Najciekawsze muzea pałacowe w Polsce
W Polsce znajdziemy wiele przepięknych pałaców. Zachwycają one swoim architektonicznym wykończeniem, olśniewającym wystrojem wnętrz oraz kolorowymi i klimatycznymi ogrodami. Z chęcią uwzględniamy je w naszych planach zwiedzania oraz podziwiamy je z daleka, spacerując parkowymi alejkami. Warto jednak pamiętać, że w wielu z nich znajdziemy interesujące muzea. Które z nich szczególnie warto odwiedzić, co ciekawego skrywają najpopularniejsze z nich, a o jakich może jeszcze nie słyszeliście? Oto lista najciekawszych muzeów pałacowych w Polsce!
-
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Naszą listę rozpocznijmy od stolicy kraju. W Wilanowie - zaledwie 6 kilometrów od centrum Warszawy - znajdziemy jeden z najpiękniejszych zabytków w Polsce oraz jeden z najpiękniejszych przykładów architektury barokowej. Pałac w Wilanowie jest niezwykle ważnym pomnikiem kultury i sztuki XVII-wiecznej Polski. Został on wzniesiony w latach 1677-1679 roku dla króla Jana III Sobieskiego, a jego projektantem był Augustyn Wincenty Luccio - polski architekt oraz nadworny doradca artystyczny króla. Barokowy pałac przykuwa spojrzenia zachwycającą fasadą, natomiast w środku czekają na nas przepiękne pałacowe wnętrza ociekające barokowym przepychem. Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniali się właścicieli, trafiając pod opiekę kolejnych szanowanych polskich rodów: Sieniawskich, Lubomirskich, Czartoryskich, Potockich oraz Branickich. W tym czasie dochodziło do kolejnych przebudowań oraz zmian charakteru wnętrz.
W 1805 roku w Pałacu w Wilanowie zostało założone jedno z najstarszych muzeów w Polsce. Dziś możemy zobaczyć tu przede wszystkim pałacowe wnętrza z XVII, XVIII i XIX wieku. Poza tym możemy zajrzeć do mieszczącej się tu Galerii Portretu Polskiego, a którym znajdziemy dzieła przedstawiające Jana III Sobieskiego i jego rodzinę, a także portret konny Stanisława Kostki Potockiego - uczonego i polityka, który przyczynił się do utworzenia Muzeum w Wilanowie.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: Najpiękniejsze barokowe zabytki w Polsce
-
Pałac w Nieborowie
Pałac w Nieborowie
Jedną z najważniejszych atrakcji Nieborowa jest piękny barokowy pałac, uważana za jedną z najokazalszych rezydencji magnackich w naszym kraju. Zabytkowy pałac został wzniesiony w 1694 roku, a od tego czasu jego wnętrza były wielokrotnie przebudowywane, co wpłynęło na styl wnętrz (na przestrzeni lat były one rokokowe, wczesnoklasycystyczne, neorokokowe oraz współczesne). Obecnie w rezydencji mieści się Muzeum Nieborowa i Arkadii powołane do życia w 1945 roku. Podczas zwiedzania zobaczymy wnętrza pałacowe ukształtowane w okresie od XVII do XIX wieku, a także ocalałe wyposażenie, w którego skład wchodzą kolekcje rzeźb, obrazów, grafik, mebli oraz porcelany. Częścią muzeum są także pomniejsze zabytki wchodzące w skład kompleksu pałacowego: oranżerie, dawny browar, dom oficjalistów, stajnia, pawilon myśliwski oraz wozownia. Uzupełnieniem wizyty w Pałacu w Nieborowie będzie spacer po barokowym ogrodzie w stylu francuskim. Ciekawostka jest fakt, że w rezydencji kręcono sceny do dwóch popularnych filmów dla dzieci i młodzieży - “Akademii Pana Kleksa” oraz “Pana Samochodzik i niesamowity dwór”.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcje noclegi w okolicy
Zobacz także: Okolice Warszawy - co warto zobaczyć?
-
Pałac w Rogalinie - Oddział Muzeum Narodowego
Pałac w Rogalinie - Oddział Muzeum Narodowego
Kolejne interesujące muzeum pałacowe znajdziemy w Rogalinie - niewielekiej miejscowości położonej około 23 kilometrów na południe od Poznania. To świetne miejsce na ucieczkę od zgiełku miasta i naładowanie baterii. Wizytówką tego urokliwego zakątku jest przepiękny pałac. Został on wzniesiony w drugie połowie XVIII wieku przez generała Kazimierza Raczyńskiego i do 1939 roku pełnił funkcję rezydencji rodu. Wraz z rozpoczęciem wojny pałac wpadł w ręce Niemców, którzy zniszczyli jego wyposażenie oraz cześć ogrodu francuskiego. Po wojnie udało się odrestaurować pałac, a następnie przekazano go Muzeum Narodowemu w Poznaniu, które ustanowiło w budynku swój oddział. Zwiedzając muzeum, będziemy mogli zobaczyć przepięknie urządzone pałacowe pokoje, a w nich kolekcje mebli, obrazów oraz rzemiosła artystycznego prezentującego różne style. Dodatkowo warto zajrzeć tu także do zabytkowej stajni i powozowni oraz mauzoleum św. Marcelina wzorowane na rzymskich świątyniach. Najważniejszym elementem muzeum jest pawilon galerii obrazów, w którym znajdziemy 250 dzieł takich artystów jak Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Aleksander Gierymskiego, Jan Matejka, Olga Boznańska oraz Paul Delaroche. Na zakończenie zwiedzania muzeum, warto udać się na spacer po zabytkowym parku francuskim.
Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: Okolice Poznania warte zobaczenie
-
Pałac Czartoryskich w Puławach
Pałac Czartoryskich w Puławach
Na Lubelszczyźnie znajdziemy kilka prawdziwych turystycznych perełek. Jedną z nich są z całą pewnością Puławy. Spokojne i malowniczo położone miasto może pochwalić się przede wszystkim przyjemnym historycznym klimatem. Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania okolicy jest oczywiście Pałac Książąt Czartoryskich! Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy jest najpiękniejszym zabytkiem miasta oraz architektoniczną perłą regionu. Okres jest świetności, przypada na przełom XVIII i XIX wieku, za sprawą działalności Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich. To właśnie za ich sprawą w 1801 roku otwarta została Świątynia Sybilli, która stała się pierwszym polskim Muzeum Narodowym. Zwiedzając muzeum w Puławach, zobaczymy między innymi zabytkowe wnętrza pałacowe, a także liczne eksponaty i pamiątki związane z historii Polski. Znajdziemy tu kolekcje militariów ze zbroją husarską oraz szablą króla Stanisława Leszczyńskiego, miniaturowe sarkofagi zawierające szczątki wybitnych Polaków oraz przedmioty związane z Tadeuszem Kościuszko. Wśród zbiorów muzealnych znajdziemy także drobne przedmioty o wartości sentymentalnej zebrane przez księżną Izabelę. Wśród nich możemy podziwiać między innymi gałązkę cedru posadzonego przy grobie Jerzego Waszyngtona, gwóźdź z trumny Anny Jagiellonki czy pukiel włosów Zygmunta Starego.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: Kraina Lessowych Wąwozów - co warto zobaczyć?
-
Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach
Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach
Na Górnym Śląsku znajdziemy wiele wyjątkowo pięknych pałaców. Jedną z lokalnych perełek uda nam się znaleźć w Pławniowicach - spokojnej i cichej miejscowości położonej około 20 kilometrów od Gliwic. Zaglądając tutaj, będziemy mogli zobaczyć przepiękny zespół pałacowy zachwycający swoją bajkową architekturą oraz niecodziennym stylem. Kompleks został wzniesiony w latach 80. XIX wieku w miejscu wcześniejszego pałacu pochodzącego z 1737 roku. Pałac przykuwa spojrzenia już z daleka. Jest to charakterystyczna trójskrzydłowa budowla reprezentująca neomanieryzm niderlandzki z elementami neogotyku. Dodatkowo niezwykłe zdobienia oraz dobór kolorów sprawia, że pałac wygląda jak bajkowa rezydencja! Możliwe jest zwiedzanie budynku, podczas którego zobaczymy piękne pałacowe wnętrza. Wizytę w pałacu uprzyjemni nam spacer po zabytkowym parku.
Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: Najpiękniejsze zamki i pałace Górnego Śląska
-
Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Izraela Poznańskiego
Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Izraela Poznańskiego
Kolejny ciekawy pałac oraz kryjące się w jego wnętrzu muzeum znajdziemy w Łodzi. Muzeum Historii Miasta Łodzi jest jedną z najbardziej interesujących atrakcji w mieście. Wszystko za sprawą nie tylko interesujących ekspozycji, ale także niezwykle efektownej siedziby. Łódzkie muzeum mieście się w imponującym Pałacu Izraela Poznańskiego - wybitnego łódzkiego fabrykanta przemysłu włókienniczego. Niezwykła budowla nawiązuje swoim stylem do francuskiego renesansu i pełniła początkowo funkcję mieszkalną oraz reprezentacyjno-handlową. Wskutek prac prowadzonych na przełomie XIX i XX wieku, wygląd budynku nieco się zmienił. Zaglądając do pałacu, warto zwrócić uwagę na wystrój wnętrz nawiązujący do stylów drugiej połowy XIX wieku, stylu eklektycznego oraz zawiera dekoracje secesyjne. Poza tym znajdziemy tu zbiory muzealne prezentujące lokalne tradycje, przekrój narodowościowy oraz religijny miasta, a także niepodległościowe tradycje miejscowej ludności. Na szczególną uwagę zasługuje obszerny zbiór druków związanych z miastem. Przepiękny Pałac Izraela Poznańskiego nazywany jest często “Łódzkim Luwrem”.
Atrakcyjne noclegi w Łodzi:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Łodzi
-
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
W poszukiwaniu pięknych pałaców i interesujących wystawa warto odwiedzić także Kozłówkę - zaciszną miejscowość położoną 9 kilometrów na zachód od Lubartowa. To tutaj znajdziemy jeden z najwspanialszych zespołów parkowo-pałacowych w naszym kraju, także jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie. Pałac został wzniesiony w XVIII wieku przez Bielińskich, a następnie pełnił funkcje reprezentacyjnej siedziby Zamoyskich, którą był aż do 1944 roku. Zwiedzając do pałacu, będziemy mogli zobaczyć zachwycające wnętrza pałacowe z autentycznym wyposażeniem pochodzącym z przełomu XIX i XX wieku. Wśród nich znajdziemy zabytkowe meble najwyższej klasy, a także cenne kolekcje malarstwa, rzeźby oraz porcelany. Zobaczymy tu także interesujący zbiór instrumentów do mechanicznego odtwarzania muzyki, takich jak włoski pianomelodikon z końca XIX wieku, pianolę amerykańską z początku XX wieku, także najbogatszy w Europie zbiór ponad 1500 rolek z nagraniami muzyki lasycznej do pianoli i organoli. Dodatkowo możemy zwiedzić kaplicę, powozownię oraz Galerię Sztuki Socrealizmu.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
-
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
Kolejny interesujący zabytek warty uwzględnienia w planach znajdziemy w urokliwej i malowniczej miejscowości położonej nad Nysą Kłodzką. W Kamieńcu Ząbkowickim będziemy mogli zobaczyć zachwycający XIX-wieczny zespół pałacowo-parkowy Marianny Orańskiej. Imponująca konstrukcja góruje nad miejscowością i z daleka przyciąga wzrok swoją charakterystyczną czerwoną cegłą. Piękny zabytek jest jedną z architektonicznych pereł Kotliny Kłodzkiej, który robi wrażenie także swoim rozmachem. Zwiedzając zabytek wraz z przewodnikiem, będziemy mogli przyjrzeć się z bliska imponującym wieżom, potężnym tarasom, wewnętrznemu dziedzińcowi oraz licznym zaułkom. Ufundowany przez Mariannę Orańską pałac był w czasach swej świetności jednym z najpotężniejszych budowli na Śląsku. Rezydencja zyskała niezwykłą sławę w Europie także za sprawą systemu wodnego składające się z wodospadów, stawów, strumieni oraz fontann, z których woda tryskała na wysokość nawet 30 metrów!
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
-
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy
Interesujące miejsce uda nam się znaleźć również na Podlasiu. W spokojnej i cichej Choroszczy - oddalonej jedynie 14 kilometrów od centrum Białegostoku - znajdziemy niewielki i klimatyczny pałacyk pochodzący z XVIII wieku. Należał on do rodu Branickich i za ich czasów mieścił w sobie dwadzieścia dwa pomieszczenia - w większości pełniące funkcję reprezentacyjną. Obecnie we wnętrzu jednopiętrowego pałacyku mieści się Muzeum Wnętrz Pałacowych, będące oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Niestety zarówno wystrój wnętrz, jak i wyposażenie nie jest oryginalny. Po śmierci Izabeli Branickiej majątek został rozsprzedany, a sam budynek w czasie wojny został zniszczony. Obecna ekspozycja starannie odzwierciedla wystrój XVIII-wiecznych wnętrz, a jedynym oryginalnym elementem pałacu są płyty kominkowe z Gryfem Branickich i Ciołkiem Poniatowskich. Zwiedzając muzeum, będziemy mogli zobaczyć przedsionek pałacowy, garderobę w barokowym stylu, salon ozdobiony dużymi lustrami, gabinet, Salę Zieloną odzwierciedlającą styl Ludwika XVI oraz Salę Angielską prezentującą klasyczne meblarstwo angielskie. Na koniec zwiedzania warto przejść się na spacer po atrakcyjnym parku krajobrazowym otaczającym pałacyk.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
-
Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
Odkrywając piękne okolice Warszawy, warto zajrzeć także do Otwocka Wielkiego znajdującego się 12 kilometrów od Józefowa oraz 30 kilometrów od Warszawy. W niewielkiej miejscowości znajdziemy jeden z najpiękniejszych barokowych kompleksów parkowo-pałacowych w Polsce. Pałac w Otwocku Wielkim został wybudowany w latach 1682-1689 i był najprawdopodobniej prezentem ślubnym dla Kazimierza Bielińskiego oraz jego żony Ludwiki Marianny. Z początkowego okresu zachował się główny korpus rezydencji, a jego najważniejszym elementem był tympanon przedstawiający scenę z tańczącymi nimfami. Pałac przez lata wiele przeszedł. Ostatni przedstawiciele rodu Bielińskich za sprawą bardzo wystawnego życia zadłużyli posiadłość, którą musieli ją sprzedać. Podczas I wojny światowej wnętrze zostało zrabowane i zniszczone, natomiast po II wojnie światowej wyremontowano rezydencje i prowadzono w niej zakład poprawczy dla dziewcząt. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Wnętrz, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Odwiedzając muzeum, możemy oglądać odnowione komnaty, napić się kawy w pałacowej kawiarni, a na koniec przespacerować się po pałacowym parku.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Komentarze