Najciekawsze miejsca na Szlaku Zamków Piastowskich

Najciekawsze miejsca na Szlaku Zamków Piastowskich

Szlak Zamków Piastowskich to jedna z najciekawszych tras turystycznych w naszym kraju. Przebiega przez malownicze tereny Dolnego Śląska, odkrywając przed turystami wspaniałe, dawne budowle.

Trasa oznaczona jest kolorem zielonym, a jej całkowita długość liczy 146 kilometrów. Szlak zaprowadzi turystów do piętnastu grodów i zamków, które w średniowieczu strzegły granic księstwa świdnicko-jaworskiego. Niżej przedstawiamy główne obiekty szlaku – naprawdę warto je zobaczyć!

Zamek Grodno

To właśnie tutaj ma swój początek Szlak Zamków Piastowskich. Budowla położona jest na szczycie góry Choina, a jej wygląd nadal wywiera na zwiedzających olbrzymie wrażenie. Mimo że według tradycji zamek miał wybudować na początku XII wieku książę Bolesław Wysoki, to pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1315 roku. Zamek Grodno był sukcesywnie rozbudowywany przez swoich właścicieli – najpierw (jeszcze w XIV wieku) przez Bolka I, a także kilka stuleci później. Stąd widzimy tam ciekawe połączenie stylu gotyckiego z renesansowym. Warownia składa się z zamku górnego – gdzie znajduje się wieża oraz mający trzy skrzydła budynek z dziedzińcem – i dolnego. Część muzealna znajduje się w zamku górnym. Każdy kto zdecyduje się na zwiedzanie, nie będzie żałował. Jest to bowiem miejsce, z którego roztacza się wspaniała panorama całej okolicy!

Zamek Książ

To miejsce powinien zobaczyć każdy, kto zachwyca się zamkami w Dolinie Loary. Zamek Książ leży w granicach Wałbrzycha, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Wybudował go pod koniec XIII wieku książę Bolko I Surowy dla obrony drogi handlowej ze Śląska do Czech. Zamek należy do największych i najpiękniejszych w Polsce – był wielokrotnie przebudowywany, więc łączą się tu chyba wszystkie możliwe style architektoniczne. Dzięki temu Książ wygląda jak prawdziwy zamek z bajki… Turyści mogą go zwiedzać przez cały rok, mając do dyspozycji kilka tematycznych tras.

Jeśli szukasz noclegów w okolicach zamku, wejdź i zobacz oferty: Noclegi w Wałbrzychu

Zamek Bolków

Zamek Bolków to kolejna z warowni chroniących księstwo świdnicko-jaworskie. Budowę rozpoczął książę Bolesław II, a kontynuował ją jego syn Bolko I. Zamek składał się z budynku mieszkalnego, gospodarczego oraz wysokiej wieży, otaczały go też grube mury obronne. Być może dzięki temu bardzo długo pozostawał niezdobyty… Kiedy wygasła tamtejsza linia Piastów, Bolków przeszedł na własność króla Czech, a w XVI wieku przejął go biskup wrocławski Jakob von Salz. To właśnie on nadał warownemu grodowi cechy stylu renesansowego. Zamek został zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej i później coraz głębiej popadał w ruinę. Obecnie na zamku Bolków znajduje się oddział muzeum w Jeleniej Górze, gdzie wyeksponowano między innymi średniowieczną broń. Oprócz tego, turyści, którzy wejdą na szczyt wieży, mogą oglądać niezwykłe widoki całej okolicy.

Zamek Bolczów

Na wzgórzu w okolicy miejscowości Janowice Wielkie wznoszą się ruiny zamku Bolczów. Był to prawdziwy gród warowny, składający się między innymi z barbakanu, baszt strzelniczych oraz pomieszczeń gospodarczych i mieszkalnych. Zabudowania otoczono wytrzymałym murem z blankami i otworami strzelniczymi. Podczas licznych wojen – szczególnie w trakcie najazdu szwedzkiego – zamek był niszczony i nigdy nie powrócił do dawnej świetności. Do czasów współczesnych zachowały się tylko fragmenty murów obronnych, barbakanu, ściany budynku mieszkalnego, baszta oraz brama wjazdowa.

Wieża Książęca w Siedlęcinie

Wieża Książęca stanowi ważny punkt na Szlaku Zamków Piastowski – należy bowiem do najważniejszych średniowiecznych zabytków w Polsce. Powstała na początku XIV wieku z fundacji księcia jaworskiego Henryka I. Wzniesiono ją przy przeprawie przez rzekę Bóbr, by chroniła kupców na szlaku handlowym z Wrocławia do Pragi. Na uwagę zasługują wyjątkowe polichromie, które zdobią ściany drugiego piętra wieży. Czternastowieczne malowidła przedstawiają legendę o sir Lancelocie z Jeziora, rycerzu króla Artura. W wieży świetnie zachowały się też oryginalne drewniane stropy datowane na lata 1313-1315. Wieża Książęca jest udostępniona do zwiedzania.

Zamek Wleń

Chociaż do naszych czasów dotrwały tylko ruiny, to w średniowieczu zamek Wleń był jedną z najważniejszych śląskich warowni. Wybudował go najprawdopodobniej w XII wieku książę Bolesław Wysoki – z tych czasów zachowała się wieża obronna. Kolejni właściciele rozbudowywali zamek, podwyższyli jego mury, a nawet postawili drewniany wodociąg, który doprowadzał wodę z niedalekiego wzgórza. Niestety, podobnie jak w przypadku innych warowni na Szlaku Zamków Piastowskich, Wleń został zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej i nigdy już nie odzyskał dawnej świetności. Do czasów współczesnych zachowała się jedynie wieża oraz fragmenty murów i umocnień.

Zamek Grodziec

Szlak Zamków Piastowskich zamyka Grodziec. Pierwszą warownię w miejscu obecnego zamku wzniesiono jeszcze w XII wieku, ale ostateczny układ przestrzenny nadał mu książę Fryderyk I (XV wiek). Kolejni właściciele przekształcali zamek według swego gustu, nadają mu więcej cech rezydencji. Wszystko przerwała wojna trzydziestoletnia, która przyniosła upadek zamku… Późniejsi właściciele podejmowali działania mające na celu odtworzenie budowli, ale nigdy nie wróciła do swej świetności. Obecnie zamek udostępniony jest zwiedzającym. Turyści mają wstęp do baszt i zachowanych budynków zamkowych. Każdego roku na terenie zamku Grodziec odbywa się też turniej rycerski z pokazami pojedynków, turniejami oraz wieloma innymi atrakcjami.

 

Następny artykuł Otwarte Mistrzostwa Pucka w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!