Najciekawsze muzea archeologiczne w Polsce
Rozpalanie ognia, polowanie na dzikie zwierzęta oraz urządzenie wnętrz obszernych jaskiń – oczywiście z obowiązkowym tworzeniem naściennych malowideł. Oswajanie wilków, tworzenie futer oraz tropienie mamutów. Zapytani jak wyglądało życie ludzi pierwotnych, odpowiemy zapewne mniej więcej w taki sposób. To jakie zwierzęta władały Ziemią w czasach prehistorycznych, też nie stanowi dla nas tajemnicy. Czy jednak aby na pewno? Planując czas wolny podczas rodzinnych wakacji, urlopu czy weekendowego wypadu świetnym pomysłem będzie wizyta w jednym z interesujących muzeów archeologicznych. Niezwykłe wystawy przedstawią nam wiele interesujących faktów, niejednokrotnie nas zaskoczą oraz przybliżą pradzieje świata i regionu! Wpiszcie w plan zwiedzanie archeologicznej wystawy i wyruszcie w niezwykłą podróż w czasie! Poniżej przedstawiamy najciekawsze muzea archeologiczne w Polsce!
Muzea Archeologiczne – czym się zajmują?
Celem muzeów archeologicznych jest przede wszystkim gromadzenie i prezentowanie zbiorów dokumentujących pradzieje konkretnego miasta, regionu czy kraju. Zobaczymy tam przedmioty znalezione podczas prac wykopaliskowych pochodzące z różnych epok. Odnalezione w ten sposób przedmioty kultury i sztuki materialnej pozwalają nam zrozumieć, jak wyglądało życie najstarszych mieszkańców danych ziem, a także przybliżają dokładny przebieg rozwój człowieka oraz jego możliwości. Odwiedzając muzea archeologiczne, możemy dowiedzieć się także więcej o historii naszej planety. Chociaż praca archeologa nie przypomina przygód słynnego Indiany Jonesa, to odkrywanie sekretów przeszłości potrafi być naprawdę pasjonująca – zarówno dla badaczy, jak i odwiedzających muzea gości! Dlatego koniecznie sprawdźcie, co ciekawego kryje się w salach najciekawszych muzeów archeologicznych w Polsce!
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
W Gdańsku znajdziemy wiele naprawdę interesujących atrakcji. Warto zajrzeć tu między innymi do Ośrodka Kultury Morskiej z interesującą wystawą interaktywną oraz Muzeum Bursztynu. Dobrym pomysłem będzie także wizyta w Muzeum Archeologicznym przy ulicy Mariackiej. Powstało ono jako jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku, a od 1962 roku stało się placówką funkcjonującą samodzielnie. Muzeum gromadzi, przechowuje oraz opracowuje przede wszystkim zabytki archeologiczne z terenów Pomorza Gdańskiego. W zbiorach muzealnych znajdziemy przedmioty pochodzące z okresu od epoki kamienia, aż po nowożytność. Podczas zwiedzania będziemy mogli zobaczyć kilka wystaw stałych. Zdecydowanie najważniejszą ekspozycją znajdująca się w gdańskim muzeum prezentuje najdawniejsze dzieje Pomorza Gdańskiego –sięgające epoki kamienia! Dzięki innym wystawom stałym dowiemy się między innymi jakie schorzenia dotykały ludności prehistorycznej na ziemiach polskich, dowiemy się, jak wyglądała drewniana zabudowa miasta z X-XIII wieku, jakie tradycje związane z bursztynem kształtowały się na przestrzeni stuleci oraz poznamy bogatą historię Sudanu.
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku mieści się w Domu Przyrodnika – jednej z największych i najbardziej reprezentacyjnych gdańskich kamienic wybudowanej najprawdopodobniej w latach 1597-1599. Oddziały muzeum archeologicznego mieszczą się także Błękitnym Baranku – zabytkwoym spichlerzu. Tam czeka na nas interaktywne wystawy oraz możliwość dotknięcia eksponatów, przymierzenia strojów, a także wzięcia udziału w mini wykopaliskach archeologicznych. Kolejnym i najnowszy oddziałem, muzeum jest Piwnica Romańska mieszcząca się na Placu Dominikańskim. Jest ona zabytkową pozostałości po XIII wiecznym Klasztorze Dominikanów. Zobaczymy tu filmy ukazujące historię terenu, na którym ulokowany był klasztor, odnalezione w nim zabytki, a także zwiedzimy klasztorną jadalnię. Oddziały Muzeum Archeologicznego w Gdańsku znajdziemy także w Sopocie – tu czeka na nas skansen archeologiczny przedstawiające zabudowania dawnego grodziska – oraz w krzyżackim Zamku w Gniewie.
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Stolica Wielkopolski oferuje turystom naprawdę wiele interesujących atrakcji dla całej rodziny. Miłośnicy historii z pewnością docenią wyjątkowy klimat, a także role Poznania w procesie narodzin polskiej państwowości. Zwolennicy odkrywania przeszłości powinni koniecznie zajrzeć także do Muzeum Archeologicznego. Początki poznańskiego muzeum sięgają drugiej połowy XIX wieku, kiedy to w Wielkopolsce, jak i w całej Europie rozpoczęła się fascynacja starożytnością oraz archeologią. Pomimo trudne sytuacji politycznej już w 1857 roku udało się stworzyć (przy Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk) Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim. Obecnie muzeum skupia się przede wszystkim na gromadzeniu obiektów związanych z prehistorycznym oraz średniowiecznym obliczem Wielkopolski, a także archeologią Egiptu i Sudanu. Instytucja ma swoją siedzibę w Pałacu Górków niedaleko poznańskiego rynku.
Zwiedzając muzeum, będziemy mogli zobaczyć liczne interesujące wystawy stałe. Znajdziemy tu między innymi obelisk Ramzesa II, prawdziwe egipskie mumie, wołki z Bytynia, przykłady zachwycającej afrykańskiej sztuki naskalnej, biżuterię z okresu średniowiecza, urny twarzowe, a także wiele więcej. Spacer po muzeum pozwoli nam poznać zwyczaje panujące w starożytnym Egipcie, pradzieje Wielkopolski oraz historię Sudanu. Dodatkowo na turystów czekają tu także liczne interesujące wystawy czasowe, lekcje muzealne oraz imprezy edukacyjne.
Atrakcyjne noclegi w Poznaniu
Sprawdź także inne obiekty znajdujące się w naszej ofercie
Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu
Wrocław kusi turystów przede wszystkim swoim niezwykle czarującym klimatem, pięknymi zabytkami oraz intrygującą historią. Podczas wizyty w stolicy Dolnego Śląska z pewnością nie będziemy się nudzić. W naszym planie zwiedzania miasta, poza Ostrowem Tumskim, Hydropolis i ogrodem zoologicznym może pojawić się także Muzeum Archeologiczne. Zostało ono założone już w 1815 roku, a pomimo burzliwej historii naszego kraju działa nieprzerwanie do dziś – co czynie je jedną z najstarszych tego typu placówek w Europie. Od momentu założenia muzeum jego głównym celem było przede wszystkim pozyskiwanie, opracowywanie oraz udostępnianie zabytków archeologicznych z terenu Śląska. Wśród znajdujących się tu eksponatów możemy zobaczyć między innymi wyroby złotnicze, obrazy, historyczne dokumenty dotyczące miasta i okolic. Najstarsze zabytki archeologiczne mieszczące się w muzeum sięgają epoki kamienia.
Do najcenniejszych zabytków znajdujących się we wrocławskim muzeum archeologicznym należą między innymi: fragment bursztynowego depozytu z Patrynic z I w. p.n.e., części oraz kopie skarbu zakrzowskiego z przełomu III-IV wieku, części wczesnośredniowiecznego skarbu kotowieckiego, Diadem z Sichowa, wyposażenie grobu z Gosławic oraz Pochówek z Ługów. Na turystów odwiedzających muzeum czekają także ekspozycje broni palnej oraz rozmaitych pamiątek martyrologicznych. Placówka organizuje także lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Siedzibą instytucji jest gotycki Arsenał Miejski – jedna z nielicznych zachowanych w całości średniowiecznych budowli we Wrocławiu. Muzeum Archeologiczne jest jednym z sześciu oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia.
Co jeszcze warto zobaczyć we Wrocławiu?
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Kraków bez wątpienia należy do turystycznej czołówki. Co roku tłumnie odwiedzają go turyści nie tylko z Polski, ale z całego świata. Zachwycają się oni Rynkiem Głównym z Sukiennicami i Kościołem Mariackim, pięknym Wawelem oraz uliczkami pełnymi urokliwych zakątków. W napiętym planie zwiedzania Krakowa warto jednak uwzględnić Muzeum Archeologiczne będące najstarszą tego typu placówką w Polsce.
Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się ponad pół miliona zabytków! Dużą część tej kolekcji stanowią unikatowe przedmioty będące darami odkrywców, kolekcjonerów oraz zbieraczy. Na zwiedzających czekają tu liczne ekspozycje stałe przedstawiające między innymi pradzieje oraz wczesne średniowieczne Małopolski, zabytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych w Egipcie czy kolekcje peruwiańskich naczyń. Wśród najcenniejszych kolekcji znajdujących się w krakowskim muzeum warto wymienić także grób wojownika huńskiego z Jakuszowic, Skarb z Nowej Huty - Pleszczowa, wczesnośredniowieczny Skarb Wiślan oraz wyposażenie bogatego scytyjskiego grobu kobiecego. Poza tym na gości czekają także atrakcyjne wystawy czasowe oraz cykliczne zajęcia dla dzieci i dorosłych.
Co jeszcze warto odwiedzić w Krakowie?
Sprawdź atrakcyjne noclegi w Krakowie
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Urlop w Łodzi możemy spędzić na wiele ciekawych sposobów. Czekają tu interesujące zabytki, Planetarium, słynna Manufaktura oraz ogromny kompleks leśny kuszący zielenią i świeżym powietrzem. W planie zwiedzania warto uwzględnić także muzea, a szczególnie to największe w mieście! Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne jest największym tego obiektem w Łodzi i zachęca turystów od odwiedzin licznymi interesującymi eksponatami – w zbiorach mieści się ich obecnie około 300 tys.! Muzealna kolekcja podzielona jest na trzy stałe wystawy: etnograficzną, numizmatyczną oraz archeologiczną.
W części archeologicznej znajdziemy strefy ekspozycyjne podzielone na konkretne okresy chronologiczne: starsza i środkową epokę kamienia, młodszą epokę kamienia, epokę brązu, okres lateński, rzymski i wędrówek ludów, a także wczesnego i późnego średniowiecza. Podczas podróży przez kolejne stulecia dowiemy się, jak rozwijał się społeczeństwo na terenach Polski środkowej, Kujaw oraz sąsiednich terenów. Zobaczymy tu między innymi skarb srebrnych denarów krzyżowych ze schyłku XI wieku, zrekonstruowane groby oraz figurkę paleolitycznej Wenus z Wilczyc przedstawiającą poziom zaawansowanie artystycznego sprzed około 15 tys. lat. W dziale etnograficznym zobaczymy wystawy dotyczące wytworó kultury wsi okresu dwudziestolecia międzywojennego (m.in.: strojne, narzędzia, przedmioty codziennego użytku oraz odtworzone wnętrza chat). Natomiast wystawa numizmatyczna prezentująca pieniądze będące w obiegu na ziemiach polskich. Znajdziemy tu monety wybijane w Grecji, Rzymie czy Niemczech, a także pieniądz papierowy oraz inne środki płatnicze, które docierały na teren Polski.
Co jeszcze warto zobaczyć w Łodzi?
Łódź, ul. Alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto
Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Oddział Stacja Radegast
Najciekawsze muzea archeologiczne w Polsce
Ciekawe muzea, dzięki którym będziemy mogli poznać odległą przeszłość, znajdziemy nie tylko w dużych miastach. Interesujących miejsc warto wypatrywać także podczas dłuższych urlopów za miastem. Sprawdźcie kilka z nich!
Rezerwat archeologiczny w Będkowicach
Na Dolnym Śląski, około 40 kilometrów od Wrocławia, na granicy Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, znajdziemy niewielką miejscowość Będkowice, a w niej interesujący rezerwat archeologiczny. Będziemy mogli zobaczyć tutaj zrekonstruowane grodzisko pochodzące z VIII wieku. Zamieszkiwane niegdyś przez dawne plemię Ślężan stawiło ośrodek kultu pogańskiego, w którym czczono boga słońca. Na wczesnośredniowieczny zespół osadniczy poza grodem składa się także cmentarzysko kurhanowe (znajdziemy tam koło 50 kurhanów oraz kamienny krąg kultowy) oraz osada rolnicza. Grodzisko otoczone jest wałem ziemnym o wysokości około 1,5 metra oraz suchą fosą. W centralnej części placu wioski zobaczymy zrekonstruowane chaty o charakterystycznej konstrukcji wieńcowej, studnię oraz zagródki. We wnętrzu chat znajdzimy drewniane ławy i łoża, kamienne piece, narzędzia codziennego użytku oraz skóry i zioła. Wszytko to aby oddać klimat i warunki życia dawnych mieszkańców osady. Naszą uwagę z całą pewnością zwrócą figury trzech drewnianych wojów stojące przed potężną drewnianą bramą strażniczą z palisadą. Odwiedzając okolicę, będziemy mogli udać się na spacer dwoma szlakami archelogicznymi – czerwonym i czarnym niedźwiedziem.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Jednym z najciekawszych muzeów archeologicznych z całą pewnością można zaliczyć Muzeum Pierwszych Piastów znajdujące się na Jeziorze Lednica. Zostało ono założone w latach 70 XX wieku i stanowi nie lada atrakcję dla miłośników historii naszego kraju! Muzeum podzielone jest na kilka oddziałów. Jednym z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych jest to znajdujące się na Ostrowie Lednickim. Leżąca na jeziorze Lednica wyspa była jednym z najważniejszych ośrodków państwowych pierwszych Piastów. To najprawdopodobniej w tym miejscu chrzest przyjął Mieszko I, a w nim cały kraj. Zwiedzając oddział, będziemy mogli zobaczyć między innymi ruiny kompleksu pałacowego zbudowanego za czasów Mieszka I wraz z kaplicą oraz pozostałościami basenów chrzcielnych. Oddział muzeum na Ostrowie Lednickim robi wrażenia także za sprawą jednego z największych w Europie zbiorów średniowiecznych militariów, największym zbiorem sakraliów średniowiecznych w Polsce oraz pozostałościami prowadzących na wyspę dawnych pomostów – jednych z najdłuższych w Europie.
W skład Muzeum Pierwszych Piastów wchodzi także klimatyczny Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, Gród wczesnopiastowski w Gieczu oraz Gród w Grzybowie. Wszystkie te obiekty prezentują przeszłość i życie przodków zamieszkujących teren Wielkopolski. Stanowią one także istotne elementy Szlaku Piatowskiego – najstarszego szlaku turystycznego w Polsce. Muzeum znajduje się niecałe 20 kilometrów od Gniezna.
Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?
Skansen Archeologiczny w Trzcinicy
Kolejną interesującą atrakcję archeologiczną znajdziemy w mapie niezwykle atrakcyjnego Podkarpacia. W miejscowości Trzcinica –zaledwie 5 kilometrów od Jasła oraz 36 kilometrów od Krosna –znajduje się skansen archeologiczny zwany Karpacką Troją. Duża popularność, jaką park etnograficzny cieszy się wśród turystów, wynika przede wszystkim z jego lokalizacji. Powstał on bowiem na jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. W trakcje trwających tu prac wykopaliskowych okryto ponad 160 tys. zabytków, a wśród nich liczne naczynia, narzędzia i wyroby z ceramiki, krzemienia, kamienia, kości, rogu, brązu oraz żelaza. Przedmioty te były pozostałością po jednej z pierwszych ufortyfikowanych osad znajdujących się na obszarze naszego kraju – powstała ona ponad 4 tys. lat temu, na początku epoki brązu.
Zwiedzając skansen w Trzcinicy, będziemy mogli zobaczyć grodzisko, gdzie zrekonstruowano ponad 150 metrów wałów obronnych, dwie bramy oraz sześć chat, a także park archeologiczny z odtworzoną wioską otomańską z początków epoki brązu oraz słowiańską z wczesnego średniowiecza.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Na naszej liście nie mogło zabraknąć najpopularniejszego muzeum archeologicznego w Polsce. W Biskupinie – niewielkiej miejscowości znajdującej się około 40 kilometrów od Gniezna – znajduje się niezwykłe stanowisko archeologiczne. Jest to jeden z największych rezerwatów archeologicznych z całej Europie. Obejmuje on obszar około 38 hektarów, na których znajdziemy liczne ślady dawnego osadnictwa (od epoki kamienia po wczesne średniowiecze). Zdecydowanie najciekawszych elementem ekspozycji są pozostałości osady obronnej z przełomu epoki brązu i żelaza. Dodatkowo na terenie rezerwatu zobaczymy rekonstrukcje obozowiska łowców i zbieraczy, osady pierwszych rolników, grobów skrzynkowych oraz wnioski piastowskiej. Na zwiedzających czekają także liczne i atrakcyjne wystawy czasowe.
Komentarze