Najciekawsze miejsca na Suwalszczyźnie
Suwalszczyzna to jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju. Chociaż zachwyca wspaniałymi krajobrazami, nadal pozostaje poza strefą największego zainteresowania turystów. Czas więc to zmienić i podczas wiosennych weekendów poznać ten malowniczy region!
Suwalszczyzna to tajemnicza kraina na północnym-wschodzie Polski. Region został ukształtowany przez lodowiec skandynawski, dzięki czemu normalnym zjawiskiem na tym terenie są morenowe wzgórza, rynnowe jeziora i malownicze wodne oczka. Suwalszczyznę z pewnością polubią osoby, szukające aktywnych form spędzania czasu oraz ciekawych miejsc wypoczynkowych w Polsce.
Weekend w Wigierskim Parku Narodowym
Wigierski Park Narodowy to miejsce, w którym można spędzić ciekawy i aktywny weekend. Zróżnicowana fauna i flora oraz rynnowe jeziora połączone ze sobą siecią rzeczek i wodnych cieków, przyciągają wielbicieli malowniczych krajobrazów i niczym nieskażonej przyrody. Sercem parku jest oczywiście jezioro Wigry i rzeka Czarna Hańcza, wijąca się przez region.
Aby weekend na Suwalszczyźnie się udał, warto mieć zarezerwowany sprawdzony nocleg. Zobacz wybrane oferty obiektów noclegowych w regionie:
Biebrzański Zakątek - Agroturystyka pod Tują
Dom Gościnny nad jeziorem Blizno
Kwatery do wynajęcia nad Wigrami
Noclegi nad Czarną Hańczą
Zagroda Osoczników Nad Biebrzą
Obszar Wigierskiego Parku Narodowego leży na terenie Puszczy Augustowskiej i, wraz z innymi regionami, tworzy „Zielone Płuca Polski”. Park najlepiej zwiedzać pieszo lub na rowerze, podążając wyznaczonymi ścieżkami dydaktycznymi. Zostały wytyczone tak, by tworzyły pętle, dzięki czemu wycieczka rozpoczyna się i kończy w tym samym miejscu. Łącznie udostępniono tu niemal 240 kilometrów szlaków, okrążających jezioro Wigry i prowadzących przez najciekawsze miejsca parku.
Śladem bajkowych wiosek
Suwalszczyzna jest regionem, w którym bajki dzieją się na co dzień. Wystarczy wybrać się na wycieczkę do siedmiu bajkowych wiosek. Ich mieszkańcami są postacie znane z książek dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej. W rolę przewodników wcielają się więc bohaterowie historii O Janku Wędrowniczku i O krasnoludkach i sierotce Marysi.
Pierwsza na mapie jest Wioska Wesołych Wędrowców w Nowej Wsi, gdzie goście poznają życie dawnej wsi i sztukę łowienia ryb. Kolejnymi punktami na szlaki są: U Dwóch Mistrzów w Puńsku, W Zaułku Krasnoludków w Suwałkach, W Dolinie Przygód nad Szeszupą w Rutce Tartak, Miasteczko Sekretnych Uliczek w Sejnach, Wioska Zapomnianych Wojów w Bakałarzewie oraz Wioska Darów Lasu w Kopcu leżącym w Puszczy Augustowskiej.
Sprawdź oferty okolicznych noclegów, zobacz:
Wodne szlaki Suwalszczyzny
Region można zwiedzać nie tylko lądowymi, ale również wodnymi szlakami. Popularne są spływy Czarną Hańczą i Rospudą. Płynąc Czarną Hańczą, można dotrzeć z jeziora Wigry do samego Augustowa! Trasę da się pokonać na kilka sposobów: z jeziora Wigry, przez jezioro Pierty, Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim do miasta lub wpływając w Dębowie na Szlak Biebrzański.
Wybierając się na spływ, nie zapomnij zarezrwować noclegu na jego końcowym przystanku! Wejdź i zobacz: Noclegi w Augustowie
Wybierając spływ Rospudą, turyści poznają najpiękniejsze jeziora na Suwalszczyźnie i pokonują trasę łączącą dwie, różniące się od siebie pod względem krajobrazu, krainy. Rospuda przepływa bowiem przez Pojezierze Suwalskie i Puszczę Augustowską. Spływ kajakowy tą rzeką dostarczy również dodatkowych wrażeń, ponieważ podczas trasy turyści muszą zwracać uwagę nie tylko na widoki, ale także rzeczne prądy, płycizny oraz wystające z wody głazy i pnie powalonych drzew.
Komentarze