozycją na weekend, będzie Toruń. Miasto położone nad Wisłą oraz Drwęcą kojarzone jest przede wszystkim ze słynnym polskim astronomem Mikołajem Kopernikiem, toruńskimi piernikami oraz pięknym Rynkiem. To w zasadzie wystarczające powody, dla których warto zdecydować się na dłuższą wizytę w Toruniu. Warto jednak pamiętać, że jest to także jedno z najstarszych miast w Polsce oraz jedno z najciekawszych miast w województwie kujawsko-pomorskim, natomiast tutejszy Zespół Staromiejski od 1996 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wśród zalet Torunia warto wymienić także wszechobecną zieleń. Miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu skusi fakt, że okolica pokryta jest obszarami leśnymi stanowiącymi świetne miejsca do rekreacji! Warto wymienić tu, chociażby Las Bielawski, Bielański, Łysomicki, a także Lasy Ciechocińskie czy Puszczę Bydgoską. Dużym plusem są także trzy klimatyczne rezerwaty (Las Piwnicki, rezerwat na rzece Dręwcy i Kępa Bazarowa). Również bogata sieć szlaków rowerowych zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu!
Co warto zobaczyć w Toruniu?
Zobacz także: Toruń na weekend - co warto zobaczyć?
Oczywiście coś dla siebie znajdą tu również miłośnicy historii. Spędzając weekend w Toruniu, powinniśmy zobaczyć przede wszystkim imponujący Ratusz Staromiejski oraz Katedrę Świętych Janów. W gotyckiej świątyni będziemy mogli zobaczyć liczne działa sztuki, w tym zachwycające gotyckie malowidła pochodzące z XIV wieku czy monumentalny obraz przedstawiające scenę Sądu Ostatecznego. Będąc w Katedrze, warto zwrócić także uwagę na średniowieczny ołtarz, fragmenty witraży oraz strzeliste sklepienia. Interesującym elementem są także piękne renesansowe i barokowe ołtarze boczne. Zdecydowanie najciekawszym elementem jest kaplica z chrzcielnicą, w której ochrzczony został Mikołaj Kopernik. W wolnej chwili warto zobaczyć także Dwór Artusa, ruiny zamku krzyżackiego, charakterystyczną krzywą wieżą oraz Bramę Klasztorną. W przypadku rodzinnego wypadu do Torunia z pewnością zechcemy zajrzeć do Ogrodu Zoobotanicznego oraz popularnego Żywego Muzeum Piernika. Dorosłych. Niezwykle interesującym miejscem jest także Dom Legend Toruńskich.
Atrakcyjne noclegi w Toruniu:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Toruniu
Zobacz także: Najciekawsze muzea dla dzieci w Polsce
- Włocławek
Jednym z najchętniej odwiedzanych miast w województwie kujawsko-pomorskim jest Włocławek. Miejsce to przyciąga turystów za sprawą licznych zabytków, ciekawej historii, a także interesujących sposób na spędzenie wolnego czasu. We Włocławku będziemy mogli zobaczyć przede wszystkim interesujące zabytki oraz ciekawe muzea. W pierwszej kolejności warto zajrzeć do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Gotycka świątynia przyciąga spojrzenia turystów już z daleka za sprawą kopuły oraz dwóch strzelistych wież. Oczywiście koniecznie powinniśmy wejść do środka, tam bowiem czekają na nas piękne polichromie pochodzące z lat 1900-1901, a także liczne rzeźby, w tym nagrobek bpa Piotra z Bnina wykonany przez samego Wita Stwosza w 1494 roku! Wśród najważniejszych elementów wyposażenia katedry warto wymienić także renesansowe płyty nagrobne lokalnych biskupów, drewnianą figurę Matki Bożej z XV wieku, polichromowaną grupę Ostatniej Wieczerzy z 1505 roku czy Wielki Krzyż Tumski z początku XVII wieku.
We Włocławku warto odwiedzić także interesujące muzea z ciekawymi ekspozycjami. W planie zwiedzania miasta możemy uwzględnić między innymi Muzeum Etnograficzne, w którym czekają wystawy poświęcone kulturze ludowej Kujaw oraz Ziemi Dobrzyńskiej. Zwiedzając placówkę muzealną, zobaczymy, jak wyglądało życie na kujawskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Z bliska zobaczymy proste narzędzia rolnicze, przedmioty związane z rybołówstwem oraz wnętrze mieszkalne ze sprzętami domowymi czy strojami codziennymi. Nie zapominajmy także o Muzeum Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej oraz Muzeum Diecezjalnym.
Atrakcyjne noclegi we Włocławku:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi we Włocławku
- Grudziądz
Ciekawym miejscem na weekend w województwie kujawsko-pomorskim będzie wizyta w Grudziądzu. Zabytkowe miasto położone nad Wisłą zachęca do wizyty przede wszystkim miłośników historycznego klimatu. Turystów z pewnością zachwycą liczne dobrze zachowane budowle gotyckie oraz obwarowania miejski. Budynki i mury wzniesione z charakterystycznej czerwonej cegły, ogrzane letnim słońcem tworzą prawdziwe magiczne widoki i niepowtarzalny klimat. Zaletą Grudziądza jest także jego malownicze położenie nad wodami Wisły, które dodaje miastu uroku! Co ciekawego możemy zobaczyć w Grudziądzu i jak spędzić nasz czas wolny? Przede wszystkim warto wyruszyć na długie spacery po mieście i wchłaniać jego historyczną atmosferę. Wśród punktów, które obowiązkowo powinniśmy zobaczyć w mieście, należy wymienić między innymi charakterystyczny zespół spichrzy. Ustawione jeden koło drugiego, ulokowane są w szpalerze biegnącym wzdłuż Wisły. Budynki odbijają się w wodach rzeki, oferując ładny widok, natomiast wieczorem - gdy zostają oświetlone iluminacjami - wyglądają po prostu bajecznie! Będąc w pobliżu, koniecznie powinniśmy zajrzeć do spichlerzy numer 9,13 i 15, tam bowiem czekają na nas wystawy przedstawiające historię oraz rozwój miasta od czasów średniowiecza aż do wybuchu II wojny światowej. W obiektach prezentowane są także wystawy czasowe.
W Grudziądzu należy zobaczyć także Wieżę Klimek będącą pozostałością po XIII-wiecznym zamku krzyżackim, która dziś stanowi atrakcyjny punkt widokowy. Taras widokowy znajduje się na wysokości 23 metrów i można z niego podziwiać piękną panoramę Grudziądza. Ważnym punktem na mapie miasta jest także Brama Wodna będąca jedyną zachowaną do czasów obecnych bramą miejską. Jest ona świetnym przykładem obwarowań obronnych okresu średniowiecza. Urozmaiceniem naszego weekendu w Grudziądzu będzie wizyta w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi znajdującym się w dawnym klasztorze. Tam czeka na nas wystawa poświęcona współczesnemu malarstwu pomorskiemu. Coś dla siebie znajdą tu osoby poszukujące wypoczynku. Doskonałym miejscem do rekreacji w sezonie letnim jest Wielkie Jezioro Rudnickie z atrakcyjnymi plażami. Dodatkowo w okolicy znajdziemy liczne szlaki turystyczne.
Atrakcyjne noclegi w Grudziądzu:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Grudziądzu i okolicy
- Tuchola
Osoby szukające ciszy i spokoju oraz takie stawiające na aktywny wypoczynek powinny wybrać na weekend Tucholę. Malowniczo położone miasto znajduje się w sercu Borów Tucholskich i uznawane jest za ich stolicę. To w tym miejscu powinien zatrzymać się każdy, kto planuje spędzić długie godziny w jednej z najpiękniejszych kompleksów leśnych w Polsce. Zakątek ten oferuje świetne warunki do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Tuchola położona jest nad Brdą, Hozjanną i Kiczą oraz nad malowniczymi jeziorami: Głęboczek, Mielonek i Zamkowe. W okolicy znajdziemy liczne szlaki piesze i rowerowe oraz niezwykle atrakcyjne warunku do spływów kajakowych - szczególnie polecamy wyprawę rzeką Brdą! To jednak nie wszystko! W wolnej chwili warto odpocząć w samym mieście i udać się na długi spacer. Czeka tu na nas bowiem kilka interesujących miejsc i zabytków. W Tucholi warto zajrzeć do dzielnicy starego miasta, zobaczyć z bliska fragmenty murów obronnych pochodzące z XIV i XV wieku oraz odwiedzić zabytkowe cmentarze: parafialny i jeńców wojennych. Ciekawym zabytkiem w mieście jest również kościół poewangelicki pw. św. Jakuba Apostoła wybudowany w latach 1837-38.
Nasz pobyt w Tucholi możemy urozmaicić wizytą w dwóch interesujących muzeach. W Muzeum Borów Tucholskich będziemy mogli zobaczyć wystawę etnograficzną przedstawiającą między innymi przedmioty codziennego użytku stosowane przez dawnych mieszkańców Borów Tucholskich, wnętrza dawnej chaty borowiackiej oraz struje lodowe. Natomiast wystawa przyrodnicza przedstawia bogatą faunę i florę Borów Tucholskich. W Muzeum Sygnałów Myśliwskich będziemy mogli zobaczyć interesującą kolekcję zabytkowych rogów myśliwskich, zapisy nutowe oraz medale i odznaki.
Atrakcyjne noclegi w Tucholi:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: Bory Tucholskie - 10 najważniejszych atrakcji
- Inowrocław
Jednym z najciekawszych miast w województwie kujawsko-pomorskim oraz świetnym miejscem na wypoczynek jest Inowrocław. Jest to cenione i popularne miasto uzdrowiskowe. Inowrocław stanowi świetne miejscem dla osób, które będą chciały wrzucić niższy bieg, zatrzymać się na chwilę i odetchnąć pełną pierwsią - przy okazji nieco poprawiając swoje zdrowie oraz samopoczucie! Spędzając weekend w mieście, w pierwszej kolejności powinniśmy odwiedzić Park Zdrojowy z Tężniami Solankowymi. W tej części miasta będziemy mogli się przede wszystkim zrelaksować. Czekają tu na nas alejki idealne na długie spacery z drugą połówką albo całą rodziną. Możemy udać się tu także na przejażdżkę rowerową, usiąść na ławce w cieniu lub cieszyć oczy ładnymi dywanami kwiatowymi. Dzieci będą mogły poszaleć na placu zabaw, natomiast dorośli zagrać w tenisa lub rozegrać partię szachów. Natomiast wszyscy z przyjemnością zrobią sobie pamiątkowe zdjęcia nad dwoma urokliwymi stawami czy fontannie! Najważniejszym elementem parku są oczywiście imponujące 9-metrowe Tężnie Solankowe! Poza korzystaniem ze zdrowotnego mikroklimatu warto wejść na szczyt tężni, gdzie znajduje się taras widokowy pozwalający podziwiać piękną panoramę miasta oraz cały park!
Oczywiście Inowrocław to nie tylko klimatyczny park zdrojowy. W wolnej chwili warto zajrzeć na inowrocławski rynek otoczony przez domy pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. W centralnym punkcie rynku znajduje się nowoczesna fontanna oferująca pokazy muzyczno-świetlne. Ciekawym miejscem na mapie Inowrocławia jest także Muzeum im. Jana Kasprowicza znajdujące się w dawnym pałacu mieszczańskim. W placówce będziemy mogli zobaczyć eksponaty przedstawiające historię miasta i regionu, a także życiorysy wybitnych mieszkańców Inowrocławia. Wśród zbiorów muzealnych znajdziemy między innymi przedmioty z czasów epoki kamiennej.
Atrakcyjne noclegi w Inowrocławiu:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Inowrocławiu i okolicy
Komentarze