Okolice Wrocławia warte zobaczenia - 11 pomysłów na weekend
Wrocław to zachwycające i romantyczne miasto. Stolica Dolnego Śląska przyciąga tysiące turystów klimatem, pięknymi zabytkami oraz licznymi atrakcjami. Podczas urlopu nie sposób się tu nudzić, a na każdym kroku czeka na nas nowa przygoda. Oto kilka pomysłów na weekend w okolicach Wrocławia!
Dolny Śląsk oferuje turystom naprawdę wiele wyjątkowych atrakcji. Czekają tu piękne zakątki, niezwykłe zabytki oraz miejsca, które pozostaną w naszej pamięci naprawdę na długo. Każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie i każdy powinien się świetnie bawić. Dlatego jeżeli jesteście we Wrocławiu i macie trochę wolnego czasu w weekend koniecznie powinniście odwiedzić poniższe miejsca! Jest w czym wybierać, więc nie ma na co czekać. Ruszajmy w drogę i odkryjmy okolice Wrocławia warte zobaczenia!
Zobacz noclegi we Wrocławiu:
Gdzie udać się na spacer w okolicach Wrocławia? Najciekawsze miejsca, by się wyciszyć!
Kochacie Wrocław, ale czasami jest w nim zbyt głośno? Gdzie się nie obejrzycie, pełno turystów z całego świata zachwycających się każdym zabytkiem? Pragniecie na chwilę wyrwać się z miasta, odetchnąć świeżym powietrzem i naładować baterię? Zabierzcie rodzinę lub drugą połówkę i koniecznie zajrzyjcie do tych miejsc w okolicy!
Góra Ślęża
fot. oksanafiodorowa, Adobe Stock
Świetnym pomysłem na ucieczkę z miasta jest wyjazd w góry, a jeżeli wyjeżdżamy z Wrocławia, możemy udać się na Górę Ślężę. Najwyższy szczyt Masywu Ślęży to piękne i atrakcyjne miejsce znajdujące się zaledwie 43 kilometry od stolicy Dolnego Śląska. Ze względu na swoje położenie oraz oferowane widoki cieszy się dużą popularnością wśród turystów i mieszkańców Wrocławia i Wałbrzycha.
Gdy już dotrzemy na miejsce, warto udać się na spacer najpopularniejszą i najłatwiejsza okoliczną trasą, czyli szlakiem z Przełęczy Tąpadła. Będzie to przyjemny i prosty spacer po malowniczej i urokliwej okolicy. Masyw oferuje nam jednak znacznie więcej atrakcyjnych tras pieszych w tym łagodne trasy spacerowe, ścieżki dydaktyczne, przyrodnicze, szlaki archeologiczne, a także górskie szlaki z prawdziwego zdarzenia.
Na samym szczycie znajdziemy schronisko turystyczne wzniesione w 1908 roku, kamienną wieżę oraz granitowego niedźwiedzia, który jest symbolem okolicy, a także pozostałością po pogańskim kulcie. Ślęża podobnie jak Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich słynęła z pogańskich praktyk. Warto zobaczyć tu także kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny znajdujący się na wzgórzu. Został on wzniesiony w XIX wieku na miejscu zamku pochodzącego z XIV wieku. Spacery po okolicznych trasach, odpoczynek na szczycie oraz piknik będą świetnym pomysłem na złapanie oddechu poza miastem.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy
Kolejnym atrakcyjnym miejscem na spacer w okolicy Wrocławia jest Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy. Rozciąga się on pomiędzy Wrocławiem i Kątami Wrocławskimi oferując turystom malowniczą okolicę. Głównym celem parku jest ochrona walorów przyrodniczych, historycznych oraz krajobrazowych doliny Bystrzycy. Chroniona dolina jest głównym elementem parku, a także istotną częścią Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych w Polsce.
Niezakłócona wpływem człowieka cisza i spokój oraz dużo zieleni i szum rzeki sprawią, że miejsce to idealnie nada się na długie kojące spacery z bliskimi. Najlepszym sposobem na odkrywanie Doliny Bystrzycy jest podróż ścieżką przyrodniczo-edukacyjną. Trasa o długości około 6,5 rozpoczyna się w Jarnołtowie, a kończy w Ratyniu. Podczas spaceru ścieżką znajdziemy kilkanaście tablic informacyjnych odnoszących się do mijanych właśnie fragmentów parku.
Park Krajobrazowy Doliny Baryczy
Kolejnym idealnym miejscem do obcowania z przyrodą będzie słynny Park Krajobrazowy Doliny Baryczy. Jest to największy park krajobrazowy w Polsce obejmujący niezwykle cenną pod względem przyrodniczym dolinę rzeki Baryczy. Miejsce to stanowi przepiękną i malowniczą mozaikę stawów, mokradeł, łąk i lasów, którą doceniają liczne gatunki ptaków wodnych, a także pasjonaci przyrody. Okolica to prawdziwy raj dla ornitologów, w miejscu tym bowiem występują między innymi bieliki, myszołowy, rybołowy, kormorany, bociany czarne, a nawet rzadkie pelikany różowe.
Wyjeżdżając z Wrocławia najlepiej obrać sobie za cel Stawy Milickie będące jednym z najcenniejszych obszarów w dolinie Baryczy oraz największym rezerwatem w Polsce. System stawów został założony w XIII wieku przez cystersów w celu hodowli karpia (był to także największy w Europie obiekt tego typu). W jego skład wchodzi ponad 285 stawów o łącznej powierzchni ponad 77 kilometrów kwadratowych. Warto udać się tu między innymi na ścieżkę edukacyjną “W krainie stawów”, na której zapoznamy się bliżej z tematyką funkcjonowania stawów oraz hodowli ryb. W rezerwacie czeka także wiele szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, a także kajakowych.
Atrakcyjne noclegi w okolicy parku i rezerwatu:
Zobacz także: 10 najciekawszych parków krajobrazowych w Polsce
Najciekawsze miejsca w okolicy Wrocławia – piękne zabytki, które warto zobaczyć!
Chociaż Wrocław oferuje nam naprawdę przepiękne zabytki (m.in. zachwycający Ostrów Tumski), to warto wyruszyć poza miasto w poszukiwaniu kolejnych. A w okolicy jest ich naprawdę wiele! Które z nich koniecznie trzeba zobaczyć?
Opactwo Cystersów w Lubiążu
fot. Asia Jówczuk, zdjecia.nocowanie.pl
W poszukiwaniu największych skarbów okolicy koniecznie powinniśmy udać się do Lubiąża. Niewielka i urokliwa miejscowość oddalona od Wrocławia o 53 kilometry skrywa w sobie naprawdę wyjątkowy zabytek. Opactwo Cysterów w Lubiążu jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie i jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie.
Budynek uważany jest za arcydzieło śląskiego baroku, natomiast fasada opactwa jest najdłuższą fasadą barokową w Europie! Tak niezwykły obiekt po prostu trzeba zobaczyć! W skład kompleksu klasztornego wchodzi Bazylika Wniebowzięcia wniesiona w pierwszej połowie XIV wieku, klasztor, pałac opatów z przełomu XVII i XVIII wieku, kościół pomocniczy św. Jakuba oraz zabudowania gospodarcze. Podczas zwiedzania opactwa (odbywającego się co godzinę w towarzystwie przewodnika) zobaczymy jadalnię opata, przepiękną salę książęcą, wnętrze kościoła NMP oraz zachwycający refektarz.
Zamek na wodzie w Wojnowicach
Kolejne interesujące miejsce w okolicy odnajdziemy, oddalając się jedynie 24 kilometry od centrum Wrocławia. W niewielkich Wojnowicach będziemy mogli odwiedzić piękny Zamek na wodzie - cieszący się coraz większą popularnością wśród turystów. Zabytkowy gotycko-renesansowy zamek pełnił niegdyś funkcje obronnej siedziby rycerstwa. Jest również jednym z nielicznych tego typu zamków w Polsce.
Nawodna rezydencja ściśle związana jest z kulturą późnośredniowiecznego Wrocławia. Przykuwa oko charakterystyczną architekturą oraz piękną cegłą. Otoczony wodą i zielenią tworzy naprawdę atrakcyjny widok. Podczas zwiedzania zamku z przewodnikiem będziemy mogli zobaczyć wnętrze rezydencji, a także dowiedzieć się więcej na temat pięciusetletniej historii budynku. Warto udać się tu także na spacer po parku zamkowym. Dodatkową atrakcją na zamku jest turniej rycerski odbywający się w sezonie letnim.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Kościół Pokoju w Świdnicy
Na szczególną uwagę w okolicy Wrocławia zasługuje świątynia znajdująca się w Świdnicy – oddalonej od 53 kilometry od stolicy Dolnego Śląska. Zachwycający Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy jest najcenniejszym zabytkiem sakralnej sztuki protestanckiej na Śląsku. Świdnicki Kościół Pokoju jest także największym drewnianym kościołem nie tylko w Polsce, ale i w Europie! Został on wzniesiony w połowie XVII wieku na mocy porozumień traktatu westfalskiego. Zbudowano go w systemie szachulcowym jako budowlę centralną. Z czasem dobudowano do niego zakrystię oraz Halę Chrztów, Ślubów, Zamarłych oraz Halę Polną.
Na parterze oraz czterech piętrach mogło zmieścić się aż 7,5 tysiące wiernych – ze względu brak pełnej swobody wyznania kościół budowano z myślą o pomieszczeniu jak największej liczby osób. We wnętrzu kościoła zobaczymy wiele wyjątkowo cennych elementów wyposażenia. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje barokowa ambona pochodząca z 1729 roku ze schodami zdobionymi scenami biblijnymi, ołtarz główny z 1752 roku, zabytkowe organy z barokowym prospektem z lat 60. XVII wieku, piękne zdobione empory, loża Hochbergów.oraz piękne malowidła. Kościół Pokoju w Świdnicy w 2001 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Kościół Pokoju w Jaworze
Jeszcze jeden wyjątkowy Kościół Pokoju odnajdziemy w Jaworze –około 68 kilometrów od Wrocławia. Podobnie jak świątynia w Świdnicy kościół powstał na mocy porozumień traktatu westfalskiego pozwalającego wznosić protestanckie budowle sakralne z materiałów nietrwałych. Także kościół w Jaworze powstał w konstrukcji szachulcowej i zachwyca turystów nie tylko charakterystyczną architekturą, ale także pięknym wystrojem. Wnętrze świątyni zdobią liczne barokowe elementy.
Na szczególną uwagę zasługują empory ozdobione obrazami przedstawiającymi sceny biblijne, pejzaże z zamkami i tarcze heraldyczne oraz piękne polichromie o motywach roślinnych. Ze względu na wyjątkową architekturę oraz przepiękne elementy artystyczne Kościół Pokoju w Jaworze w 2001 roku także został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Jawor, ul. Starojaworska
Powiatowy Zespół Schronisk Młodzieżowych w Jaworze
Zamek Bolków
Miłośnicy historii szukając dla siebie miejsca na jednodniową wycieczkę w okolicy Wrocławia, koniecznie powinni wziąć pod uwagę Bolków. W mieście znajdziemy jeden z najciekawszych dolnośląskich zamków. XIII-wieczna warownia należy do najstarszych zachowanych przykładów średniowiecznego budownictwa w naszym kraju. Obiekt ten cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i zasłużył na miano najbardziej interesującego zabytku okolicy z kilku powodów.
Jest to najbardziej malownicza warownia Dolnego Śląska, najstarszy zamek znajdujący się na Szlaku Zamków Piastowskich oraz jedyny w Polsce zamek posiadający wieżę dziobową. Tak wyjątkowego miejsca w okolicy po prostu nie można przegapić. Poza interesującą przeszłością, piękną okolicą i historycznym klimatem Zamek Bolków oferuje zwiedzającym także wizytę w zamkowym Muzeum. Tam czeka na nas między innymi wystawa prezentująca makiety najciekawszych i najstarszych murowanych obiektów budownictwa obronnego powstałych w XIII i XIV wieku na obszarze Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.
Zobacz także: Najciekawsze miejsca na Szlaku Zamków Piastowskich
Zamek w Brzegu
fot. mieczysaw, zdjecia.nocowanie.pl
Kolejny interesujący zabytek w okolicy Wrocławia znajdziemy w oddalonym o 44 kilometry Brzegu. Piękny renesansowy zamek książęcy jest jednym z najpiękniejszych obiektów na Dolnym Śląsku i określany mianem Śląskiego Wawelu. Został on wzniesiony w XIII wieku i stanowił rezydencje piastów śląskich. Podczas zwiedzania zamku nasz wzrok z pewnością przykuje bogato zdobiony portal bramy wjazdowej – zobaczymy tam kamienne rzeźby przedstawiające popiersia pierwszych polskich władców oraz książąt śląskich. Zamek w Brzegu uznawany jest także za jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych nie tylko w regionie, ale w całym kraju.
Obecnie na terenie zamku mieści się Muzeum Piastów Śląskich. Podczas zwiedzania będziemy mogli poznać dzieje miasta, ziemi brzeskiej oraz Piastów Śląskich. Znajdziemy tu między innymi bogate zbiory sztuki średniowiecznej, malarstwa śląskiego z XVII i XVIII wieku, broni z okresu od XVI do XX wieku oraz przedmiotów wyrabianych przez miejscowych rzemieślników na przestrzeni kolejnych stuleci. Zobaczymy tu także stare monety, dokumenty i starodruki, a także formy do pierników, bogato zdobione skrzynie cechowe oraz zegary. Najcenniejszym obiektem w zbiorach muzeum jest unikatowa kronika brzeskiego bractwa kurkowego z lat 1623-1848.
Zobacz także: Najpiękniejsze zamki i pałace Dolnego Śląska
Najciekawsze atrakcje w okolicy Wrocławia – gdzie pojechać na jednodniową wycieczkę
Podziemne Miasto Osówka
fot. Marcin, Adobe Stock
Około 80 kilometrów od Wrocławia, na terenie Gór Sowich znajdziemy wyjątkowe i tajemnicze miejsce. Podziemne Miasto Osówka stanowi ostatnią niedokończoną – a jednocześnie najbardziej rozbudowaną część niemieckiego projektu Reise. Do dziś pozostaje tajemnicą, w jakim dokładnie celu powstał kompleks – niektóry uważają, że była to tajna kwatera Adolfa Hitlera bądź fabryka zajmująca się produkcją broni.
Miejsce to cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród miłośników historii. Przyciąga ich przede wszystkim aura tajemniczości oraz wywołujący gęsią skórkę klimat. Na zwiedzających czeka tu trasa historyczna z nowoczesnymi elementami multimedialnymi oraz filmy dokumentalne przedstawiające czasy wojny i pracę, jaką wykonywali przywożeniu tu więźniowie.
Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy:
Twierdza Srebrna Góra
Wartym uwagi miejscem w okolicy jest również Twierdza Srebrna Góra. Jest to unikatowy obiekt dziedzictwa kulturowego w skali nie tylko regionu, ale całej Europy! Zamek wniesiony w drugiej połowie XVIII wieku stanowił najnowocześniejszy i największy obiekt fortyfikacyjny tamtych czasów! W jego wnętrzu znajdowały się między innymi zbrojownia, więzienie, browar, prochownia, piekarnia, szpital, warsztaty rzemieślnicze oraz sześć fortów i kilka bastionów.
Kompleks ten mógł pomieścić niemal 4 tysiące żołnierzy wraz z licznymi zapasami uzbrojenia i żywności. Dziś w obiekcie na turystów czekają spotkania z żołnierzami, strzelanie z karabinów skałkowych, zwiedzania kazamat z latarniami, opowieści o dawnej broni, a także ekstremalny zjazd na tyrolce pośród drzew i historycznych murów twierdzy.
Zobacz także: 7 najciekawszych atrakcji w Górach Sowich
Komentarze (1)